DCMANIAK

DCManiak to założony we wrześniu 2014 roku blog poświęcony wydawnictwu DC i należącym do niego postaciom. Początkowo prowadzony przez sześć osób, które jako ostatnie postanowiły opuścić szeregi upadającego DCMultiverse. Z czasem skład redakcji znacznie się rozszerzył.

Ekipa tworząca bloga (w kolejności alfabetycznej):

Miłosz Burczyk
Niestety nigdy nie był asem w pisaniu tekstów, ale zawsze był upierdliwy w sprawie kaleczenia języka w piśmie. Dlatego dbając o dobrą reputację DCManiaka, postanowił zrezygnować z pierwszego, a spróbować tego drugiego. Od dziecka lubił oglądać animacje i filmy z wytwórni Marvel oraz DC. Same komiksy zaczął zbierać rok temu, kiedy w prezencie od swojej Wonder Woman dostał 8 zeszytów TM-Semic z Supermanem i Batmanem. Od tamtej pory jego kolekcja powoli się powiększa, głównie o tytuły z DC, do czego też przyczyniło się bycie częścią DCManiaka ;)

Marcin Chrapiec
Dumny posiadacz najniższego wykształcenia spośród wszystkich DCManiaków, lecz każdego dnia walczy w szkole średniej, by zbliżyć się do reszty. Młodzian z odległych i nieco zapomnianych krain położonych na Górnym Śląsku. Na DCManiaku specjalizuje się w zaglądaniu do umysłów złoczyńców i wydaje się, że nie robi tego przypadkowo. Jeśli więc w przyszłości usłyszycie o tajemniczym "Wypruwaczu flaków z Orzesza", to pewnie będzie to właśnie on. Ale to dopiero po maturze.

Maurycy Janota
Najchętniej w ogóle by nie spał, byleby mieć wystarczająco dużo czasu na czytanie książek i komiksów, oglądanie filmów i seriali oraz pisanie o wszystkim, co tylko przyjdzie mu do głowy. A ponieważ to wszystko łączy jeszcze ze studiowaniem dziennikarstwa i utrzymywaniem jakichkolwiek kontaktów międzyludzkich to naturalnie czasem z czegoś musi zrezygnować. Dlatego teksty na swoim blogu i DCManiaku pisze zdecydowanie za rzadko, a z komiksami zawsze jest pół roku do tyłu. Ostatnio zaczytuje się głównie w tytułach o Bat-rodzinie, HARLEY QUINN czy też konkurencyjnym DAREDEVILU. Poza tym fan Gwiezdnych Wojen, Sylvestra Stallone’a, filmów Guya Ritchiego oraz dawnej twórczości Franka Millera.

Tomasz Kabza
Jak łatwo domyślić się po ksywie ("Buddy Baker"), wielki miłośnik Animal Mana, a w zasadzie wszystkiego co wyszło spod pióra Granta Morrisona i ukazało się pod szyldem Vertigo. Który to zresztą imprint uważa za najlepszą rzecz jaka pojawiła się na amerykańskim rynku komiksowym w XX wieku. Poza tym fan wszystkiego co ma związek z Mitami Cthulhu oraz otaczający nabożną czcią BABYLON 5 – najlepszy serial wszechczasów.

Piotr Kruszewski
Najmłodszy (na ten moment) członek bloga, jakimś cudem lubi to co Snyder zrobił dla DC. Wciąż wierzy że SUPERGIRL powróci do czasów świetności (1 sezon), swoista anomalia. Stosunkowo nowy fan tych całych śmiesznych komiksów. Niestety też zagorzały gracz, więc nigdy nie ma na nic kasy. Czasu też mu brakuje, bo ciągle ogląda seriale nie tylko ze stajni DC. Mimo to stara się dostarczyć jak najlepsze teksty, choć często jego zdanie różni się od innych. Fachowo nazywa się to unikalność. Nałogowo ogrywa INJUSTICE. Ogromny fan Flasha i wszystkiego co z nim związane. Oprócz serialu. Wybitny to on nie jest.

Olaf Lizak
Nałogowy czytelnik komiksów, który czyje pustkę nie czytając przynajmniej dwóch, stuzeszytowych serii naraz. Aktualnie student fizyki technicznej, w wolnych chwilach wielbiciel każdej gry wideo, widz seriali animowanych oraz miłośnik Bowiego i post-punku. Ponad to fan fantastyki wszelakiej, w tym przede wszystkim Granta Morrisona, serialu LOST, mangi FMA, serii MGS i oczywiście Star Wars OT.

Damian "Damex" Maksymowicz
Wychowany z książką literaturożerca, który zdecydowanie ma za dużo komiksów (choć właściwie nie ma czegoś takiego, jak "za dużo komiksów"!). Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu niekoniecznie. Wielbiciel: filmów Tima Burtona, Świata Dysku, serialu "Doctor Who", klocków LEGO i szeroko pojętej popkultury. Ulubiony bohater: oczywiście Batman. Ulubiony komiks: SANDMAN Neila Gaimana. Czasami udaje, że jest normalny, ale szybko się nudzi i wraca do bycia sobą.

Maciej Matusz
Ma 17 lat. Uczeń drugiego roku technikum. Uwielbia każdy rodzaj komiksu jaki mu wpadnie w ręce. Jego ulubionymi serialami są Daredevil, Doctor Who oraz Broadchurch. Jest zapalonym graczem gier akcji , a najbardziej ceni udane adaptacje komiksowe dla świata cyfrowej rozrywki. Jego pierwszym zetknięciem ze światem DC była kreskówka Liga Sprawiedliwości Bez Granic.

Katarzyna Olesiak
Blogerka-amatorka. W chwilach wolnych od obcowania z popkulturą studiuje humanistykę drugiej generacji. Fanka komiksów DC i Image, miłośniczka seriali, filmów, kreskówek i gier, ze szczególnym upodobaniem do wszystkiego, co związane z Gwiezdnymi Wojnami. Poza popkulturą kocha się też w tatuażach, piercingu oraz wężach.

Krzysztof Pielaszek
Już nie-student (choć wciąż rozważa doktorat), podróżnik, a w wolnych chwilach fan komiksów. Uwielbia wygrzebywać ciekawostki z zamierzchłej przeszłości medium (w końcu wykształcenie historyczno-archeologiczne do czegoś wypadałoby wykorzystać). Jego ulubionymi superbohaterami są Flash (Wally West – szczególnie pisany przez Marka Waida) oraz Starman (fan Jamesa Robinsona). Poza publikacjami DC Comics na co dzień zaczytuje się komiksem europejskim, a naukowo kiedyś polskimi historiami obrazkowymi z czasów PRL-u. Zabawny fakt - kiedyś (chyba) podpadł mafii sycylijskiej, więc jak nagle zniknie, to wiecie dlaczego.

Dawid Scheibe
Kiedyś znany jako "Eclipso", ale zdecydował się ostatecznie dla dobra ludzkości porzucić swoją sekretną tożsamość. Inteligencją dorównuje Batmanowi, silny jak Superman, we wszystkim co robi szybki niczym Flash, a co najważniejsze przesadnie skromny. Większość zarobionych pieniędzy nałogowo przeznacza na całe sterty nowych komiksów, przez co często z braku funduszy można spotkać go błąkającego się po trójmieście i żebrzącego o jedzenie. Jego największe pasje to kosmiczny zakątek DC Comics, piłka nożna, szeroko rozumiana chemia oraz... damskie buty. Cały czas trwa naiwnie przy telenoweli zwanej SUPERGIRL wmawiając sobie, że to jednak mimo wszystko dobry serial, a także chyba jako jedyny wierzy, że dla komiksowego Supermana za rządów Dana D. wreszcie nastaną dobre czasy. Ogólnie dziwny typ, ale ponieważ zgodził się pracować w zamian za przysłowiową miskę ryżu, to nadal trzymają go w siedzibie DCManiaka.

Radosław Szalek
Człowiek, który samym swoim istnieniem wprowadza konflikt we wszechświecie i jest chodzącą sprzecznością - pisze na stronie zarówno o DC jak i Marvelu, udziela się w fandomie Gwiezdnych Wojen i Star Treka, studiował na politechnice i aktualnie studiuje filologię. Ogląda wszystkie seriale komiksowe, chociaż przy większości 10 razy na odcinek zastanawia się, dlaczego to sobie robi. Co chwilę obiecuje sobie, że będzie czytał więcej komiksów, ale nie starcza mu kasy. Lubi gadać o popkulturze tak bardzo, że rodzina i przyjaciele często dziwnie się na niego patrzą i pozwalają mu prowadzić monolog.

Krzysztof Tymczyński
Rob Liefeld DCManiaka. Gdy wyobrazicie sobie wszystko co najgorsze i umieścicie to w jednej osobie, otrzymacie esencję jego jestestwa. Dużo warczy, czasem ugryzie, non-stop marudzi, a ponieważ nikt go nie lubi, to siedzi dużo przy komputerze jak ten cholerny no-life i psuje DCManiaka. Jego marzeniem jest wykopać z dna Antarktydy własne Gwiezdne Wrota i przenieść się do świata, gdzie będzie czczony jak bóg, emitowany jest trzeci sezon STARGATE: UNIVERSE oraz w miarę tanio docierać będą dostawy komiksów. Nigdy, przenigdy nikomu o tym nie wspominał, ale nie lubi Marvela.


HALA SŁAW:
Jacek Fokt - w spoczynku od 2016 roku. Aktualnie ojciec dzieciom i mąż żonom.

Michał Hedrych - wybrał karierę wojskową. Bez sensu ;)

Łukasz Kolasa - profesor z zakresu anatomii postaci rysowanych przez Roba Liefelda. Obecnie broni Norweskiej ziemi przed najazdem Muzułmanów, odbierając im dla siebie pracę i socjal.

Andrzej Nowak - przez pięć lat w redakcji DCMultiverse przetłumaczył trzy wywiady i napisał jedną recenzję. Za te nieprzeciętne zasługi musiał zostać wyróżniony.

Krzysztof Sagański - jest z Warszawy i nie jest słoikiem. To właśnie powód, dla którego o nim wspominamy.

INNE, WAŻNE OSOBY:
Autorem grafiki z Jokerem jest Bartosz Kosowski (zapraszamy na Jego stronę - klik).

Logo DCManiaka stworzyła Beata Wachnicka.

Loga większości rubryk stworzył zaś Sebastian Żarnowski.