niedziela, 10 marca 2019

DETECTIVE COMICS TOM 4: DEUS EX MACHINA

W Gotham pojawia się dawny towarzysz Jean-Paula Valleya z zakonu św. Dumasa informujący go o buncie jednego z wysoko postawionych członków tej organizacji, w efekcie którego stworzony został Ascalon – będący sztuczną inteligencją następca Azraela - a niemal całość zakonu została przez niego wymordowana. A gdy teraz Ascalon przybył do Gotham drużyna Batmana będzie musiała stawić czoło, na szczęście z pomocą przyjść może im przebywająca w mieście Zatanna. Ponadto w mieście pojawia się zwący się Wrath złoczyńca chcący rzucić wyzwanie Batmanowi jednak wpierw przyciąga uwagę innego z obrońców Gotham.


Jak widać już po raz czwarty w ramach właśnie czterech tomów, główną fabułę każdego z nich można streścić w takich samych słowach: Organizacja powiązana z jednym z członków ekipy zaczyna siać zamęt w Gotham i nasi bohaterowie muszą ją powstrzymać. Jedynym co tym razem wyróżnia fabułę jest fakt, że jak wspomniałem powyżej większość rzeczonej organizacji nie żyje i przyjdzie im stawić czoła ledwie jednemu jej przedstawicielowi. Przez to zagrożenie wydaje się być zdecydowanie mniej poważne niż w poprzednich przypadkach. To akurat częściowo zostaje naprawione w drugiej połowie historii gdy Ascalonowi udaje się zainfekować kostium Azraela, a w efekcie jego samego oraz zbroje Batwinga. Z drugiej strony jak tylko na placu boju pojawia się Zatanna to oba te problemy zostają błyskawicznie rozwiązane, a w chwilę potem także zagrożenie ze strony samego Ascalona. Niestety sam tytuł tomu odnosi się bowiem nie tylko do jego postaci, ale także do sposobu w jaki zostaje rozwiązana fabuła. Z tym powiązany jest jeszcze jeden problem – Batman większość czasu w tym albumie spędza na cofaniu się wspomnieniami do czasów swej młodości, kiedy to jako uczeń Zatary, ojca Zatanny, dowiedział się o istnieniu artefaktu zwanego Boską Maszyną co ma za zadanie tylko uzasadnić jej pojawienie się i użycie w finale historii. Co też niespecjalnie się udaje, bo owo urządzenie opisane jest jako tak potężne, że wykorzystanie go przeciw Ascalonowi można by porównać do sytuacji w której Superman chcąc powstrzymać jakiegoś swego w miarę kompetentnego przeciwnika pokroju np. Metallo rzuciłby w niego Księżycem. Także fakt, ze fabuła w dużej mierze obraca się wokół Azraela działa raczej na niekorzyść komiksu, gdyż wprawdzie ma kilka ciekawych scen to jednak wypada raczej nijako. Tynionowi trzeba jednak przyznać, że choć jako całość ta opowieść wypada blado to jednak udało mu się zawrzeć w niej kilka scen-perełek, z których dla mnie faworytem była ta z Clayfacem i Orphan ćwiczącymi fragmenty „Burzy” Szekspira.

Ogólnie jednak najlepiej wypada kończąca wydanie zbiorcze jednozeszytowa historyjka o Spoiler, starającą się zwalczać przestępczość w Gotham na swój własny sposób. Wprawdzie nadal jej reakcja na wydarzenia z drugiego tomu wydaje mi się mocno naciągana, to jednak przyznać muszę, ze same jej działania wypadają całkiem interesująco. Ponadto bardzo fajnie i zabawnie prezentuje się czarnych charakter tej opowieści. Wrath, mimo swej olbrzymiej ambicji i niezłomnej wiary we własne siły, okazuje się bowiem niezbyt kompetentny i nie stanowi praktycznie żadnego wyzwania dla Stephanie.

Za rysunki w tytułowej historii odpowiada główny artysta pracujący przy tym tytule, czyli Alvaro Martinez. Niejednokrotnie już chwaliłem jego prace i tym razem jest nie inaczej. Także zastępująca go przy okazji numeru poświęconego Spoiler Carmen Carnero wypada bardzo dobrze. Tak więc ponownie to strona graficzna była najlepszą częścią tomu, z tym że o ile w przypadku poprzednich, a zwłaszcza dwóch pierwszych, jedynie nieznacznie wysuwała się na prowadzenie względem scenariusza, tak tym razem jej przewaga była niestety bardzo widoczna.

Szkoda, że seria po bardzo udanym początku zaczyna dostawać zadyszki. Mam nadzieję, że to jednak tylko przejściowa zniżka formy i w następnych tomach będzie już lepiej. No i że James Tynion IV w końcu przestanie opierać się cały czas na takim samym szkielecie fabuły.

Tomasz Kabza

Opisywane wydanie zawiera materiał z komiksów DETECTIVE COMICS #957-962
Komiks do nabycia w sklepach Egmontu i ATOM Comics

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz