Wielka Kolekcja Komiksów DC
dobiegła końca, tak więc nadszedł czas na krótkie podsumowanie. Poniżej
znajdziecie Top 10 komiksów, które ukazały się pod szyldem WKKDC, a zaraz potem
wymienione wszystkie tomy z wydanych 80, na które moim zdaniem warto było
przeznaczyć pieniądze.
Jak zwykle przy tego typu
zestawieniach chciałbym na początku podkreślić, że jest to wyłącznie moja, subiektywna
lista, z którą jak najbardziej możecie się nie zgadzać.
Tak prezentuje się kompletna
panorama, jeśli ktoś zdecydował się uzbierać całość kolekcji:
Wybierając 10 najlepszych
albumów pominąłem te, które wcześniej ukazały się w Polsce nakładem Egmontu,
czy też innego wydawcy. Dziesiątka zaprezentowana została w kolejności, w
jakiej poszczególne tomy były u nas wydawane.
1. BATMAN: ŚMIERĆ W RODZINIE (TOM 9)
Może nienajlepsza pod względem wykonania, ale z pewnością jedna z najważniejszych historii z udziałem Mrocznego Rycerza, która istotnie wpływa na późniejsze działania tego bohatera, i którą powinien znać każdy fan Batmana. O przebiegu starcia z Jokerem na Bliskim Wschodzie zadecydowali tym razem sami czytelnicy, którzy w roku 1988 postanowili uśmiercić mało lubianego, krnąbrnego Jasona Todda/Robina. Klasyka, do której przez następne lata nawiązywało chętnie wielu innych twórców.
2. GREEN LANTERN: TAJNA GENEZA (TOM 23)
W ramach swojej sagi o Zielonych Latarniach, Geoff Johns na nowo opowiada początki kontrowersyjnego pilota myśliwców, którego życie zmienia się po otrzymaniu pierścienia mocy. Oprócz klasycznych elementów dodaje do originu Jordana postacie Williama Handa, Atrocitusa, czy też pierwsze wzmianki o masakrze w sektorze 666, co stanowi punkt wyjściowy do NAJCZARNIEJSZEJ NOCY. Jest to dobrze rozpisany i narysowany komiks, od którego należy rozpocząć swoją przygodę z fenomenalnym i efektownym runem Geoffa Johnsa.
3. BATGIRL: ROK PIERWSZY (TOM 32)
4. PLASTIC MAN: ŚCIGANY (TOM 43)
Totalne przeciwieństwo wszystkich znanych komiksów z gatunku superhero. Perypetie oskarżonego niesłusznie o morderstwo Plastic Mana, który musi udowodnić swoją niewinność, a do tego na jaw wychodzi jego przestępcza przeszłość. Pełno tutaj nietypowych dialogów, braku jakiejkolwiek konsekwencji, czy niewybrednych żartów, które służą w dużej mierze naśmiewaniu się przez scenarzystę z klasycznych przygód zamaskowanych herosów. Całości dopełnia specyficzna warstwa graficzna dająca poczucie, jakby się oglądało kreskówkę, a nie komiks.
5. FLASH: POWRÓT BARRY'EGO ALLENA (TOM 47)
Uznany za martwego Barry Allen niespodziewanie powraca. Cierpi na częściową amnezję i próbuje odnaleźć się w świecie, gdzie jego miejsce zajął uzdolniony uczeń - Wally. Niezwykle emocjonalna i trzymająca do końca w napięciu, dramatyczna historia, będąca jedną z najlepszych rzeczy o Flashu, jaka kiedykolwiek powstała. Istotny punkt w rozwoju Wally'ego Westa, który definiuje jego dalsze poczynania pod okiem scenarzysty Marka Waida.
6. NOWI NASTOLETNI TYTANI: KONTRAKT JUDASZA (TOM 53)
Brother Blood oraz Deathstroke poważnie mieszają w życiu Nastoletnich Tytanów. Ten drugi kierowany zemstą przyjmuje zlecenie na tytułowych bohaterów, a pomaga mu w tym jego własna agentka ukryta pośród Teen Titans. W dodatku ze składu odpada Kid Flash, a Dick Grayson po raz pierwszy zakłada kostium Nightwinga. Przełomowy i niezwykle ważny komiks, który miłośnicy tej konkretnej drużyny uznają za najlepszy i obowiązkowy. Pełna dramatu i zaskakujących zwrotów akcji opowieść, do której się wraca, i która poruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca.
7. GREEN
LANTERN/GREEN ARROW: WŁÓCZĘGA BOHATERÓW (TOM 58)
Jeden z punktów zwrotnych, jeśli chodzi o amerykański komiks superbohaterski, którym O'Neil i Adams zapoczątkowali nowy trend. Przypadkowe spotkanie Hala Jordana i Olivera Queena sprawia, że obaj wspierani przez jednego ze Strażników Wszechświata wyruszają na podróż po Stanach Zjednoczonych. W trakcie tej wyprawy, zamiast walczyć z kosmicznymi złoczyńcami o supermocach, stykają się z prawdziwymi problemami, z jakimi obywatele USA zmagają się na co dzień. Hal i Oliver pokazani zostają tym samym z bardziej ludzkiej strony. Historia ta porusza kwestie rasizmu, narkomani, łamania praw pracownika, nieuczciwych właścicieli mieszkań, czy też zabierania rdzennym Amerykanom ich terenów. Klasyka, której najzwyczajniej nie wypada nie znać.
8. SUPERMAN: CO SIĘ STAŁO Z CZŁOWIEKIEM JUTRA? (TOM 63)
Trzy starsze historie z udziałem Supermana, które pokazują, że największą siłą tego bohatera nie są jego niezwykłe moce, ale to, jak bardzo jest ludzki i przeżywa te same problemy, co pozostali mieszkańcy planety Ziemia. Album ten zawiera symboliczne pożegnanie z Supermanem ze Srebrnej Ery, Kal-Ela zarażonego bakterią z Kryptona i pomoc ze strony Swamp Thinga, a także najbardziej znaną większości osób historię, w której Mongul przenosi Człowieka ze Stali do świata idealnego, gdzie jego planeta nigdy nie została zniszczona. Trzy klasyki w jednym tomie, które po prostu fanom eSa nie wypada nie znać.
9. MIĘDZYNARODOWA LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI CZ.1 (TOM 71)
Kolejny z komiksów, który okazał się rewolucyjny, przełomowy i łamał dotychczasowe standardy. Po rozwiązaniu poprzedniej Ligi Sprawiedliwości powstała zupełnie nowa wersja tej drużyny, w większości składająca się z drugoligowych postaci. Giffen i DeMatteis postawili przede wszystkim na wykreowanie ciekawych postaci, które różnią się charakterem, posiadają typowe dla zwykłych śmiertelników problemy osobiste, a także nie stronią od wybuchów emocjonalnych i utarczek słownych, a nawet bójek ze swoimi "współpracownikami". Komiks ten obfituje w dużą dawkę humoru, gry słowne i sytuacyjnych żartów, ale przy tym ta luzacka wersja Ligi skutecznie zmaga się z aktualnymi problemami świata, czy też atakiem kosmicznych najeźdźców.
10. SUPERMAN I LEGION
SUPERBOHATERÓW (TOM 74)
Superman trafia do XXXI wieku, gdzie zapanowała ksenofobia, dotychczasowy Legion został rozwiązany, a jego członkowie są ścigani przez Kosmiczną Policję oraz nową Ligę Sprawiedliwości. Człowiek ze Stali musi zakończyć szerzącą się nienawiść do kosmitów, uwolnić przyjaciół i zapobiec nieuchronnej wojnie. Geoff Johns pokazuje nową odsłonę Legionu, która udanie nawiązuje do klasycznej wersji tej drużyny, a przy okazji podkreśla najważniejsze wartości, jakimi kierują się zarówno nastoletni bohaterowie z przyszłości, jak i sam Superman. Najlepsza część runu Johnsa w ramach serii ACTION COMICS.
I na koniec te albumy (łącznie
wyszło mi 49 pozycji), których zakupu w żadnym wypadku nie żałuję, i które warto
posiadać na swojej półce:
1,2 BATMAN: HUSH
3,4 GREEN ARROW: KOŁCZAN
7,8 BATMAN: DŁUGIE HALLOWEEN
9 BATMAN: ŚMIERĆ W RODZINIE
12 SUPERMAN: OSTATNI SYN
KRYPTONA
13 AMERYKAŃSKA LIGA
SPRAWIEDLIWOŚCI: WIEŻA BABEL
14 BATMAN: ZAGŁADA GOTHAM
18 SUPERMAN: CZŁOWIEK ZE STALI
19 LEX LUTHOR: CZŁOWIEK ZE STALI
20,21 SPRAWIEDLIWOŚĆ
23 GREEN LANTERN: TAJNA GENEZA
24 SUPERMAN: ŚMIERĆ SUPERMANA
25 FLASH: URODZONY SPRINTER
26 ROBIN: ROK PIERWSZY
28 CATWOMAN: NA TROPIE
CATWOMAN
29 JLA: GWÓŹDŹ
30 TRÓJCA
31 SUPERMAN: BRAINIAC
32 BATGIRL: ROK PIERWSZY
33 SUPERMAN: TAJNA GENEZA
34,35 BATMAN: NARODZINY DEMONA
39,40 SUPERMAN: DZIEDZICTWO
41 WONDER WOMAN: OCZY GORGONY
43 PLASTIC MAN: ŚCIGANY
44 GREEN ARROW ROK PIERWSZY
45,46 NOWA GRANICA
47 FLASH: POWRÓT BARRY'EGO
ALLENA
51 BATMAN; CZŁOWIEK, KTÓRY SIĘ
ŚMIEJE/AZYL ARKHAM
53 NOWI NASTOLETNI TYTANI:
KONTRAKT JUDASZA
57 BATMAN: POD KAPTUREM
58 GREEN LANTERN/GREEN ARROW: WŁÓCZĘGA
BOHATERÓW
60 FLASHPOINT: PUNKT KRYTYCZNY
61 BATMAN/HUNTRESS: RZĄDZA
KRWI
63 SUPERMAN: CO SIĘ STAŁO Z
CZŁOWIEKIEM JUTRA?
65 BATMAN: CZARNA RĘKAWICA
66 SWAMP THING: POTWÓR Z
BAGIEN CZ.1
68 GREEN LANTERN: ZEMSTA GREEN
LANTERNÓW
71 MIĘDZYNARODOWA LIGA
SPRAWIEDLIWOŚCI CZ.1
72 POTWÓR Z BAGIEN CZ.2
73 GREEN LANTERN: POSZUKIWANY
HAL JORDAN
74 SUPERMAN I LEGION
SUPERBOHATERÓW
78 MIĘDZYNARODOWA LIGA
SPRAWIEDLIWOŚCI CZ.2
79 SUPERMAN KRYZYS
SZKARŁATNEGO KRYPTONITU
80 HAWKMAN: NIESKOŃCZONY LOT
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz