DCMANIAK

DCManiak to założony we wrześniu 2014 roku blog poświęcony wydawnictwu DC i należącym do niego postaciom. Początkowo prowadzony przez sześć osób, które jako ostatnie postanowiły opuścić szeregi upadającego DCMultiverse. Z czasem skład redakcji znacznie się rozszerzył.

Ekipa tworząca bloga (w kolejności alfabetycznej):


Marcin Chrapiec
Młodzian z odległych i nieco zapomnianych krain położonych na Górnym Śląsku. Na DCManiaku specjalizuje się w zaglądaniu do umysłów złoczyńców. Aktualnie student jakże szanowanego i przyszłościowego kierunku, jakim jest filologia polska.

Maurycy Janota
Najchętniej w ogóle by nie spał, byleby mieć wystarczająco dużo czasu na czytanie książek i komiksów, oglądanie filmów i seriali oraz pisanie o wszystkim, co tylko przyjdzie mu do głowy. A ponieważ to wszystko łączy jeszcze ze studiowaniem dziennikarstwa i utrzymywaniem jakichkolwiek kontaktów międzyludzkich to naturalnie czasem z czegoś musi zrezygnować. Dlatego teksty na swoim blogu i DCManiaku pisze zdecydowanie za rzadko, a z komiksami zawsze jest pół roku do tyłu. Ostatnio zaczytuje się głównie w tytułach o Bat-rodzinie, HARLEY QUINN czy też konkurencyjnym DAREDEVILU. Poza tym fan Gwiezdnych Wojen, Sylvestra Stallone’a, filmów Guya Ritchiego oraz dawnej twórczości Franka Millera.

Tomasz Kabza
Jak łatwo domyślić się po ksywie ("Buddy Baker"), wielki miłośnik Animal Mana, a w zasadzie wszystkiego co wyszło spod pióra Granta Morrisona i ukazało się pod szyldem Vertigo. Który to zresztą imprint uważa za najlepszą rzecz jaka pojawiła się na amerykańskim rynku komiksowym w XX wieku. Poza tym fan wszystkiego co ma związek z Mitami Cthulhu oraz otaczający nabożną czcią BABYLON 5 – najlepszy serial wszechczasów.

Olaf Lizak
Nałogowy czytelnik komiksów, który czyje pustkę nie czytając przynajmniej dwóch, stuzeszytowych serii naraz. Aktualnie student fizyki technicznej, w wolnych chwilach wielbiciel każdej gry wideo, widz seriali animowanych oraz miłośnik Bowiego i post-punku. Ponad to fan fantastyki wszelakiej, w tym przede wszystkim Granta Morrisona, serialu LOST, mangi FMA, serii MGS i oczywiście Star Wars OT.

Damian "Damex" Maksymowicz
Wychowany z książką literaturożerca. Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu niekoniecznie. Wielbiciel: filmów Burtona (gdy reżyserowi jeszcze się chciało), Świata Dysku, klocków LEGO, pizzy i szeroko pojętej popkultury. Ulubiony superbohater: Spider-Man. Ulubione komiksy z DC: SANDMAN Gaimana, seria 52, SECRET SIX. Czasami udaje, że jest normalny, ale szybko się nudzi i wraca do bycia sobą.

Maciej Matusz
Uczeń technikum. Uwielbia każdy rodzaj komiksu jaki mu wpadnie w ręce. Jego ulubionymi serialami są Daredevil, Doctor Who oraz Broadchurch. Jest zapalonym graczem gier akcji , a najbardziej ceni udane adaptacje komiksowe dla świata cyfrowej rozrywki. Jego pierwszym zetknięciem ze światem DC była kreskówka Liga Sprawiedliwości Bez Granic.

Krzysztof Pielaszek
Już nie-student (choć wciąż rozważa doktorat), podróżnik, a w wolnych chwilach fan komiksów. Uwielbia wygrzebywać ciekawostki z zamierzchłej przeszłości medium (w końcu wykształcenie historyczno-archeologiczne do czegoś wypadałoby wykorzystać). Jego ulubionymi superbohaterami są Flash (Wally West – szczególnie pisany przez Marka Waida) oraz Starman (fan Jamesa Robinsona). Poza publikacjami DC Comics na co dzień zaczytuje się komiksem europejskim, a naukowo kiedyś polskimi historiami obrazkowymi z czasów PRL-u. Zabawny fakt - kiedyś (chyba) podpadł mafii sycylijskiej, więc jak nagle zniknie, to wiecie dlaczego.

Dawid Scheibe
Kiedyś znany jako "Eclipso", ale zdecydował się ostatecznie dla dobra ludzkości porzucić swoją sekretną tożsamość. Inteligencją dorównuje Batmanowi, silny jak Superman, we wszystkim co robi szybki niczym Flash, a co najważniejsze przesadnie skromny. Większość zarobionych pieniędzy nałogowo przeznacza na całe sterty nowych komiksów, przez co często z braku funduszy można spotkać go błąkającego się po trójmieście i żebrzącego o jedzenie. Jego największe pasje to kosmiczny zakątek DC Comics, piłka nożna, szeroko rozumiana chemia oraz... damskie buty. Cały czas trwa naiwnie przy telenoweli zwanej SUPERGIRL wmawiając sobie, że to jednak mimo wszystko dobry serial, a także chyba jako jedyny wierzy, że dla komiksowego Supermana za rządów Dana D. wreszcie nastaną dobre czasy. Ogólnie dziwny typ, ale ponieważ zgodził się pracować w zamian za przysłowiową miskę ryżu, to nadal trzymają go w siedzibie DCManiaka.

Krzysztof Tymczyński
Rob Liefeld DCManiaka. Gdy wyobrazicie sobie wszystko co najgorsze i umieścicie to w jednej osobie, otrzymacie esencję jego jestestwa. Dużo warczy, czasem ugryzie, non-stop marudzi, a ponieważ nikt go nie lubi, to siedzi dużo przy komputerze jak ten cholerny no-life i psuje DCManiaka. Jego marzeniem jest wykopać z dna Antarktydy własne Gwiezdne Wrota i przenieść się do świata, gdzie będzie czczony jak bóg, emitowany jest trzeci sezon STARGATE: UNIVERSE oraz w miarę tanio docierać będą dostawy komiksów. Nigdy, przenigdy nikomu o tym nie wspominał, ale nie lubi Marvela.


HALA SŁAW:
Miłosz Burczyk - zajmował się korektą i po kilku tekstach obecnie leczy się psychiatrycznie.

Jacek Fokt - w spoczynku od 2016 roku. Aktualnie ojciec dzieciom i mąż żonom.

Michał Hedrych - wybrał karierę wojskową. Bez sensu ;)

Łukasz Kolasa - profesor z zakresu anatomii postaci rysowanych przez Roba Liefelda. Obecnie broni Norweskiej ziemi przed najazdem Muzułmanów, odbierając im dla siebie pracę i socjal.

Piotr Kruszewski - uznał, że komiksy są dla dzieci.

Andrzej Nowak - przez pięć lat w redakcji DCMultiverse przetłumaczył trzy wywiady i napisał jedną recenzję. Za te nieprzeciętne zasługi musiał zostać wyróżniony.

Katarzyna Olesiak - wybrała Pokemony i węże. Albo to one wybrały ją!

Krzysztof Sagański - jest z Warszawy i nie jest słoikiem. To właśnie powód, dla którego o nim wspominamy.

Radosław Szalek - zaginął. Jeśli ktoś wie co się z nim dzieje, to fajnie.

INNE, WAŻNE OSOBY:
Autorem grafiki z Jokerem jest Bartosz Kosowski (zapraszamy na Jego stronę - klik).

Logo DCManiaka stworzyła Beata Wachnicka.

Loga większości rubryk stworzył zaś Sebastian Żarnowski.