środa, 21 grudnia 2022

NIEWIDZIALNI KSIĘGA 1 I 2

Magnum opus Grantu Morrisonu (identyfikuje się on jako osoba niebinarna) nareszcie trafiło do polskich czytelników komiksów.  Środkowa część nieformalnej trylogii prac Szalonego Szkotu (należą do niej też FLEX MENTALLO oraz THE FILTH) w końcu zawędrowała do nas. I to jeszcze przetłumaczona przez niezrównaną Paulinę Braiter (która wcześniej uporała się z tłumaczeniem SANDMANA Neila Gaimana czy PROMETHEII Alana Moora). Tytuł, który rozkochał mnie ponownie w mainstreamowym komiksie amerykańskim. Te 3 zdania powinny wam wystarczyć za informacje, że koniecznie musicie zdobyć 2 wydane dotychczas u nas tomy… Dalszą część tekstu czytacie na własne ryzyko.

Pierwsza seria NIEWIDZIALNYCH (25 zeszytów + dwa historie dodatkowe), to przygoda bez trzymanki, ale jeszcze w nie do końca odpiętych pasach bezpieczeństwa. Nastoletni Dane McGOwan to chłopak inteligentny, a przez to pozbawiony wszelkich złudzeń. Wie, że nic dobrego go w tym życiu nie czeka. Liverpool – jego miasto – nie za bardzo dostarcza mu innych rozrywek niż imprezy oraz rozboje i akty wandalizmu. Jego matka wygania go z domu, gdy ma przyjść do niej kolejny facet, a jego los zupełnie jej nie obchodzi. W końcu postanawia spalić swoją szkołę. „No Future” to zbyt dobrze znane mu hasło. Gdy jednak trafia do nowego poprawczaka – dowiaduje się, że świat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż kiedykolwiek to przypuszczał. Ratuje go z niego King Mob – dowódca jednej z komórek Niewidzialnych – grupy terrorystycznej walczącej z kosmitami z innego wymiaru. Za nim jednak do nich dołączy, Dane musi się jeszcze wiele nauczyć i przejść kilka… bardzo nieprzyjemnych prób.

Grantu Morrisonu to jednu z osób reprezentujących tak zwaną „Brytyjską Falę”, która całkowicie odmieniła oblicze amerykańskiego komiksu. Onu czy wspomniani już Moore oraz Gaiman zaczęli opowiadać na łamach kolejnych komiksowych zeszytów historie dalekie od tego, do czego publika tego medium była wcześniej przyzwyczajona. Treści, które pojawiły się raczej, co najwyżej w undergroundowych zinach czy pismach przeniknęły do mainstreamu. Wiele z tych komiksów z jednej strony bardzo mocno czerpało z ducha epoki (przełomu lat 80./90. i rozczarowania tamtym światem w Ameryce oraz Europie Zachodniej), a z drugiej strony było niesamowicie uniwersalnymi tytułami. NIEWIDZIALNI to zaś jedna z najważniejszych pereł tamtego okresu. Twór łączący w sobie kulturę, popkulturę i kontrkulturę. Niesamowicie wpływowy, choć pozostający trochę w cieniu.

Z jednej strony może wydawać się, że to po prostu szalona opowieść okultystyczna wypełniona bełkotem, teoriami spiskowymi i punkowym podejściem do życia. Tak naprawdę losy Jacka Frosta (czyli naszego Dane’a), King Moba, Lorda Fanny (pierwszej postaci transpłciowej pełniącej jedną z głównych ról w mainstreamowym komiksie), Boya czy Ragged Robin to medytacja Morrisona nad istotą społeczeństwa i człowieczeństwa. Nad stosunkami, które nas łączą i dzielą. Nad siłami, które na nas codziennie wybierają wpływ. Nad tym jak bardzo jesteśmy wobec nich bezsilni, a jak bardzo mamy nad nimi kontrolę. To też medytacja nad magią, nad wiedzą, nad naszą seksualnością. Absolutnie anarchistyczno-punkowe dzieło na wszystkie tematy, które męczyły Morrisonu (i wciąż nawiedzają twórczość tej osoby piszącej) oraz ludzkość. Wizja Grantu tego (a wręcz broń, którą nam daje) jak się mierzyć z naszymi problemami, a przy tym niesamowicie płynna i porywająca historia akcji (nawet jak nie rozumiecie niektórych terminów zapożyczonych od Alistaira Crowleya czy z Kabały). Przynajmniej na razie trzymająca się dość klasycznej struktury narracyjnej. Potrafiąca przy tym zaskoczyć swoim humanizmem (nawet przypadkowy żołdak zastrzelony w pierwszym zeszycie może dostać cały zeszyt na historię swojego życia).

I  nawet jeżeli może wam się wydawać, że nie – to wszystko, tylko bełkot szaleńca, który wziął zbyt dużo środków psychoaktywnych w swoim życiu (tak pełnią one tu istotną rolę, a Morrisonu miału do nich słabość mocną w tamtym okresie). To tak nie jest. To wszystko bardzo szalenie zazębiająca się fabuła. Szafująca odniesieniami do masy symboli, różnych religii oraz wierzeń czy teorii. Ta dziwna zbitka jednak świetnie działa. Inspiruje do swoich własnych poszukiwań. Przy tym jednocześnie jest dziełem niesamowicie autorskim. Krzykiem, w którym osoba autorska odsłania się całkowicie przed nami. Krzykiem, który ma nas zainspirować do buntu oraz szukania własnej drogi.

Wszystko to ilustruje cała zgraja artystów kojarzona z latami 90. i imprintem VERTIGO. Okładki zeszytów narysował ulubieniec Eda Brubakera – Sean Phillips. Za ich zawartość odpowiadali zaś chociażby Jill Thompson, Phil Jimenez, Mark Buckingham (BAŚNIE), Dick Giordano czy John Ridgway. Normalnie można by narzekać, że totalny graficzny chaos. Co chwilę zmienia się rysownik i styl kolejnych zeszytów. Jednakże nie wyobrażam sobie, aby w wypadku tej historii wyglądało to jakoś inaczej. Ten komiks jest bowiem jak jazzowa jam session albo koncert zespołu punkowego z lat 70. Wszystko wydaje się chaosem składającym się z miliona niepasujących do siebie elementów. Jednak jeżeli wsłuchacie się dobrze, dacie się mu ponieść, to ów pozorny harmider składa się w jedną całość.

Zaznaczyć bym chciał jeszcze tylko, że sam czytałem całość NIEWIDZIALNYCH po angielsku kilkukrotnie. I wiem, że nie jest to prosty tekst. Dlatego cieszę się, że Paulina Braiter podołała temu ciężkiemu zadaniu, jakim było przetłumaczenie go na język polski. Nawet jeżeli narracja zmienia się w strumień świadomości, to czyta się ją dalej wspaniale.

NIEWIDZIALNI są komiksem, który zawsze polecam każdemu. Jednocześnie doskonale zdaję sobie sprawę, że nie jest to komiks dla wszystkich. To tytuł, z którym należy się zmierzyć, a jego pierwsze 2 tomy, to rzecz dość jeszcze spokojna jak na dalsze pomysły Grantu Morrisonu. Dlatego koniecznie sięgnijcie po nie. Może się odbijecie od nich, może pomyślicie, że to wariactwo, albo się zakochacie. Na pewno jednak nie zostawią was one obojętnymi.

Opisywane wydanie zawiera materiał z komiksów:

NIEWIDZIALNI KSIEGA PIERWSZA: THE INVISIBLES #1-12 oraz ABSOLUTE VERTIGO.

NIEWIDZIALNI KSIĘGA DRUGA: THE INVISIBLES #13-25 oraz VERTIGO: WINTER’S EDGE #1

Omawiane komiksy znajdziecie w sklepie Egmontu (tom 1, tom 2) oraz w ofercie sklepu ATOM Comics (tom 1, tom 2).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz