niedziela, 20 listopada 2022

3 Months Later: Luty 2023


Co DC przygotowało na najkrótszy miesiąc w roku? Zapraszam na kolejny post z cyklu 3 Months Later, w którym postaram się odpowiedzieć na to pytanie: 

- Oczywiście najważniejszą premierą miesiąca będzie Superman #1, pierwszy zeszyt nowej serii o Człowieku ze Stali, za którą ma odpowiadać duet twórców Joshua Williamson i Jamal Campbell.
 
Z opisu wynika, że arcy-nemezis naszego bohatera, czyli dobrze wszystkim znany Lex Luthor, trafi do więzienia, skąd jednak nadal będzie prowadził swoje machinacje, co objawi się pojawieniem się w Metropolis, czegoś co zwie się Supercorp. Cóż to będzie i jakie będą konsekwencje tego ruchu? Przekonamy się w powiększonej jedynce, które ukaże się już pod koniec lutego. 


- Nowa era Action Comics, która wystartuje w styczniu wraz z 1051 numerem tej serii, będzie oczywiście kontynuowana w lutym. Na łamach głównej historii pisanej przez Philipa Kennedy'ego Johnsona, dowiemy się m. in. czym jest ruch Blue Earth oraz jak zakończy się starcie zmutowanego Metallo z Johnem Henrym Ironsem, znanym też jako Steel. 

- Pierwszy event 2023 roku pt. Lazarus Planet zostaje poszerzony o kolejne one-shoty. Lazarus Planet: Next Evolution skupi się na nowym superbohaterskim nabytku uniwersum DC, gdyż twórcy tj. Ram V, Chuck Brown, Delilah S. Dawson, czy Brandon T. Snider pokażą nam w jaki sposób w to wydarzenie wpisują się Flatline (dziewczyna Damiana, znana z serii Robin), Red Canary (nowa bohaterka, która ma zadebiutować podczas Dark Crisis), Dead Eye (debiut) oraz Vigil (kolejny debiut). Natomiast kolejny zeszyt, Lazarus Planet: Dark Fate #1 pisany m. in. przez Tima Seeley, Joshuę Williamsona, Dennisa Culvera, czy Alyssę Wong, pokaże nam nowe zagrożenia, które czyhają na znanych nam bohaterów w kolejnych miesiącach (dowiemy się np. co doprowadzi do ponownego utworzenia Doom Patrolu; kto posiądzie moc Still Force; oraz jakie zło wypełźnie z nadal działającego Arkham Tower). To wszystko zostanie podsumowane w pisanym przez duet Mark Waid i Guen Luen Yang one-shocie Lazarus Planet: Omega, w którym dojdzie do ostatecznego starcia między Devil Nezhą, a Monkey Princem, oraz w ostatnim, piątym zeszycie Batman vs Robin, który będzie epilogiem skupionym na relacji Bruce'a i Damiana (swoją drogą naprawdę spoko, że to co rozbuchane będzie zamknięte w zeszytach Lazarus Planet, a to co mniejsze i bardziej personalne pozostanie na łamach Batman vs Robin). 


- Drugi arc Batmana w wykonaniu Chipa Zdarsky'ego nabierze rozpędu wraz z lutowym zeszytem. W głównej historii dowiemy się kim jest tajemnicza/y Red Mask oraz co się stało z Bruce'emm Wayne'emm. Natomiast back-up opowie historię team-upu Tima Drake'a i Jona Kenta, którzy ruszą na poszukiwanie gacka. 

- Kolejny zeszyt z inicjatywy One Bad Day opowie o Clayfacie i jego desperackiej próbie zostania światowej sławy aktorem, która najprawdopodobniej nie skończy się dobrze dla Gotham. Za ten zeszyt będzie odpowiadał duet scenarzystów Collin Kelly i Jackson Lanzing (znani z Batman Beyond: Neo-Year i Captain America: Sentinel of Liberty) oraz rysownik Xermanico. 

- W 101 numerze Nightwinga zadebiutuje nowa inkarnacja Titans. Członkami tego zespołu, oprócz oczywiście Dicka, będą Starfire, Beast Boy, Cyborg, Wally West, Raven i Donna Troy, a ich bazą operacji będzie Bludhaven. Oprócz tego w tym zeszycie zobaczymy kolejny etap mentorowania Jona Kenta przez naszego tytułowego bohatera (co mam nadzieje oznacza, że on także dołączy do zespołu). 


- Po około roku rozłąki Ivy oraz Harley w końcu wrócą do siebie na łamach 9 numeru serii Poison Ivy, gdzie już razem będą kontynuować nową misję Pameli. 

- Do rozległej układanki, którą tworzy Ram V na stronach swojego Detective Comics, dołączą Mr Freeze oraz tajemniczy Azmer, który zacznie rozszerzać swój wpływ o mieszkańców Gotham. 

- Uniwersum Milestone rozszerzy się o kolejne tytuły w lutym, co zbiegnie się ładnie z 30-leciem tej inicjatywy wydawniczej. Oprócz one-shotu celebrującego tą rocznicę pt. Milestone 30th Anniversary Special, pojawią się również pierwsze zeszyty serii Static: Shadows of Dakota od duetu Vita Ayala i Nikolas Draper-Ivey, oraz Icon vs Hardware pisane przez Reginalda Hudlina i Leona Chillsa. 

- Tuż przed premierą kolejnej części Shazama w sklepach komiksowych pojawi się one-shot promujący pt. Shazam! Fury of the Gods: Shazamily Matters Special, w którym każdy z członków głównej obsady filmu przedstawi krótką historyjkę o postaci, którą odgrywa. 

- W lutym zadebiutuje crossover między uniwersum DC, a światem popularnego amerykańskiego anime Rwby, w którym bohaterki tego serialu animowanego będą musiały się zetrzeć z Batmanem oraz innymi bohaterami DC.

- Po roku przerwy nareszcie zadebiutuje drugi zeszyt serii z inicjatywy Black Label, Swamp Thing: Green Hell. Do opowiadania historii o mrocznej przyszłości uniwersum DC, w której Alec Holland, będzie musiał powrócić do swojego miana awatara the Green, powrócą oczywiście Jeff Lemire i Doug Mahnke. 


- W 12 numerze Batman/Superman: World's Finest scenarzysta Mark Waid wróci do zapoczątkowanego w pierwszy arcu tej serii, małego tarcia na linii Robin - Supergirl. Wygląda na to że kolejny team-up tej dwójki nie skończy się lepiej niż pierwszy. 

- Ósmy zeszyt Black Adama będzie w większej części flashbackiem do heroicznych początków Tetha-Adama w starożytnym Egipcie i jego starcia z Ibaciem the Invincible, które prawdopodobnie odbije się jakoś na teraźniejszych problemach naszego bohatera. 

- W lutym zakończą się serie: Batman: Beyond the White Knight, The Human Target, Superman: Space Age, Titans United: Bloodpact oraz DC Horror Presents: Sgt. Rock vs The Army of the Dead

- Wraz z lutowym zeszytem Harley Quinn, Stephanie Philips, która była z tą serią od jej startu, kończy swój run i oddaje stołek scenarzysty Tini Howard. 

- W kolejnym numerze Stargirl: The Lost Children do naszych głównych bohaterek dołączy znany z ostatniego występu w Flashpoint: Beyond, Corky Baxter, jeden z Time Masterów. Biorąc pod uwagę jakim małym sukinsynem jest ten dzieciak, to pewnie Courtney i Emiko szybko pożałują, że go spotkały. Co ciekawe na kartach tego komiksu poznamy również origin zateasowanej już w one-chocie The New Golden Age, Judy Garrick, zapomnianej córki pierwszego Flasha. 


- Natomiast w kolejnych częściach story-arcu One-Minute War we Flashu, zobaczymy team-up Impulse'a oraz Wallace'a Westa, aktualnego Kid Flasha. 

- Zapomnijcie co pisałem w poprzednim miesiącu o WildC.A.Ts. Okazuje się bowiem, że grupa Seven Soldiers na usługach Halo Corporation to kompletnie osobny byt niż zespół Griftera. Warto również zauważyć, że wbrew pierwotnym zapowiedziom, seria ta będzie jedynie dwunastozeszytową maxi-serią (taki los spotkał też niestety Justice Society of America...).

- Jeśli chodzi o wydania zbiorcze to warto zwrócić uwagę na pierwsze kompendium serii Sandman Mystery Theatre, wydanie zbiorcze Power Girl: Power Trip, 5 tom JSA by Geoff Johns (w końcu!), wydania Deluxe The Batman Who Laughs i Batman/Spawn, pierwsze tomy The Sandman Universe: Nightmare Country i Batmana Chipa Zdarsky'ego oraz kontynuacje Task Force Z, I am Batman, Harley Quinn i Robin

Pełne zapowiedzi: klik


Przygotował: Michał Szczebak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz