niedziela, 15 września 2024

Pierwsze zapowiedzi Egmontu na rok 2025


Tradycyjnym i mocno wyczekiwanym przez fanów punktem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi jest spotkanie z przedstawicielem Egmontu, gdzie ujawniane są plany wydawnictwa na kolejny rok. W sobotę o godzinie 17:30 Martyna Chrzanowska zaprezentowała część oferty, jaka czeka na fanów w 2025. Poniżej podsumowanie tego, co dowiedzieliśmy się odnośnie tego, co na tym blogu najbardziej nas interesuje, czyli DC Comics.

Całą ofertę jak zawsze poznamy przy okazji prezentacji katalogu Egmontu na rok 2025, czyli gdzieś na przełomie kwietnia i maja. Niektóre nowości będą również stopniowo ujawniane na kanale Egmontu na YT.

●STRANGE ADVENTURES. Długo wyczekiwana w Polsce maksi seria (12 zeszytów, zamknięta całość) od Toma Kinga, Mitcha Geradsa oraz Evana Shanera.

Recenzja oryginalnego wydania - klik.

●JUSTICE LEAGUE VS GODZILLA VS KONG. Elseworldowy crossover pomiędzy DC oraz Legendary. Mini seria licząca 7 zeszytów.

Recenzja oryginalnego wydania - klik.

●BATMAN NOIR: EDUARDO RISSO. Ekskluzywne wydanie w powiększonym formacie w całości w czerni oraz bieli. Dokładna zawartość nie jest jeszcze znana. Oryginalne wydanie z USA zawiera materiał z BATMAN v1 #620-625, WEDNESDAY COMICS #1 - 12, FLASHPOINT BATMAN: KNIGHT OF VENGEANCE #1 - 3 oraz BATMAN: GOTHAM KNIGHTS #8.

●FLASHPOINT w ramach ekskluzywnej linii DC Limited. Limitowane wydanie kolekcjonerskie w dużym formacie, bazujące na oryginalnym ABSOLUTE FLASHPOINT, które oprócz głównej mini serii zawiera również ponad 100 stron różnych dodatków.

●BATMAN: WAYNE FAMILY ADVENTURES oraz RED HOOD: OUTLAWS (początek wydawania planowany na grudzień tego roku). Obie serie ongoing znane z Webtoon. Opowieść o bat-rodzinie to jeden z hitów, których obecność w Polsce cieszy najbardziej.

●SUPERMAN FOR ALL-SEASONS. Nowe wydanie z mnóstwem dodatków, bazujące na oryginalnym wydaniu Absolute.

●ALL-STAR SUPERMAN. Nowe wydanie w ramach DC Deluxe, prawdopodobnie bazujące na oryginalnym wydaniu Absolute.

●BATMAN: AZYL ARKHAM. Nowe wydanie w ramach DC Deluxe.

●CATWOMAN: RZYMSKIE WAKACJE. Nowe wydanie w ramach DC Deluxe.

●CHALLENGERS OF THE UNKNOWN. Mini seria (8 numerów) z roku 1991 od duetu Jeph Loeb/Tim Sale. Wydane pod szyldem DC Deluxe.

●BATMAN: PREY. Klasyczne historie z początku lat 90-tych prosto z dawnego ongoingu LEGENDS OF THE DARK KNIGHT. Scenariusz Doug Moench, rysunki Paul Gulacy.

●BATMAN ARKHAM: PENGUIN. Antologia zbierająca różne historie z udziałem Pingwinia od jego debiutu aż po czasy współczesne.

●BATMAN: GARGOYLE OF GOTHAM. Mini seria (4 numery). Scenariusz i rysunki Rafael Grampa. Na tę chwilę w USA ukazały się dwa pierwsze numery. Recenzja pierwszego - klik.

●PUNK ROCK JESUS. Komiks z dawnego Vertigo napisany i narysowany przez Seana Murphy'ego sprzed ponad dekady. Kontrowersyjna historia z udziałem klona Jesusa Chrystusa, cała narysowana w czerni oraz bieli.

●DC HORROR PRESENTS: CREATURE COMMANDOS oraz DC HORROR PRESENTS: SGT ROCK VS ARMY OF THE DEAD (recenzja). Jedna zakończona i jedna jeszcze nawet nie rozpoczęta w USA seria z horrorowego imprintu.


NIGHTMARE COUTRY: THE GLASS HOUSE. Mini seria (6 numerów) będąca kontynuacją przygód Koryntczyka opisanych w mini NIGHTMARE COUNTRY.

●RONIN. Mini seria Franka Millera (6 zeszytów) z roku 1983.

●THE PENGUIN. Maksi seria (12 zeszytów) od Toma Kinga.

●TITANS. Seria ongoing pisana przez Toma Taylora i stanowiąca spin-off NIGHTWINGA.

Recenzja pierwszego tomu oryginalnego wydania - klik.

●Trzeci tom mangi JOKER: OPERACJA SPECJALNA oraz trzeci i czwarty tom mangi BATMAN: POGROMCA SPRAWIEDLIWOŚCI.


●Kontynuowane będą oczywiście rozpoczęte niedawno runu oraz serie, zarówno z DC Uniwersum, czy dawnego Vertigo. W przyszłym roku pojawią się zatem m.in. crossover GOTHAM WAR, event KNIGHT TERRORS (recenzja), kolejne tomy BATMAN: ZIEMIA NICZYJA, SUPERMAN TOM 2: RZĄDY SUPERMENÓW. Wystartują ongoingi SUPERMAN, THE FLASH (run Si Spurriera), ACTION COMICS (Dawn of DC). Pojawią się dwa tomy serii SANDMAN: THE MYSTERY THEATRE, również dwa tomy NIEPISANYCH/THE UNWRITTEN, nowe tomy SHADE'A oraz HELLBLAZERA Paula Jenkins.

●PTAKI NOCY Gail Simone nie będą kontynuowane. W Polsce ukazały się dwa tomy. 

Z powyższego zestawienia cieszą zwłaszcza wznowienia klasycznych opowieści, które każdy fan DC powinien mieć w swojej kolekcji, a które od dłuższego czasu dostępne są jedynie z drugiej ręki za niebotyczne kwoty. No i wreszcie doczekamy się polskiej wersji STRANGE ADVENTURES, po które większość zainteresowanych osób (których cierpliwość została wystawiona na wielką próbę) zdążyło już pewnie kupić w wersji anglojęzycznej.

Jeśli informacji o jakichś spodziewanych pozycjach (pewniakach) zabrakło podczas prezentacji pani Martyny, to jeszcze raz przypominam, że to nie jest kompletna oferta, ale jej większa część. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć, że komiksy te ukażą się w drugiej połowie przyszłego roku.

Bardziej szczegółowo o poszczególnych pozycjach wspomnę przy moich tradycyjnych, comiesięcznych omówieniach egmontowych nowości.


Źródło użytych dla przykładu grafik: Comicvine

Podsumował: Dawid Scheibe

7 komentarzy:

  1. To pewne że ten Flash Johnsa, to będzie Flashpoint? Może oryginalny run Johnsa? Tylko okładka wprowadza w błąd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to pewne. Chociaż oczywiście wolałbym, żeby wydali zamiast tego run Johnsa sprzed ponad 20 lat.

      Usuń
  2. 1. Dobrze, że nie brałem Ptaków Nocy. Szkoda, że ciągle jest to ryzyko, że serie są porzucane.
    2. Za to fajnie, że Flash biegnie dalej. Nigdy nie obchodziła mnie ta postać, a po przeczytaniu omnibusa Johnsa mam w domu wszystko od runu Waida do ostatniego tomu wydanego przez Egmont. No i będę mógł kupować dalej.
    3. Na plus Wayne Family Adventures, Strange Adventures, Mystery Theatre, Batman: Prey i rzeczy od Loeba i Sale'a. Titans myślę też są dosyć ok.
    4. Słusznie ciągle wznawiają wydania klasyków jak All-Star Superman.
    4. Niestety GOTHAM WAR i KNIGHT TERRORS strasznie ssą. A Ronin jest dla mnie przereklamowany.
    6. DC Horror mnie "strasznie" rozczarowuje, a jestem fanem tego gatunku. Dużo przeciętnych tytułów jak do tej pory, a teraz idą w bardzo pulpowe rzeczy, które niby są spoko, ale chciałbym coś bardziej klimatycznego czy strasznego.
    5. Te dwa tomy Pingwina są warte zakupu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odnośnie DC Horror, to również się rozczarowałem. Albo słabe, albo max tylko poprawne/przeciętne pozycje. A Egmont jak na złość postanowił wszystko z tego wydać :D Odnośnie Pingwinów, to antologia tradycyjnie stanowić będzie (jeśli wydadzą to samo, co w USA) mieszankę lepszych i gorszych historii. Bardzo polecam natomiast Pingwina od Kinga - łącznie dwa tomy, bo to naprawdę mocna rzecz i jedna z lepszych serii, jaka aktualnie wydawana jest (a właściwie była, bo w środę wyszedł ostatni numer) przez DC.

      Usuń
  3. Ronin o czym jest? Warte uwagi? Nigdy o tym nie słyszałem,ale Miller i lata 80te wróżą klimatyczny komiks.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Komiks pochodzi z 1983 roku i jest pierwszym autorskim dziełem Millera. Już tu daje się zauważyć jego dążenie do przełamywania schematów i wykorzystywania w nowatorski sposób komiksowej konwencji. Cała opowieść zaczyna się jak klasyczna manga, z zastygłymi w kadrze pojedynkami samurajów i młodym uczniem służącym swojemu mistrzowi, po czym za chwilę przeistacza się w fantasy, z potężnym demonem i magią w tle - i już za moment w science-fiction. Akcja komiksu toczy się na Manhattanie w latach trzydziestych dwudziestego pierwszego wieku, kiedy naród amerykański znajduje się na dnie wyniszczającego kryzysu. Korporacje takie jak Aquarius Kompleks kontrolują tempo rozwoju technologicznego, zaś bezlitosne gangi, jak Pantery lub Naziści - ulice. Przed przybyciem Ronina bohaterowie raczej znoszą ten status quo, niż z nim walczą.

      Tak nakreślona przyszłość staje się areną walki, w której Ronin i demon, wyzwoleni po wiekach z ostrza więżącego ich miecza, stają naprzeciw siebie do ostatecznego starcia. Jednak teraz stawką jest nie tylko zemsta. W tej chwili, dzięki nowoczesnej technologii, Zmiennokształtny może podporządkować sobie cały świat.

      A przynajmniej tyle, ile ze świata zostanie wśród ruin"

      Usuń
  4. Brzmi ciekawie! Dzięki za odpowiedź. Na pierwszy rzut fabuła przypomina mi Samurai Jack ;) tzn pewnie ta animacja czerpała może pomysły z Ronina 😜 Pzdr!

    OdpowiedzUsuń