czwartek, 25 kwietnia 2019

Z kartotek DC: Creeper



Nie samym Batmanem, Supermanem, czy też Flashem DC stoi.  Creeper to właśnie jedna z tych zdecydowanie mniej znanych szerszej rzeszy odbiorców postaci, jakie zamieszkują na co dzień uniwersum DC, a o których istnieniu dowiadujemy się najczęściej zupełnym przypadkiem. Poniżej znajdziecie podstawowe informacje na jego temat, główne komiksy w których wystąpił oraz w skrócie opisane przygody, jakie dotychczas przeżył. Być może dla kogoś z Was tekst ten będzie zachętą, aby w wolnym czasie bliżej przyjrzeć się Creeperowi.

Jack Ryder nie posiada żadnych supermocy. Dopiero przemieniając się w Creepera zyskuje unikalne zdolności. W zależności od różnych wersji tej postaci, są one wynikiem działania serum w połączeniu ze specjalnymi implantami, bądź też samych implantów. Po przemianie staje się niezwykle zwinny, wytrzymały, silny, zdolny wykorzystywać najtrudniejsze akrobatyczne triki. Całkiem sprawnie wspina się po ścianach budynków, czy drzewach, a dodatkowo potrafi skakać kilkukrotnie wyżej i dalej, niż przeciętny człowiek. Creeper dysponuje sporą szybkością i refleksem, a także posiada tzw. healing factor, czyli szybko wylizuje się z każdej, nawet śmiertelnie wyglądającej rany. Dodatkowym atutem jest przerażający śmiech, który nie tylko denerwuje i rozprasza przeciwników, ale także powoduje ból i krwawienie z uszu.

Creeper zadebiutował w roku 1968 na łamach komiksu SHOWCASE #73. Steve Ditko (scenariusz i rysunki) oraz Don Segall (współtwórca scenariusza) przedstawili byłego prezentera bostońskiej stacji telewizyjnej, Jacka Rydera, który otrzymał alter ego i teraz przemienia się w stwora o demonicznym wyglądzie ubranego w pstrokate kolory. Ryder został zatrudniony przez agencję bezpieczeństwa i trafił pod opiekę Billa Brane'a. Na jego polecenie miał zinfiltrować zabawę kostiumową organizowaną przez mafię, aby zlokalizować sowieckiego naukowca - Emila Yatza. Zakłada na tą okazję cudaczny, żółto-czerwono-zielony kostium. W ramach tej akcji Jack zostaje śmiertelnie ranny, ale ostatecznie życie ratuje mu rewolucyjne serum zaaplikowane przez Yatza. Dzięki niemu oraz specjalnej technologii zwiększa się jego siła, zwinność, a także dodatkowo pojawia się szybka regeneracja odniesionych ran. Za sprawą jednego kliknięcia guzika pojawia się oraz znika jego strój, ten sam, który założył wcześniej na zabawę. Jedynym efektem ubocznym jest głośny, irytujący śmiech oraz towarzyszące mu komiczne zachowanie.


Występ na łamach SHOWCASE #73 stanowił prolog do mini serii, która wystartowała dwa miesiące później i składała się z sześciu zeszytów. Pomysłodawcą BEWARE THE CREEPER oraz twórcą rysunków był ponownie Ditko, a od połowy serii scenariusz pisał Denny O'Neil. Widzimy tutaj pierwszych przeciwników, z jakimi przychodzi się zmierzyć nowemu superbohaterowi z Bostonu, czyli The Terror oraz Proteusa. Ten ostatni staje się głównym nemezis Creepera i niczym kameleon potrafi upodobnić się do innych osób. Przejmuje kontrolę nad przestępczym światem w mieście, a także wrabia Creepera w morderstwo.

Po KRYZYSIE NA NIESKOŃCZONYCH ZIEMIACH (gdzie Creeper odgrywa epizodyczną rolę) zmieniło się trochę podejście do tej postaci. Od teraz jego dziwaczne zachowanie miało głównie za zadanie rozpraszać i jednocześnie przerażać przeciwników. Jack nie mógł już dowolnie wpływać na transformację, którą tłumaczono działaniem specjalnych narkotyków, zaś unikalne zdolności posiadał tylko będąc Creeperem. Ten zrelaunchowany, nowy Creeper pojawił się gościnnie w JUSTICE LEAGUE oraz JUSTICE LEAGUE INTERNATIONAL Giffena i Dematteisa w konfrontacji z Gray Manem. Nie było jednak sposobności/potrzeby do opracowania nowego, szczegółowego originu tego bohatera.

Bardziej znaczącą rolę odegrał Creeper w crossover ECLIPSO: THE DARKNESS WITHIN z roku 1992. Stał się on drugim po Mon-Elu bohaterem, który wpadł w pułapkę Eclipso i zasilił szeregi jego księżycowej armii. Przy pomocy swojego nowego sługi, Eclipso próbował przejąć bezskutecznie kontrolę nad Supermanem. Podczas finałowego starcia na Księżycu, Creeper został uleczony przez Bruce'a Gordona i przyłączył się do koalicji walczącej z wcieleniem boskiego gniewu.

Tuż po zakończeniu wspomnianego crossover, Creeper przeniósł się na karty serii ECLIPSO, gdzie doszło do drugiej rundy walki z Duchem Zemsty. Eclipso opanował miasto Parador w Ameryce Południowej, a Creeper (rządny m.in. rewanżu za to, że złoczyńca wysłużył się nim ostatnim razem) wspólnie z Amandą Waller, Cave'em Carsonem oraz małżeństwem Gordonów postanowili go powstrzymać. Pierwsza próba zakończyła się porażką i ucieczką, zaś w drugiej doszło już do prawdziwej krwawej masakry, znacznie liczniejszego zespołu powołanego przez Waller. Wśród ofiar śmiertelnych znalazł się również Creeper, który został pożarty żywcem przez zaeklipsowane hieny. Tym razem nawet zdolność regeneracji nie pomogła.


Jak wiadomo śmierć w komiksach rzadko kiedy jest definitywna, stąd również i Creeper został kilka lat później przywrócony do świata żywych. Nastąpiło to w ramach serii THE CREEPER z roku 1997, która ostatecznie liczyła 11 numerów. Len Kaminski oraz Shawn Martinbrough stworzyli komiks o zdecydowanie bardziej psychologicznym wydźwięku. Głównemu bohaterowi uciekło trochę czasu, ma luki w pamięci oraz miewa koszmary, które doprowadzają go na skraj szaleństwa. Dostajemy nawiązanie do wcześniejszych wydarzeń z udziałem Creepera oraz powrót Proteusa jako głównego złego. Origin zostaje lekko zmodyfikowany. Creeper to dwie osoby dzielące jedno ciało, a nie jak wcześniej, dwie role odgrywane przez tą samą osobę. Jack nie jest w stanie kontrolować transformacji - demoniczny stwór wchodzi i wychodzi, kiedy mu się to podoba. W pewnym momencie dochodzi do oddzielenia Creepera od Rydera, a oddzielony od swojego "gospodarza" demon zaczyna niebezpieczne replikować. Okazuje się, że obaj są na siebie skazani, czy im się to podoba, czy też nie.

Kolejna mini seria (6 numerów) pojawia się w roku 2006, a jej tytuł to ponownie THE CREEPER. Scenariusz napisał tym razem Steve Niles. Wstęp/prolog pojawił się na łamach BRAVE NEW WORLD #1. Jack Ryder prowadzi TV Show "You are wrong!" i obiecuje milion dolarów za schwytanie Creepera. W nowym originie postaci widzimy tym razem pewien udział Batmana. Doktor Yatz opracował rewolucyjną terapię, dzięki której można zregenerować zniszczoną skórę. Podczas ataku na laboratorium ostatnia, niedopracowana próbka zostaje zaaplikowana Jackowi (zawierała również trochę toksyny Jokera). Dostaje kulkę i umiera, ale szybko powraca jako Creeper. Gdy tylko o tym pomyśli, to zmienia się w Jacka i na odwrót. W historii oprócz Mrocznego Rycerza pojawia się również Joker oraz armia innych Creeperów. Batman proponuje Jackowi odtrutkę, aby raz na zawsze pozbył się swojego alter ego, ale ten rezygnuje i obiera tym samym nową, życiową misję.

W kolejnych latach Creeper pojawia się jak zwykle sporadycznie w różnych miejscach. W COUNTDOWN TO MYSTERY na chwilę dostaje się pod kontrolę Eclipso, ale zostaje szybko uwolniony przez Bruce'a Gordona. W REIGN IN HELL (rok 2008) Creeper ukazany zostaje jako demon, który dzieli jedno ciało wspólnie z Jackiem Ryderem. W BATMAN AND THE OUTSIDERS SPECIAL #1 (rok 2009) Alfred podejmuje na prośbę zmarłego Batmana misję utworzenia nowego zespołu Outsiders. Jednym z nowych nabytków jest Creeper, którego werbuje w Kahndaq. I tak oto na dłuższy czas bohater ten jest częścią tego zespołu, począwszy od OUTSIDERS #15, aż do #40.


Następne wzmianki dotyczące Creepera pojawiają się wraz z nastaniem New 52. Tym razem mamy do czynienia z kompletnym rebootem, a zmiany, jakie dotknęły naszego bohatera są całkiem spore. W PHANTOM STRANGER #7 poznajemy Jacka Rydera, który odchodzi z sieci telewizyjnej Morgana Edge, a następnie ginie pod gruzami w czasie ataku pewnego monstrum na Metropolis. Wszystko przy biernej postawie Strangera. Nie oznacza to jednak koniec Creepera, gdyż ten pojawia się w tym samym niemal czasie w komiksie KATANA. W #3 wspomnianej serii Killer Croc przegryza miecz tytułowej bohaterki. Tym aktem uwalnia z miecza uwięzione w nim dusze, w tym duszę Creepera, który wcześniej zginął właśnie od tej broni. Demon, w nowej wersji posiadający niezwykle przerażający wygląd (patrz grafika powyżej), zdobywa nowe/stare ciało Jack Rydera i ożywia je. Następnie jego działania polegają na tym, aby uniemożliwić Katanie naprawę miecza. Obawia się, że wtedy jego dusza znów zostanie uwięziona wewnątrz Soultakera.

Origin Creeper w New 52 ukazany został w one-shocie wydanym z okazji Villain Month. JUSTICE LEAGUE DARK 23.1: CREEPER #1 przenosi nas do Japonii w XVI wieku. Zły duch ONI z japońskich legend przejmuje duszę sieroty, a następnie szerzy chaos wszędzie wokół. Chłopak zostaje w końcu zabity przez samuraja, a Creeper trafia do dzierżonego przez niego Soultakera.

Wraz z nastaniem Odrodzenia/Rebirth Creeper powrócił do swojego klasycznego wizerunku, tego sprzed New 52.  Pojawił się w 11 numerze serii DEATHSTROKE, gdzie Jack Ryder trafił do Chicago w ślad za mordercą gangsterów. Ktoś podszywa się pod Slade'a Wilsona, a Creeper staje w końcu na jego drodze i demaskuje oszusta. Kolejny raz bohater ten widziany był na kartach RED HOOD & OUTLAWS #18, gdzie Bizarro bez konsultacji z pozostałymi członkami zespołu zaprasza Creepera, aby ten dołączył do ekipy. Creeper sam odmawia, głównie przez dawne nieporozumienia z Artemis. W #24 i 25 tej samej serii postać ta zalicza epizody w krótkich, alternatywnych opowieściach.


Postać ta pojawiała się na przestrzeni lat gościnnie w wielu różnych seriach wydawanych przez DC Comics. W zdecydowanej większości były to jednak występy marginalne i symboliczne, a Creeper ginął wśród tłumu innych herosów stanowiąc drugi, a nawet trzeci plan. Być może zauważyliście go czasem na jakimś jednym, czy dwóch kadrach w starszych, lub nawet aktualnie wydawanych komiksach DC (chociażby DOOMSDAY CLOCK #8) i zastanawialiście się, co to za bohater. Czasami jest on również uważany za złoczyńcę przez tych, którzy nie znają jego historii i bazują jedynie na wyglądzie oraz zachowaniu przypominającym pod pewnymi względami Jokera. W każdym razie wszelkie próby uczynienia z Creepera istotnego członka DCU za każdym razem spełzały na niczym, gdyż najzwyczajniej nie wzbudzał on zainteresowania szerszej grupy odbiorców.

Dostępnych na rynku komiksowym wydań zbiorczych skupionych w stu procentach na Creeperze jest bardzo mało, co wynika siłą rzeczy z niewielkiej ilości serii mu poświęconych, jakie ukazały się w ciągu minionych pięciu dekad. Dwa tomy, jakie znajdziecie w sieci, to:

THE CREEPER BY STEVE DITKO z roku 2010, zawierający pierwsze występy tej postaci, w tym mini serię BEWARE THE CREEPER.

CREEPER: WELCOME TO CREEPSVILLE  z roku 2007, zawierający mini serię THE CREEPER Steve'a Nilesa oraz prolog z one-shota BRAVE NEW WORLD #1.

Użyte powyżej grafiki pochodzą ze strony Comicvine.com

Dawid Scheibe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz