wtorek, 31 grudnia 2019

DC: Fakty i Mity #40


Poniżej znajdziecie pięć ciekawostek dotyczących wybranych serii, autorów, czy też postaci ze świata DC. W najnowszej odsłonie Faktów i Mitów poruszone zostają m.in. kwestie zaginionego noża z komiksu o Batmanie, prawdziwych przyczyn powstania The Inferior Five, czy też niezbędne korekty dotyczące Młodych Tytanów z początku New 52. Zapraszam do lektury!

Artysta pominął wskazówkę pozwalającą odgadnąć tożsamość złoczyńcy, gdyż nie wiedział, że to była ważna wskazówka.

To prawda, a sytuacja dotyczy historii "Shaman" z pierwszych zeszytów serii LEGENDS OF THE DARK KNIGHT z roku 1992. Ważnym elementem w scenariuszu Denny'ego O'Neila okazuje się nóż, którym posługuje się zamaskowany napastnik, z jakim musi zmierzyć się Batman. W pierwszym zeszycie niedoświadczony Bruce zostaje zaatakowany na Alasce przez tropionego przez siebie zabójcę, który podczas walki w jednej ręce miał trzymać strzelbę, zaś w drugiej nóż. Rysownik Ed Hannigan uznał, że to niezbyt logiczne i zdecydował się usunąć z tej sceny nóż.


Dopiero, kiedy artysta otrzymał scenariusz do zeszytu trzeciego (nie znał z góry całej historii) zorientował się, że popełnił błąd nie rysując noża w #1. Przedmiot ten zarówno w tym numerze, jak i kolejnych miał pomóc czytelnikom odgadnąć tożsamość głównego złego w całej historii. 

Hannigan postanowił naprawić swój błąd i dorysował złoczyńcy w szamańskiej masce charakterystyczne spodnie, analogiczne do tych z #1, a za jego namową edytor serii dołączył również do #3 dymek ze słowami "I cut you...", co miało być kolejną wskazówką i nawiązaniem do walki z pierwszego zeszytu.

Komiks THE INFERIOR FIVE był zainspirowany serialem TV o Batmanie z lat 60-tych.

Serial z przygodami Batmana zadebiutował w styczniu 1966 i rozpoczął Batmanię, dzięki czemu postać ta stała się najbardziej popularnym bohaterem DC. komiksy z Mrocznym Rycerzem po raz pierwszy zaczęły sprzedawać się lepiej od tych z udziałem Supermana. Ten przełomowy serial stał się również inspiracją dla wielu późniejszych komiksowych projektów, do których w przeszłości zaliczano również THE INFERIOR FIVE. Jak się okazuje, błędnie.


Komiks stworzony przez E. Nelsona Bridwella zadebiutował w marcu 1966, a jak wiadomo wcześniej musiał znajdować się w fazie planowania i rozwoju (w tamtym czasie trwało to średnio około pół roku), przez co nie jest fizycznie możliwe, aby inspirowany był on serialem BATMAN. Zresztą, potwierdził to później sam Bidwell, który wcześniej pracował w MAD MAGAZINE. Jako osoba dobrze czująca się w klimatach satyrycznych, dostał on od edytora Jacka Millera zrobienia komiksowej parodii znanych bohaterów. Bidwell przyznał, że tworząc przygody grupy The Inferior Five chciał sparodiować marvelowską Fantastyczną Czwórkę, a także inspirował się historiami typu "Tales of the Bizarro World".

Dolphin została dodana do serii AQUAMAN w ramach gry słownej, na potrzeby pojedynczej historii.

I po raz drugi dzisiaj prawdziwa informacja. Peter David był znany z tego, że często tworzył spontaniczne jakieś kalambury słowne w pisanych przez siebie komiksach. Nie inaczej było również w trakcie tworzenia AQUAMANA.


Kobieta o imieniu Dolphin zadebiutowała pod koniec pierwszego zeszytu nowej serii, jako więzień Charybdisa. Tego samego złoczyńcy, który chwilę później przyczynił się do utraty przez głównego bohatera dłoni. Dolphin zabiła Charybdisa, od tej pory stając się stałą bywalczynią serii.

David przyznał, że do tej pory nie zdarzyło mu się specjalnie tworzyć jakiejś historii wokół konkretnego gagu, czy zabawy słownej. Tym razem zrobił wyjątek. Chciał nawiązać do tytułu filmu SINGLE WHITE FEMALE z Bridget Fondą, nadając m.in. drugiemu rozdziałowi tytuł SINGLE WET FEMALE. Dolphin spodobała się scenarzyście tak bardzo, że z jednorazowego występu postanowił na stałe zostawić ją u boku Aquamana.

Gail Simone stworzyła postać Ryana Choia bazując na wytycznych Granta Morrisona.

Nie jest to prawdą. Od początku wiadomo było, że Simone jest zamieszana w kreację nowego Atoma, ale nie do końca jasne były szczegóły narodzin tego bohatera. Po raz pierwszy poznaliśmy go na łamach one-shota BRAVE NEW WORLD, chwilę po zakończeniu Infinite Crisis.


Zarówno w tym komiksie, jak i w późniejszym pierwszym numerze nowej serii THE ALL NEW ATOM, obok nazwisk twórców pojawił się dopisek: "Based on ideas and concepts developed by Grant Morrison". Zdanie to zniknęło już w #2 i więcej się nie pojawiło. Dlaczego? Wyjaśniła to sama Gail Simone tłumacząc, iż było ono po prostu błędne. To nie Grant Morrison wymyślił Ryana Choi, tylko ona sama.

To prawda, że Simone otrzymała pomysł i zapiski dotyczącego nowego Atoma, które były autorstwa Morrisona (przygotował je na zlecenie DC), ale oprawie wcale ich nie czytała. Bazowała za to na własnych pomysłach dotyczących Impulse'a oraz innych gotowych już materiałach, które nie zostały wcześniej użyte. Gail przyznaje, iż przeczytała jedynie kilka pierwszych wskazówek Morrisona i zapożyczyła z nich dwa elementy: postać Pandy Pottera oraz pomysł na krótki wstęp do nowej serii, jaki ukazał się w ramach BRAVE NEW WORLD. Reszta sugestii szkockiego twórcy sprzed kilkunastu lat jest dla niej tajemnicą, być może skorzysta z nich ktoś inny w bliżej nieokreślonej przyszłości.

DC zredagowało sceny oraz słowa świadczące o tym, że Młodzi Tytani istnieli jeszcze przed New 52.

I na koniec jeszcze jedna prawdziwa informacja. Wraz z nastaniem New 52, DC postanowiło, że Młodzi Tytani pisani przez Scotta Lobdella to pierwsza taka grupa w kontinuum, uznając poprzednie wersje za niebyłe. Problem w tym, że w momencie publikacji pierwszych zeszytów nowych serii we wrześniu 2011 roku, nie wszystko w tej kwestii było uzgodnione i powstały błędy, które później trzeba było wyprostować.


I tak oto Roy Harper w rozmowie ze Starfire wspomina kilku byłych Tytanów. W BATWOMAN #1 Bette Kane mówi o czasie spędzanym przez siebie w szeregach Młodych Tytanów. Z kolei w TEEN TITANS #1 Red Robin ogląda na ekranie zdjęcia byłych członków drużyny, w tym Statica, Miss Martian oraz Beast Boya. Przypomina też, że wcześniej był Robinem. DC skorygowało te sceny oraz wypowiedzi w wydaniach zbiorczych. Tym samym zniknęły wszelkie sugestie odnośnie jakiejkolwiek działalności Tytanów jeszcze sprzed wrześniowego TEEN TITANS #1, a Tim Drake pozbawiony został "robinowej" przeszłości.


Wykorzystano materiały z Comic Book Legends

Dawid Scheibe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz