piątek, 1 stycznia 2016

Zakamarki psychiki Jokera

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co powiedziałby lekarz lub psycholog, gdyby spotkał Jokera? Tak czysto z medycznego punktu widzenia. Dla wielu zapewne byłby to bardzo ciekawy obiekt badań. Inni pewnie nie chcieliby mieć z nim do czynienia. Ja jak to ja, gdy nie miałem, co robić, myślałem o różnych rzeczach i zastanawiałem się, co można by przypisać Jokerowi. Nie byłbym sobą, gdybym tego nie sprawdził. Zacząłem szperać po internecie i efekty tego researchu macie okazje właśnie podziwiać. Okazało się, że Jokerowi można zarzucić o wiele więcej niż "one bad day".

1. Śmiech
Co jest przyczyną najbardziej charakterystycznej cechy Jokera? Chyba każdy zna ten niepokojący i demoniczny uśmiech. Prawdopodobnie PARAGELIA, czyli zjawisko spontanicznego, bardzo silnego i niepohamowanego, nawet pomimo silnych starań, śmiechu w nieadekwatnej sytuacji, np. na mszy, w kościele, na pogrzebie, podczas mówienia o czyjejś tragedii. Brzmi znajomo? U Jokera zdarzało się to wielokrotnie i nie jest czymś dziwnym. Bardzo często ta przypadłość występuję u osób z objawami schizofrenii lub spektrum autyzmu, niejednokrotnie od wczesnego dzieciństwa. Może pojawić się po udarze, w stwardnieniu zanikowym bocznym czy stwardnieniu rozsianym. Drugą możliwością jest ZESPÓŁ ANGELMANA, genetycznie uwarunkowany zespół, którego objawami są, m.in. charakterystyczne ruchy przypominające marionetkę i napady śmiechu bez powodu. Występują również cechy dysmorficzne twarzy, takie jak duże usta, wystający język, szeroko rozstawione zęby.

"Jak dobrze wiesz, szaleństwo jest jak grawitacja. Wystarczy lekko pchnąć..."

2. Homoseksualizm / biseksualizm
Nie, nie uważam tego za chorobę, żeby nie było żadnych wątpliwości.

W "Dark Knight Returns" Joker wielokrotnie kieruję w stronę Batmana takie sformułowania jak "kochanie", "ukochany". Dołączyć do tego można lekceważący stosunek do kobiet. Joker traktuje Harley Quinn jako mały trybik w jego szalonych planach. Można jedynie gdybać czy jest to celowe zachowanie, czy faktycznie głęboko skryte pragnienia. Twórcy nie potwierdzają ani nie zaprzeczają, co jeszcze bardziej dodaje tajemniczości Jokerowi. Kolejne teorie powstają, a legenda rośnie.

"Jedyny sensowny sposób na życie w tym świecie, to ten pozbawiony reguł."

3. Brak empatii
Empatia jest zdolnością człowieka do rozpoznawania myśli lub uczuć innej osoby oraz reagowania na jej myśli i uczucia odpowiednią emocją. Osoba nieposiadająca tej umiejętności nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych ludzi. Tacy ludzie po prostu nie rozumieją uczuć innych. Nie inaczej jest u Jokera. On zabija, rani ludzi bez mrugnięcia okiem. Na cierpienie innych nie reaguje, a nawet go to bawi. Jest bezwzględny, brutalny. Życie ludzkie ma za nic. Jest to najgorszy typ człowieka. A może to już nawet nie jest człowiek??

"Jeśli jesteś w czymś dobrym, nigdy nie rób tego za darmo."

4. Sadyzm
Rodzaj zaburzenia seksualnego, w którym jednostka odczuwa podniecenie seksualne w wyniku zadawania partnerowi fizycznego i psychicznego bólu oraz upokarzania go.

5. Psychopatia?
Zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym. Zaburzenie to wiąże się z deficytem lęku, czyli defektem emocjonalnym polegający na braku przyswajania odruchów moralnych i braku empatii. Zaobserwować można również zachowania agresywne. Charakterystycznym jest również upośledzenie związków. Cierń psychopatyczny – zubożone życie psychiczne, kompensowane przez narcyzm – wyczulenie na przejawy niedoceniania. Główne objawy:
⦁    Nieliczenie się z uczuciami innych
⦁    Lekceważenie norm
⦁    Niemożność utrzymania związków
⦁    Niska tolerancja frustracji i próg wyzwalania agresji
⦁    Niezdolność przeżywania poczucia winy i uczenia się
⦁    Skłonność do obwiniania innych

"Przestaliśmy szukać potworów pod naszymi łóżkami, gdy zrozumieliśmy że one są w nas."

6. Schizofrenia?
Jest to zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz endogennych, czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Osoby będące w stanie psychozy mają poważnie upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet mogą nie być do niej zdolni

7. Socjopatia?
Zaburzenie osobowości, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm etycznych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie

"Co cię nie zabije to cię udziwni."

8. Rozdwojenie jaźni
Zaburzenie dysocjacyjne, polegające na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby. Zazwyczaj poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych

Podsumowując, czego byśmy mu nie zarzucili, jedno trzeba mu przyznać, jest piekielnie inteligentny i konsekwentny w tym, co robi. Jak napisał jeden anglik: "Choć to szaleństwo, lecz jest w nim metoda".

M.C.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne. Uwielbiam Jokera i zawsze zastanawiałam się co siedzi w jego głowie i jakie "choroby" można by mu przypisać. Świetnie napisane i dobrze się czyta. Gdybyś zrobił podobny "artykuł" o Harley Quinn byłabym wniebowzięta :D

    OdpowiedzUsuń
  3. "schizofrenii lub spektrum autyzmu"schiza to też autyzm Mimo że autyzm i schizofrenia są z definicji odrębnymi kategoriami diagnostycznymi, niektórzy dorośli z autyzmem przypominają – przynajmniej na poziomie pewnych zachowań – pewien typ chorych na schizofrenię. Ostatecznie Bleuer, który wprowadził termin „schizofrenia” na określenie choroby niektórych swoich pacjentów, jest również autorem pojęcia „autystyczny” na opisanie pewnych szczególnych zaburzeń funkcjonowania społecznego i myślenia tychże pacjentów autyzmwszkole.com
    "zubożone życie psychiczne"nie jest to prawdą,uczucia pozytywne zastępują negatywne.
    "nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości"to również nie jest prawdą i zależy od stanu zaawansowania zaburzenia.Rzeczywistość jest odbierana z innej perspektywy dlatego inna jest reakcja końcowa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wielkopolski Instytut Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia pomógł mojemu siostrzeńcowi. Warto sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń