Niniejsza top lista jest dowodem na to, że czytamy Wasze komentarze na facebooku. Zaproponowano tam stworzenie zestawienie najlepszych komiksów z imprintu Vertigo, które ukazały się w XXI wieku.
Mimo że stworzyliśmy tę topkę w duecie, to przy wyborze dziesięciu best of byliśmy wyjątkowo zgodni. Kolejność pozycji nie jest wartościująca.
BAŚNIE
Gdy tajemniczy Adwersarz wprowadził swoje tyrańskie rządy i zaczął kolejno najeżdżać baśniowe światy, część Baśniowców zdecydowała się na desperacką ucieczkę z rodzinnych stron. Z magicznych krain objętych wojną przenieśli się do naszej rzeczywistości, a konkretnie do miasta Nowy Jork, gdzie utworzyli nową ojczyznę znaną jako Baśniogród. Chronieni magicznym zaklęciem żyją od wielu lat w ukryciu przed Adwersarzem pośród zwykłych ludzi, których określają mianem Docześniaków. Wierzą jednocześnie, że gdy nadejdzie właściwy czas będą potrafili zjednoczyć się i powrócić do własnego świata. Bill Willingham zdecydował się na prosty i zarazem oryginalny sposób umieszczając na potrzeby tej niezwykłej serii fantasy, bohaterów mniej lub bardziej popularnych bajek w ludzkim świecie. W tej pełnej magii, zwrotów akcji, dramatyzmu oraz humoru wielowątkowej serii mamy do czynienia zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi charakterami. Główne role odgrywają Królewna Śnieżka, Wilk Bardzozły, Książę Uroczy, Róża Czerwona, Piękna i Bestia, Niebieski Chłopiec, czy też Muchołap. Kilkanaście nagród Eisnera świadczy o tym, jak niezwykłe i przełomowe jest to dzieło.
DMZ
W bliskiej przyszłości spełnia się jeden z najczarniejszych koszmarów Ameryki. Gdy tzw. Wolne Stany decydują powstać przeciwko agresywnej polityce aktualnego rządu wybucha druga już w historii tego kraju Amerykańska Wojna Domowa. Bratobójcze i wyczerpujące starcie, które dzieli kraj na dwie połowy i zatrzymuje się w okolicach Manhattanu. Żadna ze stron nie jest w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stroną, zaś wspomniana wyspa zyskuje status strefy zmilitaryzowanej (tytułowa Demilitarized Zone). Pięć lat od wybuchu ponownej Wojny Secesyjnej następuje chwilowe zawieszenie broni. Dziennikarze Liberty News postanawiają wykorzystać ten moment, aby dostać się na Manhattan i nakręcić serię reportaży przybliżających prawdę o życiu uwięzionych wewnątrz strefy mieszkańców. Jednym z członków wyprawy jest młody fotoreporter Matthew Roth. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że Matty zostaje uwięziony w samym sercu konfliktu, w świecie znanym do tej pory jedynie z telewizji i może polegać jedynie na sobie. Walcząc każdego dnia o przetrwanie decyduje się nakręcić autorski reportaż o życiu ludzi, których los tak naprawdę nikogo nie obchodzi, i gdzie dochodzi do politycznych oraz wojskowych szachów. O próbie prowadzenia normalnej egzystencji w nienormalnych warunkach i szukaniu sensu życia w miejscu, gdzie w każdej chwili i na każdym kroku można je stracić. Tą brutalną, pesymistyczną i zrujnowaną rzeczywistość oczami Matthew Rootha ukazują Brian Wood oraz odpowiedzialny za ilustracje Riccardo Burchielli.
SWEET TOOTH
SWEET TOOTH
Postapokaliptyczna wizja Ziemi , która kilka lat wcześniej została nawiedzona przez tajemniczą zarazę. W wyniku tej tragedii większość gatunku ludzkiego wyginęła, zaś pozostałych przy życiu wkrótce spotka ten sam los. Jedynymi istotami odpornymi na śmiercionośna chorobę są dzieci, które narodziły się już po wybuchu zarazy. Łączy ich jedna istotna rzecz - są one hybrydami ludzi oraz zwierząt uznanymi powszechnie za wybryki natury. Są oni poddawani brutalnym badaniom w, gdyż ich DNA może zawierać odpowiedź na pytania związane z epidemią. Jednym z tych niezwykłych dzieci jest chłopak imieniem Gus posiadający jelenie rogi na głowie. Główny bohater postanawia opuścić bezpieczne schronienie w środku lasu i w towarzystwie innych hybryd oraz tajemniczego mężczyzny imieniem Jepperd wyruszyć w niebezpieczną oraz długą podróż. Celem jest dotarcie do miejsca, które rzekomo stanowi raj dla wszystkich podobnych do Gusa. Szybko przekonuje się na własnej skórze, że świat poza lasem jest mroczny, brutalny, przepełniony nienawiścią oraz grzechem. Przy okazji odkrywa również wielką tajemnicę odnośnie własnego pochodzenia oraz przyczyn wielkiej zarazy. Niezwykle wciągająca, poruszająca, momentami brutalna i trzymająca w napięciu do samego końca seria, będąca popisem kunsztu pisarskiego Jeffa Lemire'a.
NORTHLANDERS
NORTHLANDERS
Brian Wood w kolejnym, niezwykle ambitnym projekcie, który doczekał się równo 50 odsłon. Komiks ten przedstawia fikcyjne historie z udziałem skandynawskich wojowników umiejscowione na tle ważnych historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas tzw. Ery Wikingów. Ery, podczas której wojownicy z dzisiejszej Danii, Norwegii czy Szwecji podejmowali dalekie morskie wyprawy o charakterze rabunkowym, kupieckim albo osadniczym. Scenarzysta postanowił przybliżyć czytelnikom kilka istotnych momentów z tego okresu wykorzystując w tym celu wykreowanych specjalnie na potrzeby swoich opowieści bohaterów. Każda historia jest odmienna klimatycznie, stanowi zamkniętą całość i porusza inny ważny temat, dotyka istotnych problemów, z jakimi borykali się zarówno Wikingowie, jak i ich przeciwnicy. Unikatowe spojrzenie na miejsca, wydarzenia oraz ludzi walczących o lepsze jutro. NORTHLANDERS to w skrócie takie swego rodzaju kompendium wiedzy na temat postępowania wojowniczych ludzi z północy Europy, z całym realizmem, brutalnością oraz heroizmem.
SKALP
SKALP
Dashiell Zły Koń kilkanaście lat temu opuścił rodzinne strony w Południowej Dakocie, gdzie nie miał perspektyw na godne i dostatnie życie. Po dłuższym czasie Indianin powraca do rezerwatu Prairie Rose jako doświadczony agent FBI, o czym wiedzą jedynie wybrane osoby. Powodem powrotu jest w głównej mierze śledztwo dotyczące aktualnego wodza plemienia - Lincolna Czerwonego Kruka, który jak się okazuje stoi na czele lokalnego gangu. Ze względu na swój krnąbrny oraz zawadiacki charakter Dash szybko sprowadza na siebie kłopoty oraz zainteresowanie miejscowych. Wkrótce rozpoczyna pracę w plemiennej policji i siłą rzeczy wpada w sam środek zagmatwanych intryg oraz sprzecznych interesów różnych środowisk. Okazuje się, za każdym rogiem skrywa się jakaś mroczna tajemnica, a prawie każdy przedstawiciel plemienia trzyma jakiegoś przysłowiowego trupa w szafie. Główny bohater również pilnie strzeże swoich sekretów, które mogą sprowadzić na niego jedynie śmierć. Jason Aaron ukazuje brutalny, mroczny, ponury, pełen wulgaryzmów i obfitujący w mnóstwo trupów świat, który idealnie obrazuje w swoich pracach R.M. Guera. Trzymający w napięciu czarny kryminał w indiańskim wydaniu, ze świetnie rozpisanymi postaciami zarówno pierwszo- jak i drugoplanowymi.
Y: OSTATNI Z MĘŻCZYZN
Brain K. Vaughan - jego nazwisko na okładce jest gwarancją jakości. Y to jego pierwszy tasiemiec, w którym na pełną skalę mógł pokazać jak wspaniale pisze postacie i relacje między nimi. W wypadku omawianej serii dotyczą one kobiet i jednego mężczyzny. Pewnego dnia, dokładnie w tym samym momencie na całym świecie umierają wszystkie męskie ssaki... Wszystkie? Nie! Yorick, jeden, jedyny chłopak i jego małpka płci męskiej musi przetrwać w świecie, w którym chromom Y stał się deficytowy (żart słowny nawiązujący do ASTERIKSA zamierzony)... Post-apokaliptyczny świat serii daleki jest od idylli, a śledzenie losów Yoricka i całej galerii postaci, które spotyka na swojej drodze sprawia prawdziwą przyjemność. Wbrew pozorom nie jest to komiks tylko dla feministek. To po prostu cholernie dobra historia, do której wraca się z przyjemnością. Co rusz dostajemy nowe info odnośnie adaptacji. Ciężko już się połapać, czy będzie to - o ile w ogóle powstanie - serial czy film.
SANDMAN: UWERTURA
Byliście ciekawi, co tak wyczerpało Morfeusza, że dał się pojmać w PRELUDIACH I NOKTURNACH? Czemu nadzieja jest jednym z lejtmotywów sagi Gaimana? Kim są rodzice Nieskończonych? Po lekturze UWERTURY te pytania znikną tak, jak "śpiochy" z kącików oczu, przetartych tuż po przebudzeniu. UWERTURA to nadzwyczaj godny wstęp do opery, jaką jest cała seria. Neil Gaiman wykreował prolog, kończący się tam, gdzie zaczyna się akcja tomu pierwszego. Jednocześnie stanowi on post scriptum wyjaśniające większość wątpliwości, które pozostały po tomach 1-10. Jeśli chodzi o oprawę graficzną to ten komiks nie ma sobie równych. Trudno oddać słowami to, co wyprawia na kartach tego komiksu J.H. Williams III. Ten kameleon stylu przeszedł samego siebie. Przedstawienie postaci, światów, przełamywanie tradycyjnej wizualnej narracji i zabawa z kadrami osiągnęły w jego wykonaniu nowy poziom i UWERTURA jest zdecydowanie jego magnus opum.
DAYTRIPPER. DZIEŃ PO DNIU
Dziesięć ułożonych niechronologicznie rozdziałów przedstawia różne momenty z życia Brása de Olivy Domingosa. Każdy kończy się jego śmiercią. Nie jest to jednak komiks o śmierci, a o życiu. To jego afirmacja, która uczy nas by żyć jego pełnią - tak, jakby każdy dzień był ostatnim. DAYTRIPPER jest piękną historią, która niezmiennie wzrusza. Trzeba być kawałem skurczysyna bez serca, by nie coś nie drgnęło w czytelniku w trakcie lektury. Szkoda byłoby napisać więcej, lepiej sprawdzić na własnej skórze, co też za album stworzyli bracia Fábio Moon i Gabriel Bá.
IZOMBIE
Znacie serial? Komiks jest do niego kompletnie niepodobny. Główna bohaterka nazywa się Gwen Dylan i jest zombie-grabarzem. W miasteczku, w którym mieszka znajdziemy dystyngowaną mumię, grupa wampirzyc i łowcy potworów. Z kolei najlepsi przyjaciele Gwen to żeński duch i terierołak (dobrze przeczytaliście). To naprawdę osobliwa seria, która z marszu wzbudza sympatię odbiorcy to wszystkich dziwaczności, jakie emanują z jej kart. Komiks nie byłby nawet w połowę tak przyjazny gdyby nie oprawa graficzna. Przesiąknięty pulpą, nietuzinkowy styl Mike'a Allreda już sam w sobie sprawia, że warto sięgnąć po ten tytuł.
THE UNWRITTEN
Mike Carey i Peter Gross, duet znany z LUCYFERA powraca z autorską serią, opowiadającą o potędze literatury. Tom
Taylor jest synem słynnego zaginionego pisarza Wilsona Taylora. Autor
bohaterem swoich książek uczynił nastoletniego czarodzieja (w typie
Harry´ego Pottera) Tommy´ego, który był oparty na postaci syna. Na
początku serii wychodzi na jaw, że Tom wcale może nie być synem Wilsona,
dodatkowo fani książek są przekonani, że Tom i Tommy to w
rzeczywistości ta sama osoba, która przeniknęła z kart książek do
realnego świata. Wydaje się, że coś jest na rzeczy, gdyż wokół Toma
zaczynają pojawiać się bohaterowie z książek Wilsona i innych dzieł
literackich. Jakby tego było mało Tomem interesuje się równie
tajemnicza, co potężna i niebezpieczna grupa tytułowych Nienapisanych. Oryginalnym pomysłem jest również
sportretowanie fandomu – w serii znajdziemy wypowiedzi (z
wyimaginowanych for internetowych i blogów) fanów książek o Tommym,
które stanowią ciekawy komentarz i tło do wydarzeń w serii. Serię polecić można zwłaszcza fanom BAŚNI - na kartach THE UNWRITTEN doszło nawet do crossovera z Baśniowcami.
Dawid Scheibe i Damian "Damex" Maksymowicz
Może top vertigo ever?
OdpowiedzUsuńJa nie planuję, ale może Dawid lub Tomek?
UsuńNic z tego nie czytałem.
OdpowiedzUsuńTo wiele wspaniałe spedzonysp godzin przed Tobą :)
UsuńNo niestety teraz tyle wychodzi w Polsce dobrych rzeczy na bieżąco, że trudno znaleźć jeszcze kasę na już dostępne wydania.
UsuńFajnie że wraca top 10
OdpowiedzUsuńWrócilo w grudniu http://dcmaniak.blogspot.com/search/label/top mamy już w kolejce kolejne 3 topki - po jednej miesięcznie. Z czego dwie mojego autorstwa, w jednej wsparłem Dawida.
UsuńTo bardzo miła informacja.
UsuńZa brak "Unknown Soldiera" Dysarta masz soczysty wpierdziel przy najbliższej okazji :)
OdpowiedzUsuńListę robiłem z Dawidem, więc jest 2 na 1 ziomek :P
UsuńUS wciąż nie czytałem, ale jest na liście.
To mnie przypadło w udziale dopełnienie dziesiątki i uznałem, że Unknown Soldier nie załapuje się do zestawienia kosztem Northlanders. Skład wymienionej 10 nie podlega dyskusji kolego Krzysztofie :P
Usuń