Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mikel janin. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mikel janin. Pokaż wszystkie posty

środa, 5 marca 2025

TALES OF THE HUMAN TARGET

W grudniu Egmont wydał u nas świetnie napisaną przez Toma Kinga oraz przepysznie zilustrowaną przez Grega Smallwooda serię zatytułowaną HUMAN TARGET/CZŁOWIEK CEL. Zakładam że macie swój egzemplarz, bo zdecydowanie warto w ten album zainwestować, chociażby dla samych rysunków. Dostaliśmy całość zebraną w jednym tomie, ale warto wiedzieć, że w 2022 roku powstał jeszcze jeden zeszyt. Nie trafił on do tej pory w USA do żadnego wydania zbiorczego, ale może kiedyś to się zmieni. Dziś kilka słów na temat tego komiksu, stanowiącego w pewnym sensie tie-in do głównej serii.

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

JUSTICE SOCIETY OF AMERICA VOL. 1: THE NEW GOLDEN AGE

Współcześnie, najbardziej znaną drużyną superbohaterów z wydawnictwa DC jest oczywiście Justice League. Mimo tego, że powstała ona dawno temu, bo na początku lat sześćdziesiątych, to jednak nie była ona pierwszym tego typu zespołem. Legion of Super-Heroes powstał kilka lat wcześniej. Jeszcze wcześniej, bo na początku lat czterdziestych powstało Justice Society of America. Po tych kilku linijkach wstępu, przechodzę do opinii o jak najbardziej współczesnym komiksie nawiązującym do tej starszej drużyny.

wtorek, 3 sierpnia 2021

WONDER WOMAN: LORDS AND LIARS

Recenzja powstała na podstawie wydań w formie zeszytowej.

Pewnie zabrzmi to jak banał, ale od czasów startu inicjatywy Rebirth w 2016 roku, komiksowa seria WONDER WOMAN doczekała się paru zmian. W tym przypadku nie mam nawet na myśli zmian jakie działy się w fabule, a bardziej w kwestiach wydawniczych. W funkcji scenarzysty zdążyli nad tą serią popracować Greg Rucka, Shea Fontana, James Robinson, Steve Orlando, Gwendolyn Willow Wilson, ponownie Steve Orlando, Mariko Tamaki, a w ostatnim czasie również Jordie Bellaire. W międzyczasie sama seria zmieniła swoją numerację, wydając po zeszycie #83 kolejny z numerem #750, podobnie do sytuacji z 2010 roku, kiedy ówczesna seria o Wonder Woman przeszła z zeszytu #44 na następny z okrągłym numerem #600. Nie mniej, wracając do teraźniejszości w reszcie tego tekstu chciałbym zrecenzować dość niedawną, część serii o Wonder Woman prowadzony przez Mariko Tamaki. Artystka poprowadziła ją przez 11 zeszytów, które finalnie trafiły do jednego wydania zbiorczego, dostając podtytuł LORDS & LIARS. 
 

czwartek, 6 maja 2021

BATMAN TOM 12: MIASTO BANE'A

W październiku 2017 roku miał premierę pierwszy tom BATMANA od Toma Kinga zatytułowany ,,Jestem Gotham’’. Dziś jest rok 2021 i na polski rynek trafiła ostatnia historia z Mrocznym Rycerzem od tego scenarzysty - ,,Miasto Bane’a’’. Przez całą serię pojawiały się duże wahania jakości poszczególnych opowieści. Jak ktoś kiedyś mądry powiedział - prawdziwego fabularzystę poznaję się po tym, jak kończy swoją serię/run. Nasuwa się jedno  pytanie: Czy Tom King należy do tej grupy osób?

wtorek, 6 października 2020

BATMAN TOM 11: UPADEK

 

Jedenasty tom serii BATMAN powinien mieć podtytuł ”Cierpienie”. Cierpią tu bowiem wszyscy. Batman będący kolejny raz łamany przez Bane’a (metaforycznie). Tom King, bo chyba sam zdawał sobie sprawę z tego, że jego run jest zdecydowanie za długi. No i wreszcie czytelnik, muszący czytać te bzdety. Przepraszam, inaczej po prostu nazwać tego nie potrafię.

środa, 23 października 2019

BATMAN TOM 7: ŚLUB


Niemal rok temu został wydany pięćdziesiąty numer serii BATMAN, w którym miało dojść do zapowiadanego wcześniej ślubu Batmana i Catwoman. Sam zeszyt spowodował wiele kontrowersji i niemal każdy fan komiksu zdążył usłyszeć, jak skończyła się ta część historii Bruce'a. Dzisiaj właśnie będę recenzować tom siódmy BATMANA w ramach Odrodzenia, który zawiera ten nieszczęsny numer.

Zanim zaczniemy chciałbym dać plusa polskiemu wydaniu, które zawiera dodatkowo pięć części z cyklu BATMAN: PRELUDES TO THE WEDDING. Jest to według mnie dobre posunięcie bo daje w szerszym kontekście możliwość zapoznania się z wątkiem ślubu, a także tym związanym z Jokerem. Niestety, co oczywiste, za ten grubszy tom musimy zapłacić trochę więcej.

czwartek, 26 września 2019

BATMAN TOM 6: NARZECZONA CZY WŁAMYWACZKA?


Seria Batmana od Toma King to istna przejażdżka kolejką górską. Raz poziom historii jest niesamowity, a innym razem spada na łeb na szyję. Jest to bardzo niestabilny run scenarzysty, jak na historię z Gackiem. Wiele osób odpadło na jakimś etapie czytania tej serii, lub dopiero odpadnie. Zacząłem od tej analogii z kolejką górską, ponieważ najnowszy tom, który jest obecny na rynku pt. NARZECZONA CZY WŁAMYWACZKA jest dla mnie całym runem w pigułce, jeśli chodzi o poziom przedstawianych przez Kinga opowieści.

czwartek, 13 czerwca 2019

BATMAN VOL. 9: THE TYRANT WING


Podczas, gdy w komiksowym świecie DC głośno było ostatnimi czasy o przedwczesnym odejściu Toma Kinga z funkcji scenarzysty BATMANA, na półkach sklepowych dostępne jest już kolejne, dziewiąte wydanie zbiorcze z przygodami Mrocznego Rycerza autorstwa byłego pracownika CIA. Tym razem zawiera ono tylko jeden krótki story arc, a oprócz tego także dodatkowo dwa zeszyty specjalne. Jeśli ktoś stęsknił się za Oswaldem Cobblepotem/Pingwinem oraz lubi, kiedy to Alfred gra pierwsze skrzypce, to warto się z tą odsłoną zapoznać.

środa, 6 marca 2019

BATMAN TOM 4: WOJNA ŻARTÓW Z ZAGADKAMI


Pamiętam jak dziś moje narzekania na ostatnie tomy BATMANA Scotta Snydera z Nowego DC Comics (New 52). Wtedy jeszcze nie wiedziałem, co mnie spotka przy Odrodzeniu (Rebirth). Pierwsze trzy wydania zbiorcze od Toma Kinga były co najwyżej średnie i widać było spadek poziomu w stosunku do, ogólnie patrząc w miarę dobrego, runu jego poprzednika. Myślałem, że czwarty tom również  będzie typowym średniakiem, o którym szybko zapomnę. Nic bardziej mylnego, jakby to powiedział klasyk. Stwierdzę nawet, że komiks ten wejdzie do tych klasycznych historii z Gackiem w roli głównej. Co mi się w nim podobało, że tak uważam?

środa, 28 listopada 2018

BATMAN VOL. 7: THE WEDDING


Od dłuższego czasu wszystko w tej serii kręciło się wokół przygotowań do mocno wyczekiwanego, budzącego sporo kontrowersji oraz skrajnie odmiennych emocji ślubu. Wydarzenia, na które zaproszony został każdy czytelnik oraz czytelniczka, i które zaplanowane zostało nieprzypadkowo na potrzeby jubileuszowego, 50-tego zeszytu BATMANA. Właściwie nie sposób pisać o siódmym wydaniu zbiorczym (finalizującym jednocześnie pierwszą połowę długiego runu Toma Kinga) unikając jakichkolwiek spoilerów. Zakładam oczywiście, że chyba każdy zdążył już usłyszeć co nieco na temat przebiegu szumnie rozreklamowanej ceremonii z udziałem Bruce'a oraz Seliny. Jeśli jednak jakimś cudem nadal żyjecie w nieświadomości, co do komiksowych wydarzeń z 4 lipca tego roku, to czuję się w obowiązku przestrzec przed umieszczonymi w poniższym tekście spoilerami.

czwartek, 23 sierpnia 2018

BATMAN VOL. 6: BRIDE OR BURGLAR?


Narzeczeństwo to podobno jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Wiąże się z jednej strony z radością oraz wielkimi nadziejami, zaś z drugiej towarzyszy mu lęk i niepewność o przyszłość. Selina Kyle oraz Bruce Wayne w bardzo nietypowy sposób przeżywają ten czas ważnych decyzji, podczas którego mają okazję lepiej się poznać, a także przekonać się, jak mocna łączy ich więź. Ostatnie chwile przed planowanym na końcówkę przyszłego tomu weselem, Batman oraz jego wybranka serca mają bardzo pracowite. I nie chodzi tylko o standardowe przygotowania do ślubu, gdyż w międzyczasie muszą między innymi ocalić świat (jakież to banalne i niewyszukane, prawda?), czy też zmagać się z konsekwencjami pewnej nietypowej obietnicy złożonej w przeszłości przez Bruce'a oraz Dianę. Szósty tom to wyważona mieszanka akcji oraz spokojniejszych, skłaniających do refleksji rozdziałów, które w dużej mierze dają odpowiedź na to, czy Mroczny Rycerz jest rzeczywiście gotowy dzielić wspólne życie z Seliną? Po tym przynudnawym wstępie przejdźmy do krótkiego omówienia zawartości omawianego komiksu.

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Mikel Janin na MFKiG w Łodzi!

Organizatorzy MFKiG w Łodzi właśnie ujawnili kolejnego gościa tegorocznej imprezy i proszę państwa - wreszcie ktoś związany z DC.
Janin to autor rysunków do takich komiksów jak wydane w Polsce LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI tom 4: TRÓJKA (Nowe DC Comics), BATMAN tom 2: JESTEM SAMOBÓJCĄ (DC Odrodzenie) czy SUPERMAN: OSTATNIE DNI SUPERMANA (Droga do Odrodzenia). Ponadto udzielał się w takich tytułach jak JUSTICE LEAGUE DARK i GRAYSON, oba wydane w ramach New52.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni gość związany z DC Comics, jaki pojawi się na tegorocznym festiwalu w Łodzi.

środa, 21 lutego 2018

BATMAN tom 2: JESTEM SAMOBÓJCĄ

Pierwszy tom BATMANA z Odrodzenia, a więc “Jestem Gotham”, nie wciągnął mnie. Po fabule spodziewałem się czegoś więcej i uważam, że był to niestety słaby początek runu Toma Kinga. Pierwszy wolumin przeczytałem z obowiązku fana postaci, natomiast drugi, zatytułowany “Jestem Samobójcą” już głównie z ciekawości czy mają rację osoby mówiące, że ta seria ma jeszcze tendencję spadkową w stosunku do i tak średniego początku.

poniedziałek, 22 stycznia 2018

BATMAN VOL. 4: THE WAR OF JOKES AND RIDDLES


Po zakończeniu trylogii z udziałem Gotham Girl, Bane'a, czy Psycho-Pirate'a, która z małymi przerwami ciągnęła się od początku Odrodzenia, a także po przerwie na wspólne przygody z udziałem Batmana oraz Flasha, Tom King rozpoczyna zupełnie nowy arc w ramach pisanej przez siebie serii. Tym razem twórca sięga po dwie ciężkie armaty i stawia na drodze Człowieka-Nietoperza jego chyba najbardziej rozpoznawalnych przeciwników - Jokera i Riddlera. Jak do tej pory nie było zbytnio powodów do ekscytacji runem Kinga w ramach BATMANA. Nie można zatem się dziwić, iż pomimo ciekawych zapowiedzi trudno było z optymizmem oczekiwać, że może to jest właśnie ten moment, kiedy przywołany tytuł odbije się od dna, w jakim wylądował serwując m.in. żałosną momentami konfrontację głównego bohatera z Bane'em. Na szczęście już otwierający zbiór zeszyt pokazał, że coś drgnęło we właściwą stronę.

niedziela, 8 października 2017

BATMAN TOM 1: JESTEM GOTHAM

Oferta DC Odrodzenie (DC Rebirth) w Polsce będzie miała na początek raptem piętnaście serii. W tym cztery powiązane z Batmanem, jeśli liczyć solówkę Nightwinga. We wrześniu miała miejsce premiera pierwszego tomu głównej serii z Gackiem spod szyldu DC Odrodzenie, pod tytułem BATMAN TOM 1: JESTEM GOTHAM. Scenarzystą  jest Tom King, znany z takich tytułów jak GRAYSON, OMEGA MEN oraz "Vision". Rysownikiem został David Finch, którego rysunki możecie podziwiać w WIECZNYM ŹLE bądź "Ultimatum" od Marvela.

wtorek, 18 kwietnia 2017

BATMAN VOL. 2: I AM SUICIDE

Ukazywanie się komiksu w formie dwutygodnika ma między innymi taką zaletę, że znacznie szybciej do sprzedaży trafia kolejne wydanie zbiorcze. Tak jest również w przypadku serii BATMAN pisanej przez Toma Kinga, wobec której od początku czytelnicy mieli duże wymagania. Nie ma co się oszukiwać, że inauguracyjna historia nie powaliła na kolana, a sposób pisania przez nowego scenarzystę przygód Mrocznego Rycerza znacznie odbiega jakością od tego, co pokazał w swoim runie Scott Snyder. Tym samym mój początkowy entuzjazm znacznie osłabł, ale nadal byłem pełen nadziei na to, że King dopiero się rozkręca i w kolejnych rozdziałach wejdzie już na właściwe tory. Sprawdźmy, czy tak się stało.

środa, 15 czerwca 2016