piątek, 8 grudnia 2017

Nerdgasm #33

Wydawnictwo Ameet jest firmą mocno rozpoznawalną wśród fanów klocków LEGO. W jego ofercie znajduje się bowiem mnóstwo pozycji na licencji producenta najpopularniejszych klocków świata i coś dla siebie znajdą tu zarówno wielbiciele City, Nexo Knights, Star Wars czy też, oczywiście, DC Comics. Jedną z najnowszych pozycji w ofercie AMEET jest LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK i właśnie od niego rozpoczynamy prezentację, mamy nadzieję że nie jedyną, pozycji z klockowymi wersjami postaci DC.
Na dobry początek odrobina technikaliów. Książkę LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK w najtańszej opcji na jaką natrafiłem w Internecie, możecie kupić za około 45 złotych. Powyższe zdjęcie nie oddaje tego najlepiej, lecz jeśli chodzi o rozmiary książki, to mamy tutaj do czynienia z czymś w wysokości zbliżonej do komiksów z DC Deluxe od Egmontu i zarazem o kilka centymetrów szerszym. Jest to duża, masywna pozycja, która zaskakuje swoją grubością. Tutaj jednak od razu warto zaznaczyć, że jest ona trochę myląca. Omawiana pozycja ma bowiem... sto stron. Jak to? Już wyjaśniam.
Jak widzicie na powyższym zdjęciu, ponad połowa grubości LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK stanowi kartonowa i wypełniona pianką wkładka, której głównym celem jest ochrona ekskluzywnej minifigurki Wonder Woman
Dołączona do książki minifigurka przedstawia Dianę w wersji w runu małżeństwa Finchów w serii WONDER WOMAN z czasów Nowego DC Comics. Wiecie, to ten fragment serii, który był tak żenująco słaby, że Egmont nawet nie brał pod uwagę możliwość jego wydania w naszym kraju. Do minifigurki dołączone jest Lasso Prawdy, zaś sama Wonder Woman dysponuje dość typową dla komiksowych, klockowych postaci, dwustronną główką. Wyżej widzicie wersję uśmiechniętą, ale jest także i druga - nastawiona bardziej bojowo. Lasso wykonano z elastycznego plastiku, dzięki czemu z pewnością zbyt szybko nie uda się go złamać.
Przejdźmy jednak wreszcie do samej zawartością książki LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK. Jak widnieje na okładce, tytuł ten jest przeznaczony dla dzieciaków powyżej szóstego roku życia. Pojawia się tu kilka bardziej złożonych słów, które niekoniecznie muszą trafiać do młodszych odbiorców. Przewodnik, jak to zwykle ma miejsce w tego typu publikacjach, służy przede wszystkim wprowadzeniu najmłodszych do świata klockowych wersji superbohaterów i złoczyńców DC Comics. Pojawiają się tu więc opisy poszczególnych postaci, ciekawostki z nimi związane, miejsca w których każdego dnia funkcjonują oraz informacje na temat ich genezy oraz pochodzenia mocy. Całość jest napisana przystępnym językiem i zdziwiło mnie to, że na łamach raptem stu wypełnionych obrazkami stron udało się zmieścić aż tyle informacji. Oczywiście nikt tutaj nie trzyma się ściśle komiksowego kanonu, a część rzeczy potraktowana jest ze sporym przymrużeniem oka. Dzięki temu możemy dowiedzieć się na przykład, że Beast Boy nie lubi być małpowany, dlaczego Batman nosi sprej na rekiny, a także czy prędkość Flasha wyraża się liczbą zbudowaną z ciągu 44 cyfr. Kandydaci na małych łotrów poznają kilka powodów, dla których warto mieć swoich popleczników.
Jak już wcześniej wspomniałem, LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK przedstawia naprawdę dużą ilość bohaterów i złoczyńców. Zdecydowanym plusem jest dla mnie także to, że nie skupiono się tu tylko na tych najbardziej rozpoznawalnych postaciach. Z herosów wspomniani są również Blue Beetle, Atom czy członkowie Legionu Superbohaterów, zaś wśród złoczyńców wymienieni zostali także Killer Moth, Batzarro czy Psotnik (Trickster). Dzieciaki, które zainteresują się tą pozycją z pewnością wejdą w posiadanie wielu informacji, które kiedyś być może zaprocentują i dzięki temu powiększy się grono czytelników komiksów.
To, co jest typowe dla wszystkich kioskowych magazynów LEGO, pojawia się także i tutaj. Nie uważam tego za jakąś szczególną wadę, bo rozumiem, że udzielając licencji na publikacje takie jak ta, producent klocków chce także sprzedać więcej swoich zestawów i dlatego lokowanie produktów jest tutaj maksymalnie intensywne. Zanim zaczniecie się śmiać, nie chodzi mi o znaczek firmy na okładce czy fakt, że wszystko w środku jest wyrażone klockowymi elementami. Mam tu na myśli to, że co moment pojawiają się odniesienia do faktycznie istniejących zestawów, nierzadko zresztą z podanym jego numerem. Wszystko to aby oczywiście jak najmocniej ułatwić rodzicom znalezienie i kupienie odpowiedniego zestawu. "Przypadkiem" oczywiście, wspominane są tu głównie te większe pudełka, a łącznie znajdziecie odniesienia do czterdziestu dwóch zestawów! Spoko, nawet nie wiedziałem, że tyle ich już było :)

LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK to fajna pozycja dla Waszych pociech (a może i także dla Was samych). Sporo przystępnie podanych informacji, kolorowo i wesoło oraz w klockowych klimatach. Do tego świetna jakość wydania od Ameet, bonusowa minifigurka Wonder Woman i całkiem przystępna cena - myślę, że byłby to bardzo fajny prezent na święta dla Waszych pociech.

Zaś wydawnictwu Ameet dziękujemy za udostępnienie egzemplarza na potrzeby tego tekstu. Zaglądajcie na naszego Facebooka, ponieważ LEGO® DC COMICS SUPER HEROES: FANTASTYCZNY PRZEWODNIK (i nie tylko) będzie wkrótce do wygrania w konkursie :)

1 komentarz: