wtorek, 8 września 2015

Szaleństwo niejedno ma imię #2

Ostatnio przyjrzeliśmy się sylwetce nemesis Batmana. Dzisiaj prześledzimy losy arcywroga Supermana - Lexa Luthora.Szalony naukowiec, przedsiębiorca czy też megaloman żądny władzy? Jedno jest pewne: Lex jest jednym z największych geniuszy w komiksowym uniwersum DC. Ale jak to bywa z takimi osobistościami, Luthor zamiast swoją inteligencją przyczyniać się dla dobra ludzkości, woli spełniać swoje egocentryczne zachcianki. 
Lex Luthor zadebiutował w komiksie ACTION COMICS vol. 1 #23 wydanym w kwietniu 1940 roku. Postać tę stworzyli Ci sami panowie, którym zawdzięczamy Supermana - Jerry Siegel i Joe Shuster. Podczas swojego pierwszego występu Lex mieszka w "latającym mieście" które zawieszone jest na sterowcu. W międzyczasie próbuje doprowadzić do wojny pomiędzy dwoma europejskimi krajami. Lois Lane i Clark Kent prowadzą śledztwo, które kończy się porwaniem reporterki. Dochodzi do pojedynku pomiędzy Lexem a Supermanem, jednak wszystko szczęśliwie się kończy - Lois zostaje uratowana, Superman niszczy sterowiec z Luthorem na pokładzie, co powszechnie oznaczałoby, że złoczyńca umarł. Ale nie dajmy się nabrać, wszak historie z Lexem w roli głównej bardzo często kończyły się upozorowaną śmiercią naszego protagonisty. 

Luthor powrócił w SUPERMAN #4 i tym razem ukradł on broń ze składów armii Stanów Zjednoczonych. Natomiast już w kolejnym numerze, to znaczy w 5 odsłonie SUPERMANA, Lex wraca z planem umieszczenia hipnotycznego gazu w biurach wpływowych ludzi. Ale i tym razem Superman go pokonuje oraz zapobiega katastrofie. 

Podczas swoich pierwszych występów Luthor był przedstawiony jako mężczyzna w średnim wieku z rudymi włosami. Rok później wskutek pomyłki, Lex został zupełnie łysy. Za ten błąd odpowiedzialny był Leo Nowak. Istnieje wiele hipotez, dlaczego doszło do tak karygodnej pomyłki, ale osobiście wychodzę z założenia, że prawdy nigdy się nie dowiemy. Zresztą po tylu latach i tak nie ma to już żadnego znaczenia. Kiedy wprowadzono koncept wieloświatów w uniwersum DC rudy Lex został wcieleniem z Ziemi-Dwa: równoległego wszechświata. W 1960r. Jerry Siegel wprowadził utratę włosów jako oryginalną część genezy tej postaci.

Lex jako pierwsza postać z komiksów użył bomby atomowej. Geneza tego złoczyńcy została nam zaprezentowana na łamach ADVENTURE COMICS #271. W którym to poznajemy go jako początkującego naukowca, mieszkającego w Smallville - rodzinnym mieście Superboy’a. Luthor ratuje bohatera przed napromieniowaniem Kryptonitem, za co ten buduje dla niego laboratorium. W którym udaje im się stworzyć sztuczną formę życia, która bardzo przypadła do gustu Luthorowi. Z kolei Lex tworzy dla Superboya antidotum na zatrucia kryptonitem. I wszystko skończyłoby się szczęśliwie, gdyby nie pożar, który wybuchł w laboratorium naukowca. Superboy używa swojego super oddechu, by ugasić płomienie, przypadkowo rozlewając przy tym substancje chemiczne, które sprawiają, że Luthor staje się łysy. Pech chciał, że podczas pożaru zniszczone zostają również sztuczne formy życia. Po całym tym zamieszaniu Lex doszedł do wniosku, że Superboy umyślnie zniszczył jego dzieło i poprzysiągł zemstę. Na początku wykorzystał swoje wspaniałe projekty inżynierskie w Smallville, by udowodnić swoją wyższość nad swoim "rywalem". Superbohater nie poczuł się urażony, wręcz przeciwnie: zaczął wspierać Luthora w jego poczynaniach co jeszcze bardziej go rozwścieczyło. Ubzdurał sobie nawet, że Superboy w taki sposób dalej go upokarza, wskutek czego młody geniusz rozwścieczył się aż do tego stopnia, że próbował nawet zamordować biednego superbohatera, ale stety niestety nieskutecznie.
W serii SUPERMAN: BIRTHRIGHT autorstwa Marka Waida zostaje nam zaprezentowane alternatywne spojrzenie na historię Luthora, jego początki w Smallville, a nawet pierwsze spotkanie z Supermanem. Ta historia jest bardzo podobna do tej, którą znamy z serialu telewizyjnego SMALLVILLE. Poznajemy Clarka Kenta jako nastolatka i towarzyszymy mu aż do jego wczesnej dorosłości. Bardzo ważnym wątkiem, który pojawia się i w komiksie i serialu są szorstkie relacje pomiędzy Lexem a jego ojcem Lionelem. Pierwotnie Waid chciał odrzucić wizerunek złego biznesmena na rzecz przywrócenia szalonego naukowca, jednak uznali, że czytelnicy będą mogli znacznie łatwiej się zidentyfikować z biznesmenem aniżeli szaleńcem w białym fartuchu. W BIRTHRIGHT Lex pozostaje bogatym magnatem. Firma założona przez Luthora: Lexcorp w dużej części opiera się na badaniach życia pozaziemskiego. Początkowo BIRTHRIGHT miało ustalić nowy origin Supermana i Luthora. Jednak ku wielkiemu niezadowoleniu Waida jego run został zdyskredytowany za sprawą kolejnych autorów, którzy kontynuowali tę serię tuż po nim i jego historia miała niewielki wpływ na kanon. Później biografię Lexa zwięźle przedstawiono w ACTION COMICS #850. W obu tych wersjach Lex Luthor opuszcza Smallville, kiedy jego ojciec ginie w tajemniczych okolicznościach. Luthor pozostawia jego siostry i migruje do Metropolis, gdzie zakłada LexCorp. W krótkim czasie staje się tak potężny, że kontroluje wszystkie media w Metropolis, które wykorzystuje do budowania własnego wizerunku. Luthor powtarzał, że mógłby pomagać całej ludzkości, gdyby nie Superman, którego uważa za swojego największego wroga. Jednak jedynie Superman i Conner Kent zwrócili uwagę na to, że wielokrotnie odrzucał możliwość niesienia pomocy innym. Luthor coraz bardziej utwierdzał się w swojej nienawiści do Supermana. W okresie przed FINAL CRISIS Luthor traktował polowanie na Supermana i próby zniewolenia Ziemi jako odskocznię od jego usilnych starań dominacji nad wszechświatem. Superman przyznaje, że Luthor mógłby być potężną siłą dobra na tym świecie, jednak zdecydował się wkroczyć na przestępczą ścieżkę. Mimo że Luthorowi nigdy nie udało się zabić Supermana... chociaż wiecie co, raz mu się udało, a stało się to w niekanonicznej historii THE DEAD OF SUPERMAN, w której Lex usypia Supermana, a następnie kończy z nim na zawsze, potem zostaje złapany i wygnany do Phantom Zone. 

Dla Luthora ucieczka z wiezienia to już rutyna. Wielokrotnie udaje mu się uciec, by znów obmyślić jakiś demoniczny plan zagrażający całemu światu. Luthor używa specjalnego kombinezonu bojowego (Warsuit) z którego wielokrotnie korzystał podczas bitew ze swoim największym wrogiem - Supermanem.
Po zakończeniu crossoveru CRISIS ON INFINITE EARTHS Luthor zaczął być przedstawiany jako przemysłowiec i przestępca w „białym kołnierzyku”, która ukrywa swoje socjopatyczne zapędy pod maską dobroczyńcy. Luthor został nawet prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego program opierał się na wspieraniu postępu technologicznego. Zmierzał wtedy też do odbudowania Gotham City, wówczas wskutek NO MAN’S LAND poza granicami USA. Po 6 miesiącach Luthorowi udaje się osiągnąć cel - Gotham jest odrestaurowane i znów powraca do Stanów. Jednak Batman dowiaduje się, że cała tragedia to wina Lexa, a w taki sposób chciał przejąć kontrolę nad jego miastem. Bruce Wayne zrywa wszystkie układy handlowe pomiędzy jego firmami, a rządem Stanów Zjednoczonych jako protest przeciwko wyborom Lexa na prezydenta. Luthor za to zabija kochankę Bruce’a - Vesper Fairchild, w co wrabia samego Wayne’a (przeczytać o tym możecie w BRUCE WAYNE: FUGITIVE) Na stołku prezydenta nie utrzymał się zbyt długo, bo tylko niecałe trzy lata. Seria SUPERMAN/BATMAN ukazuje upadek Luthora jako prezydenta. Kadra superbohaterów wreszcie zdecydowała się przeciwstawić dyktaturze Lexa. Batman i Superman przypuścili szturm na biały dom. Gdy już wdzierali się do siedziby Luthora, Lex zaaplikował sobie „sterydy” których używa Bane. Jednak nawet to mu nie pomogło, ponieważ podczas walki przypadkowo przyznał się do popełnienia pewnego czynu a wszystko to uchwycił Batman na wideo (przypadek? Nie sądzę). Mroczny Rycerz niszczy Warsuit i zmusza Luthora do ucieczki oraz ukrywania się. Po całkowitej klęsce Lexa jego miejsce zajmuje dotychczasowy wiceprezydent - Pete Ross. Alexander Luthor Jr (syn wersji z Ziemi-Trzy ) powraca podczas CRISIS ON INFINITE EARTHS z koncepcją stworzenia idealnej Ziemi. Co z tego wyszło, możecie się przekonać sami, czytając tę właśnie serię. Lex występował we wszystkich większych eventach DC od wspomnianego wyżej aż po FINAL CRISIS.
W New 52 Lex Luthor pojawia się jako przedstawiciel rządu rekrutowany do zbadania i zniszczenia Supermana. LexCorp znów istnieje. Luthor zostaje wynajęty do złapania Supermana poprzez sfingowanie wypadku pociągu jako pułapkę dla niego. Niedoświadczony jeszcze Superman ledwo zatrzymuje pociąg i traci przytomność. Lex go przetrzymuje i wykonuje na nim serię badań, by odkryć jego mocne i słabe strony. Torturuje go, aż wreszcie Supermenowi udaje się uciec. Potem rozpoczyna się wielkie polowanie na Supermana, biorą w nim udział organizacje superprzestępców, a nawet sam rząd. W New 52 zostaje utworzone Forever Evil, w skład którego wchodzą Black Adam, Sinestro Captain Cold, Subject B-Zero, Deathstroke, Black Manta i Catwoman. Lex Luthor zajął 4 miejsce w rankingu IGN 100 największych złoczyńców wszech czasów. Krytyk Peter Sanderson opisał go jako "megavillain". 

Lex o sobie : "I am not broken! I am Lex Luthor and I will not be broken by a filthy -- alien."
I pamiętajcie "The Red Capes are Coming".


Marcin Chrapiec

4 komentarze:

 1. Jedna uwaga: wiceprezes, czy wiceprezydent zajmuje miejsce prezydenta? ;)

  A co do samej serii: super pomysł, naprawdę fajnie sie czyta, ale te teksty mogłyby być dłuższe i bardziej opisywać "kanoniczne" cechy osobowości złoczyńców, tak jakby ich punkt widzenia na swoją działalność, czy walke z superbohaterami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się w następnej odsłonie zaspokoić Twoje oczekiwania ;)

   Usuń
 2. "Opus magnum" - wielkie dzieło. Należałoby raczej powiedzieć arcywróg, lub jeżeli już musisz używać łacińskich zwrotów - "arch-hostium".

  OdpowiedzUsuń
 3. Obydwa błędy poprawione, dziękujemy

  OdpowiedzUsuń