wtorek, 18 lutego 2020

Top 10 nierozwiązanych wątków sprzed FLASHPOINTU


Ostatnio przygotowałem dla Was topkę z New 52, teraz cofniemy się jeszcze dalej. Pozycje z niniejszej listy nie sięgają jednak w przeszłość wyjątkowo daleko. Każdy z wątków został porzucony w  XXI wieku i większości przypadków powodem było nadejście FLASHPOINT i  New 52.

MORDERCA ŻONY JOKERA

W historii "Pushback" z kart serii BATMAN: GOTHAM KNIGHTS (wydanej zbiorczo jako HUSH RETURNS) zostaje pociągnięty wątek genezy Jokera z ZABÓJCZEGO ŻARTU. Okazuje się, że żona niespełnionego komika Jacka (przyszłego Jokera) nie zginęła bezpośrednio w wyniku wybuchu gazu. Została zabita przez skorumpowanego gliniarza, czego przypadkowym świadkiem był Edward Nigma. Joker dostał od Riddlera nazwisko policjanta, ale obiecana przez klauna zemsta nigdy nie nadeszła. Aż dziwne, że taka duża rewelacja została tak koncertowo przez wszystkich olana. Choć zapewne dobrze się stało.


KIM JEST BLACK BEETLE?

Tożsamość tego podróżującego w czasie złoczyńcy nigdy nie została ujawniona - wbrew zajawce z "Origins and Omens" z kart serii BOOSTER GOLD. Black Beetle mieszał w życiu Boostera Gołda i Jamiego Reyesa/Blue Beetle'a. Raz twierdził nawet, że jest samym Jamiem z odległej o kilka lat przyszłości. Nadejście FLASHPOINTU nie spowodowało, że postanowiono raz na zawsze wyjaśnić kto skrywa się pod hełmem. Irytujące...
P.S. Pod koniec runu BOOSTER GOLD pisanego przez Johnsa i Jeffa Katza (w którym zadebiutował Black Beetle) zatesowano pewną tajemniczą postać. To mógłby być Ted Kord, ale fani uważają, że był to Black Beetle. Tak czy siak, nigdy do tego nie wrócono.

WĄTKI Z BRIGHTEST DAY

Maksi seria będąca moim guilty pleasure miała dwa bardzo ciekawe wątki. Ten z Aquamanem udowodnił, że Johns nadaje się do pisania solowej serii z tą postacią. A że był to świeży start w New 52, to oczywiście "Aquawar", jak i wszystkie wydarzenia z BRIGHTEST DAY najzwyczajniej w świecie zignorowano. W tym wątek Firestroma, który miał wkrótce wybuchnąć.

TAJEMNICA MORDERSTWA GRAYSONÓW

Gdy wszyscy myśleli, że Bruce Wayne nie żyje (zagubił się w czasie, czasem tak bywa) jego miejsce zajął Dick Grayson. Judd Winick zakończył swój krótki run w BATMANIE z udziałem bat-Graysona cliffhangerem, którego nigdy nie pociągnął dalej żaden scenarzysta. Okazało się, że Bruce miał ukryty pendrive z danymi dotyczącymi śmierci rodziców Dicka. Co się za tym kryje i czemu, gdy Bruce wrócił do teraźniejszości Grayson z nim tego nie omówił, tego nigdy się nie dowiemy.

DALSZE LOSY STEPHANIE BROWN/BATGIRL

Powyżej widzicie większość wizji, jakich doświadczyła Steph pod wpływem Black Mercy. Scenarzysta serii, Bryan Q. Miller powiedział w jednym z wywiadów, że gdyby dane mu było kontynuować serię (nie mógł bo FLASHPOINT), to owe wizje mogłyby zostać urzeczywistnione jako elementy normalnych fabuł.

TEASERY Z THE FLASH: REBIRTH 

Johns kończąc swą mini serię (nie mylić z serią z Odrodzenia) celebrującą powrót Barry'ego Allena teasował cztery wątki, z czego aż trzy z nich były związane z postacią Reverse Flasha. Scenarzysta nie poruszył ich w ogóle w pisanej przez siebie serii regularnej serii, (prowadzącej do FLASHPOINTU, który wszystko zaorał). Pewnego rodzaju współpracę Profesora Zooma i Zooma dostaliśmy w Odrodzeniu, ale to nie to samo.

NOWA JLI

Najlepszym, co dało nam BRIGHTEST DAY był spin-off JUSTICE LEAGUE: GENERATION LOST. W tej maksi seria zmartwychwstały Maxwell Lord sprawił, że wszyscy (minus kilka postaci) zapomnieli o jego istnieniu i chciał "uratować" świat. Przeciwko niemu stanęła grupka herosów, stanowiąca wariację na temat klasycznej Justice League International. Jej liderem został nie będący już wyłącznie obiektem żartów Booster Gold. W finale nasi bohaterowie zostali docenieni przez Batmana, który uznał, że już czas reaktywować JLI i dosłownie zatesowano taka serię. Ale przyszedł FLASHPOINT. W New 52 dostaliśmy serię JUSTICE LEAGUE INTERNATIONAL, będącą całkowitym restartem tego konceptu, który absolutnie niczym nie zapadła mi w pamięci. Pamiętam jedynie, że było mi przykro.

ROCK OF FINALITY

Mroczne odbicie Rock of Eternity, o którym możecie poczytać tutaj. W finale drugiego runu Johnsa z bohaterami JSA tajemnicza postać (jak widać Johns ma do nich słabość) znalazła swoich czempionów w postaciach Black Adama i Isis. Spekuluje się, że był to właściciel Rock of Finality. Kto wie, skoro Johns pisze obecnie serię SHAZAM!, to może w jakiejś formie powróci do konceptu tej mrocznej, magicznej miejscówki.

BAT-KOSTIUM W PIERŚCIENIU

Pochodząca z przyszłości Iris West nie chciała zdradzić Wally’emu, co go czeka. Jednak czytelnicy mogli zobaczyć, co niesie przyszłość dla Wally’ego i jego najbliższych. Wśród zajawek najciekawiej zapowiadał się kostium Batmana wyskakujący z pierścienia, niczym kostium Flasha. Mark Waid, piszący po raz kolejny serię THE FLASH poruszył co nieco z teaserów, ale szybko skończył swą przygodę z serią. Zapytany o kwestię pierścienia powiedział, że na tym jego pomysł się kończył. Planował jakoś rozwinąć tę koncepcję, ale nie było mu to dane.

THE CORPSE

Ściśle tajny oddział Latarników, przedstawiony przez Gibbonsa w GLC. Ich liderem jest Von Daggle. The Corpse zajmuje się najmroczniejszymi i najbardziej niebezpiecznymi misjami powierzonymi im przez Strażników Wszechświata. Nie używają tradycyjnych pierścieni, a specjalnych dysków, które obdarzają ich mocami przez ograniczony okres czasu. Mimo dużego fabularnego potencjału, jaki tkwi w tej jednostce, żaden ze scenarzystów nie wrócił później do tego wątku. 
To nie jedyna rzecz z Latarnikami, o innych pisałem tutaj (realizacji doczekał się tylko punkt 7).


Damian "Damex" Maksymowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz