sobota, 8 lutego 2020

CBN: Comic Book News #299


Podsumowanie newsów komiksowych z minionego tygodnia, jak w każdą sobotę pojawia się na DCManiaku. Znajdą tutaj coś dla siebie wszystkie te osoby, których interesują aktualne i przyszłe wydarzenia na łamach takich serii, jak BATMAN, JUSTICE LEAGUE, SHAZAM! Oprócz tego kilka słów na temat Leviathana, trochę nowych grafik i opóźnień, które są już niestety smutnym standardem w przypadku DC. Zapraszamy!

*Okazuje się, że śmierć Alfreda nie miała być permanentna. Tom King nie tylko nie był odwodzony przez włodarzy DC od zabicia Pennywortha, ale wręcz zachęcany. Wedle oryginalnego pomysłu, cliffhanger ze śmiercią Alfreda miał zostać pociągnięty dalej tak, że okazałoby się, że ten jednak przeżył. DC pytało Kinga czemu Alfred nie jest martwy, a ten nie miał intencji zabijać go na dobre, bo to w końcu Alfred. DC naciskało, że nie żyje i już – mimo protestów Kinga przekonującego, że to szalony pomył. Śmierć Alfreda mocno odciśnie się na Batmanie, bo stanowi utratę pierwiastka człowieczeństwa Bruce’a. Ma to być jeden z punktów wyjściowych do 5G.


BATMAN/CATWOMAN powstaje i opowie historię relacji Bruce’a i Seliny – od momentu poznania się aż do śmierci. W serii będzie dużo całowania.


*STRANGE ADVENTURES z wyższą kategorią wiekową. Podniesiono ją z 13+ na 17+, a dodatkowo komiks będzie ukazywał się w ramach imprintu Black Label.


Przykładowe plansze z #1.

*JUSTICE LEAGUE pozostaje w trybie dwutygodnika, a rolę scenarzysty od #40 przejmuje Robert Venditti. Jego run miał być osadzony czasowo przed zakończonym właśnie runem Scotta Snydera - o czym poinformował Snyder w mediach społecznościowych (dodał też, że ENCORE autorstwa jego i Grega Capullo będzie działał jako samodzielny twór, przystępny dla nowych czytelników, jednocześnie pozostając kulminacją  dotychczasowych historii). W praktyce okazało się jednak, że nie do końca jest tak, jak zapewniał Snyder, gdyż w #40 wspomniana jest śmierć Alfreda oraz ujawnienie przez Supermana swojego największego sekretu...

Historie w nowym runie mają składać się z czterech zeszytów (czasem trzech do pięciu). W pierwszej przeciwnikiem Ligi będzie Eradicator.


Daxamici to spokrewniona z Kryptonijczykami ksenofobiczna rasa, żyjąca pod czerwonym słońcem (stąd brak manifestacji supermocy), z ogromną niechęcią podchodząca do wszystkiego spoza ich planety. 

Eradicator to maszyna, której celem jest chronienie dziedzictwa Kryptona, za wszelką cenę. Z Supermanem mu nie wyszło - delikatnie mówiąc. Jakiś czas temu odkrył jednak istnienie Daxamitów (w HAL JORDAN AND THE GREEN LANTERN CORPS). Teraz, wraz z genetycznie zmodyfikowaną armią Daxamitów przybywa na Ziemię by ją podbić. Tu, pod promieniami żółtego słońca są potężni i nie muszą się niczego bać.

W drugiej historii powróci Spectre. Venditti łączy mitologię Wonder Woman (Tartar, bestie z greckich mitów, ojczyznę Diany) z mitologią Spectre.

Scenarzysta chce eksplorować idę drużyny jako zbioru indywidualnych jednostek, które ze sobą współpracują bo łączy je wspólny cel. Nie zawsze się zgadzają, to testuje ich jako drużynę i czyni silniejszymi jako całość.

Za warstwę graficzną odpowiadają Doug Mahnke, Aaron Lopresti i Jaime Mendoza.


*Tożsamość Leviathana jest wszystkim znana, ale bohaterowie nie wiedzą najważniejszych rzeczy - jak i dlaczego pozamiatał on różne organizacje działające w DCU? Mark Shaw jest zawsze o krok przed resztą. Po lekturze one-shota LEVIATHAN DAWN #1 wiele osób będzie zaskoczonych, jak daleko posunęły i rozwinęły się plany tego niezwykle istotnego gracza.


Leviathan nie jest ani dobry, ani zły, jest czymś pomiędzy, trzecią siłą. Część złoczyńców z nim sympatyzuje, a pozostali wręcz przeciwnie. Podobnie sytuacja ma się w świecie superbohaterów.

Leviathan jest przekonany, że Superman podjął decyzję o porzuceniu swojej sekretnej tożsamości, właśnie ze względu na jego pojawienie się na scenie.

LEVIATHAN DAWN to po części epilog do EVENT LEVIATHAN, a z drugiej prolog do mini serii EL: CHECKMATE. W tej ostatniej zobaczymy, że nie wszyscy uważają ostatnie starcie z Leviathanem za zwycięstwo, wręcz przeciwnie, w związku z czym decydują się podjąć konkretne działania.

Shaw nie poszukuje żadnego odkupienia własnych win, czy też naprawienia wcześniejszych błędów, czy grzechów. On po prostu chce wyprostować wszystko to, co uważa za źle funkcjonujące. Pragnie ukształtować świat na nowo, wedle własnych reguł, które uważa za jedynie słuszne.

*Geoff Johns i Scott Kolins, autorzy świetnego runu w THE FLASH (z Wallym Westem) ponownie łączą siły w krótkiej historii, która ukaże się w THE FLASH #750.


Flash od zawsze był ulubionym herosem Johnsa. Dorastał z Wallym, ale uwielbia też Barry'ego i Jaya. W swojej kolekcji ma on każdy zeszyt komiksu z Flashem.

Johns wypowiedział się także o THE THREE JOKERS. To historia detektywistyczna. Skupia się ona w niespotykany dotąd sposób na Brusie, Jasonie i Barbarze oraz na bólu, którego każdemu z nich przysporzył Joker. Scenarzysta chciał się zagłębić w psychiczne stany złoczyńcy.


*Coś, czego nikt nie lubi, czyli kolejne opóźnienia niektórych zeszytów:

SUPERMAN: VILLAINS #1 - według najnowszych doniesień ma się ukazać dopiero 4 marca.
DOOM PATROL: WEIGHT OF THE WORLDS #7 - przełożony na 11 marca.
INFERIOR FIVE #5 - przełożony na 4 marca, natomiast #6 na 25 marca.

*Tak wygląda Designer, który zadebiutuje w BATMAN #90:


*W BATMAN #88 tytułowy bohater otrzymał nowe urządzenie - "echo" - autorstwa Luciusa Foxa, dzięki któremu może zamienić dowolny samochód w batmobil - szczegóły.

*Pozostając jeszcze przy BATMANIE Jamesa Tyniona, podano nowe szczegóły odnośnie pojawienia się Punchline. Postać ta pojawi się na jednym kadrze już w zeszycie 89, natomiast swój pełny debiut zaliczy jako pomocnica Jokera w HELL ARISEN #3. Poniżej widzimy Punchline na alternatywnej okładce do BATMAN #94. Autorem grafiki Stanley 'Artgerm' Lau:*Zawartość SUPERMAN GIANT #2 - klik.

*Geoff Johns o Superboyu Prime, którego użyje w SHAZAM!

Scenarzysta nie wierzy w to, by Prime miał szansę na odkupienie. To postać, która jest na swój sposób przezabawna, ale nie dostrzega dobra, widzi tylko zło.

Prime widział zmiany, które zaszły w uniwersum DC i ma swoją opinię na ten temat. Te zmiany z jego perspektywy - kogoś kto zarazem jest z i spoza DCU, były naprawdę szalone.


Według Johnsa po zniszczeniu Source Wall (uwięziono go tam jeszcze przed FLASHPOINTEM) w METAL, Prime się uwolnił, a potem trafił do celi w Monsterlands, zapomniany przez wszystkich. Nie jest z tego powodu zadowolony.

Prime kontra Shazam to starcie złego dzieciaka z dobrym. Dodatkowo tym, co czyni go interesującym oponentem dla Billy'ego Batsona jest fakt, że w przeciwieństwie do Supermana, Superboy Prime nie jest wrażliwy na magię.


*Szczegóły odnośnie tego, co znajdziemy wewnątrz AQUAMAN GIANT #3, który ukaże się 11 marca.

Główna, składająca się z 16 stron historia to "Tempest" autorstwa Steve'a Orlando, do której rysunki wykonają V Ken Marion oraz Sandu Florea. Aquaman połączy w niej siły z Tempestem, aby powstrzymać potwora, który wydostał się z magicznego grobowca umieszczonego głęboko pod Nowym Jorkiem. "Screaming Sea" to 8 stron nowej opowieści, gdzie Arthur i Mera staną na drodze Lexa Luthora. scenariusz Tom Taylor, ilustracje Pop Mhan.

Okładkę wykonała Emanuela Lupacchino:


Oprócz tego komiks ten zawierać będzie przedruki następujących zeszytów: AQUAMAN #15 (2013), MERA: QUEEN OF ATLANTIS #3 (2017) oraz TEEN TITANS #9 (2018).

*Galeria okładek ROBIN 80TH ANNIVERSARY 100-PAGE SUPER SPECTACULAR.

*Nietypowa zapowiedź BATMAN: CURSE OF THE WHITE KNIGHT #7 - zobacz.

*5 lutego w USA ukazały się:

Batman #88,
Batman Arkham Viktor Zsasz TP,
Batman Giant #3,
Batman Tales Once Upon A Crime TP,
Books Of Magic Volume 2 Second Quarto TP,
Daphne Byrne #2 (z 6),
DC Crimes Of Passion #1,
Dollar Comics Batman #386,
Dollar Comics Batman Shadow Of The Bat #1,
The Dreaming #18,
The Flash Volume 11 The Greatest Trick Of All HC,
gen:LOCK #4 (z 7),
Green Arrow Volume 8 The End Of The Road TP,
Green Lantern #1 (Facsimile Edition),
Harleen HC,
Harley Quinn #70,
High Level TP,
Joker Harley Criminal Sanity #3 (z 9),
Justice League #40,
Justice League Odyssey #18,
Justice League Of America The Wedding Of The Atom And Jean Loring HC,
Lois Lane #8 (z 12),
Martian Manhunter #12 (z 12),
Young Justice #13.

Damian "Damex" Maksymowicz i Dawid Scheibe

Źródło: Newsarama, BleedingCool, CBR

2 komentarze: