Tutututu tututu tutututuuuuu!
Pora na galę boosterową, podczas której wręczymy statuetki Złotych Boosterów dla najlepszych minionego roku. Bez przerw na reklamy i nieśmiesznych dowcipów prowadzącego. Zapraszamy do lektury!
SCENARZYSTA
Tom Taylor
Dawid: Tutaj nie ma chyba większego zaskoczenia i kolejny rok z rzędu wyróżnienie wędruje do twórcy, który zasłynął wcześniej z pracy nad cyklami INJUSTICE oraz DCEASED. Jeden z najbardziej utalentowanych scenarzystów ostatnich lat podpisał z DC kontrakt na wyłączność i z sukcesem tworzy kolejne, wyróżniające się na tle pozostałych, serie oraz runy komiksowe. W minionym roku udanie odświeżył postać Nightwinga, wprowadził na nową ścieżkę i rozwinął Jonathana Kenta, czy też zapoczątkował przygody Ligi Sprawiedliwości w epoce średniowiecza. Nie sposób przejść obojętnie obok jego projektów, które za każdym razem cechuje humor, inteligentne dialogi, zrozumienie postaci oraz miłość do tego, co robi.
RYSOWNIK
Jorge Jimenez
Damian: Po „Wojnie Jokera” miałem dość czytania BATMANA pióra Tyniona IV, ale nadal kartkowałem kolejne zeszyty. Jedynym ku temu powodem był potężny Jorge Jimenez. Ja nawet nie lubię cyberpunku, a to, co wyczyniał hiszpański artysta sprawiło, że nie potrzebowałem więcej niż kilku sekund by to jego wskazać do miana rysownika roku. Dodajmy do tego nowy, creepy as f design Stracha na Wróble oraz fakt, że Jimenez sam tuszuje swoje prace. Korzystając z tego, że nie rozpisuję się jak moi redakcyjni koledzy, chciałbym jeszcze wspomnieć kolorystę zeszytów z historii „Fear State”. Tomeu Morey odwalił kawał kapitalnej roboty, jego soczyste kolory znakomicie współgrają z pracami Jimeneza. Gdybyśmy mieli kategorię na kolorystę roku, to wybór byłby dla mnie oczywisty.
BOHATER
Nightwing
Dawid: Niemal z samego dna wyciągnięty na szczyt, czyli jak w ciągu roku Dick Grayson przebył drogę od postaci nijakiej do bohatera jakościowo z najwyższej półki. Taylor przywraca swojego bohatera do korzeni i umieszcza go w Blüdhaven, gdzie czuje się on najlepiej. Udało się wyciągnąć na wierzch całą esencję pierwszego Robina, pokazując wszystkie jego najlepsze cechy, a także wypunktowując wady. Czy to skupiając się na istotnych sprawach słabszych i potrzebujących, czy to w relacjach z poszczególnymi członkami bat-rodziny, czy też ścierając się efektownie z groźnymi przestępcami, Dick za każdym razem zachwyca i zyskuje sobie sympatię czytelnika, wlewając w serca nadzieję i emanując pozytywną energią.
ZŁOCZYŃCA
Scarecrow
DRUŻYNA
Justice League Dark
Dawid: To już się może wydawać nudne, ale jakby nie patrzeć JLD po raz trzeci z rzędu pozostawia w tyle konkurencję, jeśli popatrzymy na drużyny DCU. Tym razem już tylko w ramach back-upu do JUSTICE LEAGUE, a nie w osobnej serii, specyficzna mieszanka osobowości ze świata magii stworzona przez Ram V, przeżywa nietypowe przygody i broni świat przed dziwacznymi zagrożeniami. Ten ciekawy projekt dotyczący JLD niestety dobiegł niedawno końca, a kto do tej pory nie śledził losów zespołu (od połowy 2018 roku), powinien te zaległości czym prędzej nadrobić.
SERIA REGULARNA
NIGHTWING
Maciej: NIGHTWING przed przejęciem serii przez Toma Taylora, był zwyczajnie nudny. Dlatego nie zaglądałem do niego zbyt często. Zabrakło tutaj dobrych dialogów oraz serca w sposobie portretowania postaci. Z kolei Taylor jak mało kto potrafi pisać angażujące dialogi. Widać w nich po prostu realny świat. Przykładowo, gdy Dicka okradają dzieci to Oracle pisze o zaistniałej sytuacji pozostałym członkom Bat-rodzinny przez co Dick zostaje wyśmiany, na co odpowiada w sarkastyczny sposób. Rysunki w tej serii są całkiem okazałe. Mamy pokazanie całej akcji na splash-page’ach, ukazanie z góry jak w architekturze. Jest na czym zawiesić oko.
POJEDYNCZY ZESZYT
NIGHTWING ANNUAL #1
MINI SERIA
THE SWAMP THING
Damian: wszyscy wiemy, jak sceptycznie jest na początku podejście do nowych postaci, zwłaszcza takich, które są jednocześnie legacy heroes. Nie ukrywam, że przed napisaniem tego akapitu musiałem sobie sprawdzić nazwisko nowego Potwora z Bagien, żeby go nie przekręcić. Powodem nie jest jednak to, że Levi Kamei jest nieinteresujący, ale to, że sama historia jest na tyle wciągająca i złożona, a przy tym tam klimatycznie zilustrowana, że gdzieś mi się to po drodze zgubiło. Scenarzysta Ram V ugruntował się jako horrorowy skryba i mam nadzieję, że jeszcze nie jeden tego typu projekt jego pióra zobaczymy w ofercie DC, bo ta cierpi na deficyty opowieści grozy. Mini seria o nowym Bagniaku spotkała się z na tyle ciepłym przyjęciem zarówno czytelników, jak i recenzentów, że dostała „drugi sezon”. I to taki nietypowy, bo zamiast kolejnej mini bądź maksi serii dostaniemy dodatkowe zeszyty: ukazało się już 10 z 10 zeszytów, po czym serię przedłużono do 16. Zdecydowanie powinniście sprawdzić.
SERIA CYFROWA
BATMAN: WAYNE FAMILY ADVENTURES (Webtoon)
HISTORIA
"Blink of an Eye" (THE FLASH #768-#771, THE FLASH 2021 ANNUAL #1)
DLA DOROSŁYCH
STRANGE ADVENTURES
DLA DZIECI
THE MYSTERY OF THE MEANEST TEACHER: A JOHNNY CONSTANTINE GRAPHIC NOVEL
Krzysiek T.: Uczynienie z Johna Constantine głównego bohatera komiksu skierowanego dla dziesięciolatków to na papierze coś jednocześnie brawurowego jak i skrajnie nieodpowiedniego. Nic zatem dziwnego, że na dzieło Ryana Northa oraz Dereka Charms od razu znalazło się w kręgu moich zainteresowań i całkowicie spełniło oczekiwania.
Chociaż oczywiście tytułowy Johnny nie jest tu znanym z serii Vertigo magiem, to jednak autorzy zachowali jego najbardziej charakterystyczne cechy (jedynie papieros zastąpiono lizakiem) i stworzyli ciepłą, zabawną oraz wypełnioną magią opowieść, która spośród tego, co przeczytałem w ubiegłym roku z linii DC Kids oraz DC Young Adults, zdecydowanie najbardziej spełniła pokładane w niej oczekiwania. Tylko tyle i aż tyle.
Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie wspomniał jeszcze o wydanym pod sam koniec roku BATMAN AND ROBIN AND HOWARD. Myślę, że to zdecydowanie ta sama półka, jeśli chodzi o poziom komiksu, a twórca takich tytułów jak "Vader i syn/córka", czyli Jeffrey Brown, spisał się na medal. Uznajmy jednak, iż w tym roku srebrny.
WYDANIE ZBIORCZE/POWIEŚĆ GRAFICZNA/WZNOWIENIE
SUPERMAN BY PETER J. TOMASI & PATRICK GLEASON OMNIBUS
Dawid: Dużo wciągającej i przyjemnej lektury w jednym miejscu, czyli cały supermanowy run, jaki stworzyli (z pomocą różnych artystów) Tomasi oraz Gleason za czasów Rebirth/Odrodzenia. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych okresów w historii komiksowego Człowieka ze Stali, stawiający przede wszystkim na pięknie ukazane relacje pomiędzy Clarkiem, Lois oraz Jonem. Pozycja dla największych miłośników eSa i jak najbardziej warta swojej ceny.
KOMIKS WYDANY PO POLSKU
Injustice. Bogowie pośród nas. Rok pierwszy. Tom 1
WYDARZENIE
Start kolekcji BOHATEROWIE I ZŁOCZYŃCY
Krzysiek T.: Do samego końca roku liczyłem na to, że głos oddam na coś innego, czyli na start w Polsce platformy DC Universe Infinite. Tak się niestety nie stali, zatem postanowiłem przyznać plusa wydawnictwu Hachette za start kolekcji DC BOHATEROWIE I ZŁOCZYŃCY.
Jak na razie jest to kolejna kolekcja komiksowa, prawda? No nie do końca. Raz, że to DC, a nie Marvel, więc od razu lepiej 😜 Dwa - poszczególne tomy są naprawdę solidnie przygotowane, a w spisie można znaleźć kilkanaście bardzo wartościowych pozycji (NIESKOŃCZONY KRYZYS: PROJEKT OMAC, żeby daleko nie szukać). No i trzy - prenumerata jak na razie jest idealna, tomy przychodzą PRZED premierą kioskową, a nie miesiąc po jak w przypadku kolekcji Transformers, zaś dodatkowe gadżety zgadzają się z opisami
Więcej komiksów DC w Polsce to zawsze dobra wieść i po opiniach w sieci wydaje się, że "zagryzło".
SERIAL
YOUNG JUSTICE: PHANTOMS
Maciej: Seriale DC w roku 2021 miały się bardzo dobrze. Zaprezentowano kolejne sezony starszych produkcji telewizyjnych jak i całkiem nowe dzieła. Trudno było spośród takiego zalewu nowości, wybrać jedną pozycję najbardziej godną uwagi. Jednak mój wybór padł na YOUNG JUSTICE: PHANTOMS moim zdaniem najlepszy serial animowany DC, który zupełnie niesłusznie nie zdobył większego rozgłosu. Z dużym entuzjazmem czekałem na czwarty sezon tej produkcji. Pierwsza połowa nie rozczarowała i tym bardziej pewny byłem jej wyróżnienia. PHANTOMS często komentuje ważne problemy społeczne w tym religię, naukę. Stawianie są często ważkie dylematy: czy można być wierzącym doktorem, naukowcem. Walki na tle na etnicznym, czy też tradycja, a progres. Każdy z tych motywów został idealnie wpleciony w historię. Nie czuje się, że to jest na siłę prowadzona dyskusja. Dobór postaci nie jest przypadkowy. Do tej pory dostaliśmy 13 odcinków, ale stoją na tak wysokim poziomie, że z zdecydowanie warto jest je sprawdzić.
FILM
THE SUICIDE SQUAD
Maciej: 2021 nie był szczególnie obfitym rokiem dla filmów DC. Dostaliśmy zaledwie jeden film kinowy, cztery obrazy animowane przeznaczone na rynek domowy oraz jeden film opublikowany na platformie streamingowej. Jeśli się uprzeć można do tej listy dołączyć WONDER WOMAN 1984 gdyż film ten miał w Polsce premierę 4 kwietnia poprzedniego roku. Nawet biorąc pod uwagę ten film to w naszym redakcyjnym plebiscycie Boostery jednogłośnie w kategorii film wygrał THE SUICIDE SQUAD. Film zachwycił świeżym i stylowym ukazaniem zespołu. Na szczególną pochwałę zasługuje sekwencja początkowa, w intrygujący sposób charakteryzująca grupę oraz postać Amandy Waller, dla której moralność nie ma znaczenia, a liczy się tylko cel misji. Sam zespół przypomina bardziej rodzinę inaczej niż w poprzedniej odsłonie z 2016, gdzie wątek ten był ledwie zarysowany gdzieś w tle. Bloodsport ma relację niemalże rodzicielską z Ratcatcher, a ona z kolei traktuje go jak ojca, którego straciła. Dzięki wyrazistym cechom bohaterów łatwo ich zidentyfikować, zrozumieć a nawet wczuć się w ich problemy i dylematy. Bloodsport panicznie boi się szczurów, bo był zamykany z nimi przez ojciec w skrzyni. Kinga Shark chce przyjaciół, ale zaraz chce jeść. Peacmaker którego celem jest pokój za wszelką cenę. Każdy członek ma coś co odróżnia go od innych. Najmniej ciekawie poprowadzoną postacią wydaje mi się Harley Quinn, która znów jest wariatką. Wiem, że James Gunn nie wiedział jak będzie wyglądać jej solowy film, ale już mam dosyć pokazywanie jej jako pokręconej postaci. Jedynie szkoda, że film mało zarobił. Pocieszeniem jest, że cieszył się dużym zainteresowaniem na serwisach streamingowych.
GADŻET
LEGO 76188
Kto wie jednak, czy następnym razem do głosu już nie dojdą klasyczne figurki, ponieważ z tygodnia na tydzień coraz bardziej przekonuję się jak bogatą ofertę z postaciami DC mają poszczególni wydawcy.
W głosowaniu udział wzięli:
Krzysztof Tymczyński
Dawid Scheibe
Maciej Matusz
Damian Maksymowicz
Czytałem wszystko Taylora wydane po polsku i podoboly mi się jedynie Dceased i Injustice. Cała reszta jest bardzo przytulaśna. Kolejny przereklamowany autor
OdpowiedzUsuń