czwartek, 27 lutego 2020

Top 10 rodzajów kryptonitu


Od swojego debiutu w katach 40-tych ubiegłego wieku kryptonit doczekał się wielu, często przedziwnych odmian. Klasyczny zielony jest powszechnie znany, ale łącznie istnieje aż 30 odmian owego kamienia! Przejawiały się one w różnych mediach - serialu aktorskim, animacjach oraz oczywiście w komiksach (w i z poza głównego uniwersum DC). Część była stworzona syntetycznie, ale nie zabrakło także zwykłych kamieni, które po prostu pomalowano farbą.

W 2018 roku, przez miesiąc wrzucałem info na ich temat na naszego fanpeja. Obiecałem sobie, że potem zbiorę te posty do kupy i umieszczę jako jeden tekst na blogu. I hej, prawie dwa lata później, ale jest :P Poniżej znajdziecie 10 "naj" kryptonitów. "A co z pozostałymi?" - spytacie. O tym wspominam na końcu zestawienia.

ZIELONY


Najczęściej występujący. Ten radioaktywny fragment planety Krypton osłabia Kryptonijczyków. Dłuższe wstawienie na jego działanie może być śmiertelne. Z kolei niebieski kryptonit w ten sam sposób oddziałuje na Bizarro.


CZERWONY

Królował w Srebrnej Erze powodując szereg dziwacznych efektów. Rośnięcie brody, dowodzenie armią mrówek, gigantyczny wzrost, rozciąganie, ognisty oddech, utrata mocy po jednej stronie ciała, stawanie się złym, zmiana w smoka, zmiana w krasnala, kolor twarzy zmieniający się w zależności od emocji... Zmiany nie były permanentne.


BIAŁY

Jest zabójczy dla roślin.


RÓŻOWY

Zmienia orientację seksualną Kryptonijczyków.


SREBRNY

Ppowoduje halucynacje. Kryptonijczyk pod jego wpływem czuje się podobnie, jak ludzie po niektórych narkotykach


ZŁOTY

Odbiera Kryptonijczykom moce. Bezpowrotnie. Mimo tego, że w komiksach pojawiał się wyjątkowo rzadko, można założyć, że jest trzecim (po zielonym i czerwonym) pod względem znajomości wśród czytelników. A to za sprawą "ostatniej" historii z Supermanem - CO SIĘ STAŁO Z CZŁOWIEKIEM JUTRA? pióra Alana Moore'a.


KRYSZTAŁ

Obdarza paranormalnymi zdolnościami mieszkańców Strefy Widmo. W TAJEMNICACH SMALLVILLE powodował, że ludzie spełniali wszystko, o co Clark (wystawiony na działanie kamienia) ich poprosił.


BARWINKOWY  (barwinek - niebiesko-fioletowy kwiat)

Pod jego wpływem Superman wyzbył się nieśmiałości i stracił hamulce (bosko tańczył z Lois).


ANTY-KRYPTONIT

Działa jak tradycyjny zielony z tym, że jest szkodliwy wyłącznie dla Kryptonijczyków pozbawionych supermocy.


X-KRYPTONIT

Obdarzył kota Supergirl supermocami. Podobnie wpłynąłby na inne formy życia.


Chcecie więcej? Zapraszam na nasz fanpage, gdzie po wpisaniu w oknie wyszukiwania hasztaga #kryptonitdnia znajdziecie info o pozostałych wariantach tego słynnego kamienia.


Damian "Damex" Maksymowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz