DC VS MARVEL OMNIBUS był jednym z najbardziej emocjonujących "grubasów", na jakie czekałem w 2024 roku. Premierę kilka razy przekładano (6 sierpnia, 24 września, 8 października) ale wreszcie zbiór ten ujrzał światło dzienne 30 października. Zbiór imponujący objętością, gdyż liczy grubo ponad 1000 stron, a do tego w pełni zadowalający pod względem sposobu, w jaki został wydany. Zdecydowanie warto było czekać, gdyż komiks ten pięknie prezentuje się na półce. Przedruki zawarte w tym omnibusie są bardzo dobrej jakości, nie wyłapałem też na szczęście żadnych błędów - zarówno tych związanych z wyglądem plansz, jak i literówek. Wszystko dopieszczone i ładnie opakowane, przez co oddany w ręce czytelnika produkt spełnia pokładane w nim oczekiwania.
Omnibus zawiera ułożonych chronologicznie 16 różnych crossoverów pomiędzy dwoma największymi wydawnictwami w USA, które oryginalnie miały premierę w latach 1976, 81, 82, 94, 95, 96, 97, 99 i ostatni z roku 2000. Super, że DC i Marvelowi udało się dogadać, wyszli na przeciw oczekiwaniom fanów i wspólnymi siłami odkurzyli ten materiał, który niektórzy znali może częściowo, a inni wcale. Nie ma zaskoczenia - od strony DC są to głównie historie z udziałem dwóch największych gwiazd, czyli albo Mrocznego Rycerza, albo Człowieka ze Stali. Mamy okazję podziwiać prace 15 różnych scenarzystów, 17 artystów odpowiedzialnych za szkice ołówkiem, 20 specjalistów od nakładania tuszu, 14 kolorystów oraz 10 literników. Większość z nich to głośne i znane miłośnikom komiksu, zasłużone w branży nazwiska. Oprócz tego dwa zespoły twórców odpowiedzialne są za okładki omnibusa. Ja oczywiście wybrałem obwolutę z grafiką duetu George Pérez/John Kalisz (sorry Jim, ale Twoja propozycja tym razem wypada zdecydowanie słabiej).
Pod względem poziomu zarówno scenariusza, jak i rysunków jest różnie. Co jednak ważne nie ma z mojej strony jakiegoś rozczarowania po lekturze, ale też nie perełki, która wgniatałaby w fotel po przeczytaniu/obejrzeniu. Niektóre pomysły, zwłaszcza te umieszczone na początku zbioru, osadzone w latach 70-tych i 80-tych wydają się bardziej szalone, absurdalne, dziwaczne, trochę momentami cięższe do przebrnięcia, ale o dziwo ma to swój urok i generuje sporo uśmiechu na twarzy podczas chłonięcia poszczególnych stron. Dostajemy przegląd różnych okresów i porównanie, jak twórcy konstruowali oraz jaką wagę przykładali do napisania/narysowania historii komiksowych na przestrzeni minionych lat. Zdecydowanie jest co czytać i oglądać, przez co podzieliłem sobie lekturę na wiele części i dni, systematycznie poznając zawartość omnibusa.
Pośród 16 historii każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W moim osobistym rankingu najwyżej wylądował umiejscowiony pod koniec II Wojny Światowej bardzo udany elseworld BATMAN & CAPTAIN AMERICA #1 ze scenariuszem i rysunkami legendarnego Johna Byrne. Oprócz tego dobrze bawiłem się czytając takie crossovery, jak ten z udziałem Uncanny X-Men oraz New Teen Titans (Claremont/Simonson), Supermana i Fantastycznej Czwórki (Dan Jurgens), Supermana i Hulka (Stern/Rude), drugie spotkanie Batmana z Punisherem (Dixon/Romita jr./Jonson). Nadspodziewanie dużo radochy dostarczyły mi również oba, trącające oldskulem team-upy eSa oraz Spider-Mana. Najtrudniej natomiast było mi przebrnąć przez SILVER SURFER/SUPERMAN #1 oraz DAREDEVIL AND BATMAN #1. Ale jak wspomniałem wyżej - kwestia indywidualnego gustu. Po przeczytaniu całości widać też moim zdanie wyraźnie, że te starsze crossovery są bardziej dopracowane i włożono w nie więcej serducha, niż w przypadku większości mocno przeciętnych spotkań bohaterów DC z bohaterami Marvela z lat 90-tych.
O atrakcyjności tego komiksu decydują w dużej
mierze umieszczone w nim materiały dodatkowe, których jest ponad 130 stron. Na
początku wita nas wstęp autorstwa Paula Levitza z 2024 roku, a oprócz tego
otrzymujemy również kilka innych ciekawych przedmów przed kilkoma pierwszymi
historiami. Oryginalnie powstały one w roku 1991 na potrzeby wydanych na
początku lat 90-tych trejdów. Jest też świeży (Mike'a Carlina z 2024) wstęp do crossovera
BATMAN/PUNISHER: LAKE OF FIRE #1 z roku 1994, kiedy to po dłuższej przerwie DC
i Marvel ponownie nawiązały współpracę inaugurując nową falę opowieści.
Pomiędzy poszczególnymi rozdziałami wrzucone zostają także w wielu przypadkach
różne ciekawostki dotyczące procesu powstawania konkretnej okładki. Potężny
zastrzyk bonusów czeka nas na sam koniec. Znajdziemy tutaj zarówno posłowie od
Rona Marza, jak i Toma Brevoorta (oba z roku 2024). Dalej są wybrane oryginalne
plansze (głównie w czerni i bieli, czasem opatrzone komentarzem twórcy), trzy
rozkładane piękne grafiki oraz inne materiały promocyjne związane z wybranymi
historiami. Materiały te naprawdę robią spore wrażenie, stanowiąc łakomy kąsek
zwłaszcza dla tych, którzy lubią zajrzeć za kulisy i poznać różne ciekawostki
czy etapy powstawania ilustracji oraz elementów fabuły.
Czas na obszerną galerię fotek z wnętrza komiksu:
Powyższa rozkładana grafika to ta sama, jaka znajduje się pod obwolutą:
DC VS MARVEL OMNIBUS, chociaż stanowi mieszankę różnych jakościowo opowieści, to jednak jest świetną okazją, aby cofnąć się w czasie i zapoznać się z tymi historycznymi, budzącymi swego czasu sporo emocji konfrontacjami. Cena nie jest mała - 150$ - ale można było wyłapać atrakcyjną zniżkę w ramach preorderu. Jeśli nie udało się, to wypatrujcie różnych promocji, gdyż zdecydowanie warto posiadać ten komiks w swojej kolekcji w takiej właśnie, niezwykle okazałej formie :)
---------------------------------------
A jakby komuś było jeszcze mało, to 1 stycznia ukazał się w USA drugi omnibus z cyklu DC VS MARVEL. Tym razem oba wszechświaty zostały ze sobą wymieszane i powstały różne wariacje na temat postaci pod szyldem Amalgam Universe. Niekoniecznie moje klimaty, ale jak ktoś lubi tego typu elseworldy, to zapewne już dawno zarezerwował sobie egzemplarz :)
----------------------------------------
Opisywane wydanie zawiera materiał z następujących
komiksów:
- SUPERMAN VS THE AMAZING SPIDER-MAN
#1
- MARVEL TREASURY EDITION #28
- DC SPECIAL SERIES #27
- MARVEL AND DC PRESENTS THE UNCANNY X-MEN AND THE NEW TEEN TITANS #1
- BATMAN/PUNISHER: LAKE OF FIRE #1
- PUNISHER/BATMAN: DEADLY KNIGHTS #1
- DARKSEID VS GALACTUS: THE HUNGER #1
- SPIDER-MAN AND BATMAN #1
- GREEN LANTERN/SILVER SURFER: UNHOLY ALLIANCES #1
- SILVER SURFER/SUPERMAN #1
- BATMAN & CAPTAIN AMERICA #1
- DAREDEVIL AND BATMAN #1
- BATMAN & SPIDER-MAN #1
- SUPERMAN/FANTASTIC FOUR #1
- THE INCREDIBLE HULK VS SUPERMAN #1
- BATMAN/DAREDEVIL: KING OF NEW YORK #1
Komiks ten znajdziecie jeszcze (dodruków nie
będzie jakby co) w ofercie sklepu ATOM Comics.
Autor: Dawid Scheibe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz