sobota, 25 lipca 2015

CBN: Comic Book News #46


Najnowsza porcja komiksowych newsów wylądowała właśnie na blogu. Tym razem jest to wyjątkowa odsłona, gdyż witamy w niej debiutującego kolegę Olafa, który znalazł się w gronie osób chętnych zasilić szeregi DCManiaka. Pierwsze dwa newsy są jego autorstwa. Jeśli macie jakieś pozytywne bądź negatywne uwagi na temat jego pracy, to tradycyjnie możecie je wyrażać w komentarzach. Zapraszamy do lektury!

*David F. Walker aktualny scenarzysta nowej serii traktującej o Cyborgu udzielił wywiadu z którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat kierunku, który obiorą dawno niewidziane solowe przygody Victora.  Walker od dziecka jest fanem Cybroga, którego przygody śledził wówczas w serii NEW TEEN TITANS Wolfmana. Jest on niezmiernie szczęśliwy z doboru zespołu z jakim przyszło mu pracować, szczególnie zachwycony jest rysownikiem (Ivan Reis). Sam Ivan również lubi postać nad którą pracuje, a według informacji od redaktora podobał mu się szkic fabuły przedstawionej przez Walkera, traktującej o Vicu jako człowieku uwięzionym wewnątrz maszyny.



Tym co najbardziej przyciągnęło Walkera do serii była stosunkowo mała ilość solowych przygód Cyborga jak na superbohatera istniejącego już od ponad 30 lat. Według Davida daje mu to możliwość stworzenia własnego świata dla postaci. Natomiast pochodzenie rasowe bohatera traktuje jako bonus. Autor chce rozbudować zarówno postacie wspierające Cyborga, jak i jego galerię wrogów wykorzystując dorobek JL z NEW52, klasycznych Teen Titans i własne pomysły. Głównie zależy mu jednak na pokazaniu Stone'a jako kogoś, kto nie może wejść do budki telefonicznej i zmienić tożsamość jak Superman kiedy ma na to ochotę, lecz jako osobę nie posiadającą alter ego. W komiksie stawia pytanie: Czy Cyborg wraz z nowym wyglądem sam staje się bardziej ludzki, czy jest to po prostu część ewolucji zaawansowanej maszyny? Przy okazji omawia temat tego jak postrzegamy się sami, a jak postrzegają nas inni. 

W DC ważną rolę ostatnimi czasy odgrywa Internet i media społecznościowe. W serii traktującej o półczłowieku-półmaszynie nie może go zabraknąć. Lecz to co dla większości jest wyborem i przywilejem, dla Cyborga jest czymś przed czym nie może uciec i co zostało wpisane w jego DNA.

Sama seria ma być rozrywkowa, jednocześnie poruszając ważne społeczne tematy, aby ludzie którzy najbardziej przejmują się Supermanem noszącym podkoszulek zaczęli zwracać jakąś uwagę na sprawy, które rzeczywiście wpływają na ich życie. Walkerowi podoba się to co Geoff Johns zrobił z Cyborgiem na łamach JUSTICE LEAGUE, ale brakuje mu interakcji postaci z klasycznymi Teen Titans, z którymi nie ma on teraz za dużo wspólnego będąc założycielem Ligi. Scenarzysta będzie chciał ożywić tę relację na tyle, na ile pozwoli na to DC i dostępność bohaterów.

*Len Wein w związku z powrotem do pisania przygód swojego dawno nie widzianego „dziecka”, odpowiedział na parę pytań dotyczących jego planów co do mini serii z udziałem Swamp Thinga.


Len ma zamiar użyć tego co najlepsze w wieloletniej historii Potwora z Bagien ignorując gorsze fragmenty. Lecz pomimo swojej sympatii do runu Alana Moore'a prawdziwa tożsamość Potwora nie ma podlegać debacie.

Pewnym swojego udziału w serii może być zarówno Arcane jak i Floronic Man a w pierwszym story arcu traktującym o nadprzyrodzonej części DCU pojawi się Phantom Stranger i Etrigan (rymujący).

Natomiast w mini serii METAL MEN, Wein ma zamiar poruszyć temat znaczenia oraz tożsamości sztucznej inteligenci w świecie DC. Całość wywiadu - klik.

*Po trzynastu latach ukazywania się i dobrnięcia do liczby 150 wydanych numerów, seria BAŚNIE dobiegła końca. Bill Willingham wyjaśnia, że pierwsza połowa serii skupiała się głównie na relacjach Bigby’ego ze Śnieżką, natomiast tematem przewodnim drugiej części były skomplikowane relacje na linii Śnieżka-Róża Czerwona. Twórcy od początku zamierzali przed zamknięciem serii pokazać mroczne, prawdziwe oblicze Bigby’ego, który pozbawiony zaadoptowanego człowieczeństwa stanowi dla baśniowców większe zagrożenie, niż Adwersarz, czy Pan Mroczny.


Willingham nie zamierza nigdy ujawniać, kto odwiedził Różę w jej obozie w nocy przed finałową walką. Ideą serii od początku było pokazanie historii skupionych rotacyjnie na różnych Baśniowcach, ale później zapadła decyzja edytora o większej ekspozycji Bigby’ego, Śnieżki oraz Róży. Czas pokazał, że to była dobra decyzja.

Marc Buckingham przyznał, że jego ulubioną postacią jest Muchołap, z którym posiada wiele wspólnych cech charakteru. Udało mu się nawet ocalić tego bohatera, gdyż pierwotnie Bill zamierzał go uśmiercić w Marszu Drewnianych Żołnierzyków. Jako ciekawostka rysownik zdradził, że nigdy nie lubił szkicować samego Baśniogrodu jako budynku, przez co niejako wymusił na Billu jego zniszczenie. Najmniej Marc czuł postacie Jacka Hornera oraz Księcia Uroczego, stąd też decyzja o pozbyciu się obu panów z serii. Róża z kolei wzorowana jest na żonie artysty – Emmie. 

Każda z postaci w tej serii otrzymała zakończenie stosowne do swojego sposobu życia, zachowania, przez co czytelnicy mogą się zdziwić kilkoma finalnymi rozwiązaniami zaproponowanymi przez scenarzystę. 

FABLES #150/FABLES VOL. 22 wśród różnych dodatków posiada także wewnątrz rozkładane plansze.
Więcej w wywiadzie z autorami FABLES, który znajdziecie tu, oraz tutaj.

*Marv Wolfman podkreśla, że Raven to postać, która stanowi niejako antytezę dla innych superbohaterów. Jest ona nieśmiała, a jej moce bazują na emocjach i nie pomagają jej w walce wręcz. Raven jest pacyfistką i zdecydowanie stroni od używania pięści. Stąd też naturalne jest, że historie zawarte w nowej mini serii nie będą przepełnione dynamiczną akcją, czy też zawierały dużą dawkę przemocy. Będzie panował mroczny, momentami przerażający klimat. 


W komiksie zobaczymy młodą Raven, która jeszcze nie poznała Tytanów, i która powoli uczy się tradycyjnych zachowań mieszkańców Ziemi. Wiązać się to będzie także z kilkoma zabawnymi momentami wynikającymi z niewiedzy bohaterki na temat chociażby sposobu funkcjonowania szkoły. 

Relaunch postaci ma sprawić, że nowa wersja Raven będzie przystępna dla każdego typu odbiorcy. Więcej.

*W wywiadzie dla serwisu Newsarama Dan DiDio jeszcze raz podkreślił, że wydawnictwo DC Comics posiada spójne, tzw. główne kontinuum, dotyczące bohaterów z Prime Earth, które zamierza pielęgnować i nieustannie ubogacać. Jednocześnie jednak DC stawia na różnorodność i oryginalność, różnorodne style i brzmienia, stąd powstają nowe tytuły, których akcja dzieje się w odrębnym uniwersum, i które posiadają własne, niezależne kontinuum. Wszystko po to, aby każdy twórca miał okazję do własnej interpretacji postaci, nie ważne, czy pochodzą one sprzed relaunchu, czy też przedstawionych w ramach New 52. 

Nowe serie, jak TITANS HUNT, czy też LOIS AND CLARK mają za zadanie wprowadzić pewne aspekty sprzed FLASHPOINT do uniwersum, które zostało wykreowane we wrześniu 2011 roku.


Wszystkie osiem nowych mini serii z 2016 roku toczyć się będą na Prime Earth. Będą to zamknięte historie, które poruszać będą pewne tematy, jakie rozwinięte zostaną w dalszej części roku na łamach różnych serii DC. 

BATMAN: BLACK AND WHITE to nowe wyzwanie dla Granta Morrisona, który postanowił znów poeksperymentować przy postaci Mrocznego Rycerza, tym razem w nowej dla siebie formie. MULTIVERSITY TWO to nowe współistniejące obok naszego kolejne multiversum składające się z innych światów, taka elsworldowa wersja „naszego” multiversum.

Pełen wywiad z naczelnym DC znajdziecie tu oraz tutaj.

*Fletcher uważa, że jego obowiązkiem jest nieignorowanie kontinuum. Dlatego otrzymaliśmy taki, a nie inny finał 2 numeru BLACK CANARY. Scenarzysta stara się odcisnąć swoje piętno na postaci i jednocześnie pokazać to, co już było w świeży sposób. Podobnie, jak to ma miejsce we współpisanej przez niego BATGIRL.



Nowi czytelnicy mogą śmiało sięgnąć po tę (bardzo dobrą) serię. Jednocześnie dla tych, zaznajomionych już z nowym uniwersum DC będą to dalsze przygody po jej występach w TEAM 7, BIRDS OF PREY i gościnnie w BATGIRL. Więcej, także odnośnie warstwy graficznej - klik.

*W przedostatnim numerze SECRET SIX ujawniono, że Big Shot naprawdę nazywa się Ralph Dibney. Gail Simone ujawniła, że gdy pojawił się pomysł na wprowadzenie Ralpha/Elongated Mana w nowym DCU, nie chcieli tego zrobić bezpośrednio. To, że działa pod przykrywką, ta aura tajemnicy dotycząca jego oraz wspominanej żony (Sue) działa na korzyść fabuły.


Simone nie chciała ujawnić, jakie jeszcze postacie wystąpią w serii ani więcej na temat stojącego za zebraniem grupy Riddlera. Musimy czytać dalej i odkryć to na własną rękę. Więcej.

*Akcja komiksu DC COMICS BOMBSHELLS rozgrywa się w alternatywnej Złotej Erze, gdzie superbohaterki pojawiły się zdecydowanie wcześniej, niż męskie grono herosów. Żadna z nich nie jest kopią męskiego pierwowzoru, wręcz odwrotnie. W jednej ze scen wracająca z kina rodzina Wayne’ów zostaje uratowana przez Batwoman, która tym samym sprawia, że Bruce nigdy nie stanie się Batmanem. Człon „bat” w pseudonimie Batwoman bierze się nie tylko ze znaku nietoperza, ale również kija do baseballa, w który jest wyposażona.


Pierwszy arc składa się z kilku 10-ciostronicowych historii, z których każda skupia się na innej bohaterce i pokazuje, w jaki sposób połączyły one swoje siły. Każda odsłona cechuje się kompletnie innym klimatem. I tak opowieść o Supergirl przypomina film propagandowy, o Zatannie utrzymana jest w klimatach grozy i horroru, o Harley Quinn przypomina farsę rodem z filmów z Charlie Chaplinem, o Wonder Woman utrzymana jest w konwencji wojennej, natomiast historia z Aquawoman to typowy romans. Takie urozmaicenie ma pokazać różne aspekty, zarówno pod względem rysunków, jak i scenariusza, dawnych czasów, czyli początku lat 40-tych XX wieku. Pierwszy numer nowej serii dostępny już dzisiaj w wersji cyfrowej, zaś 12 sierpnia w formie papierowej.

*W SUPERMAN #42 poznamy tożsamość przeciwnika Clarka, którym jest organizacja o nazwie HORDR wraz z jej liderem, którego scenarzysta serii określa jako „złą wersję Marka Zuckerberga”. HORDR to takie połączenie kompanii zajmującej się nowoczesnymi technologiami ze zwykłym gangiem.

*Jak podają niektóre źródła, a potwierdza to sam zainteresowany na swoim blogu, Tony Isabella doszedł po latach kłótni do porozumienia z DC, co ma zaowocować wydaniem w przyszłym roku trejda z przygodami Black Lightninga z lat 70-tych. Konsultacje twórcy postaci z Geoffem Johnsem na temat wizerunku tego czarnoskórego bohatera wskazują też na to, iż DC zamierza w najbliższym czasie bardziej wyeksponować postać „czarnej błyskawicy”.

*Zmiany wśród twórców niektórych komiksów - klik.

*We wrześniu, z okazji Dnia Batmana ukaże się BATMAN: ENDGAME SPECIAL #1. Komiks będzie przedrukiem BATMAN #35. Dodatkowo, znajdzie się tam 8-ostronicowe wprowadzenia do - debiutującej w październiku - serii BATMAN & ROBIN: ETERNAL.

*Zbiórki funduszy na leczenie i rehabilitację ciężko chorego Norma Breyfogle’a ciąg dalszy. W grudniu ma się ukazać nakładem ComicMix specjalny, 280-ciostronicowy komiks zawierający przedruk WHISPER #3 – 11 z lat 80-tych, do których to numerów napisanych przez Steve’a Granta Norm stworzył rysunki. Oprócz tego dodana zostanie nie wydana nigdy odsłona napisana przez Marthę Thomasas oraz Valerię DeOrazio (rysunki oczywiście Norma), a także sporo krótkich, premierowych historii autorstwa Steve’a Granta, Roberta Greenbergera, Toma Lyle’a, Mike’a Friedriecha, Mike’a Barona, Danny’ego Fingerotha, Boba Halla, Neila Handsona, Johna Ostrandera, Timothy’ego Trumana oraz Loverna Kinzierskiego. Próbka Grimjacka autorstwa trójki ostatnich z wymienionych poniżej:

*Roy Thomas, weteran jeśli chodzi o pisanie scenariuszy komiksowych ogłosił nowy projekt wydawnictwa Chartwell Books. Będą to trzy tomy w twardej oprawie, z których każdy skupiać się będzie na konkretnym bohaterze DC i jego przygodach w czasie Drugiej Wojny Światowej. Będą to przedruki historii ze Złotej Ery uzupełnione stosownym komentarzem i analizami ze strony Thomasa. Data wydania SUPERMAN: THE WAR YEARS 1938 – 45, BATMAN: THE WAR YEARS 1939 – 46, a także WONDER WOMAN: THE WAR YEARS 1940 – 46 nie jest jeszcze znana.

*Przykładowe plansze z komiksów z tego tygodnia.

*22 lipca w USA ukazały się:

America Vs The Justice Society Of America TP,
Aquaman #42,
Arkham Manor Volume 1 TP,
Batman '66 #25,
Batman Black And White Volume 1 Book And DVD/Blu-Ray Set,
Batman Gothic Deluxe Edition HC,
Batman Year One Book And DVD/Blu-Ray Set,
Batwoman Volume 6 The Unknowns TP,
Cyborg #1,
Death Of Superman Book And DVD/Blu-Ray Set,
Deathstroke #8,
Effigy #7,
Fables Volume 22 Farewell TP,
The Flash #42,
The Girl Who Kicked The Hornet's Nest HC,
Gotham By Midnight #7,
Grayson #10,
Injustice Gods Among Us Year Four #6, $2.99
JLA Earth 2 Book And DVD/Blu-Ray Set, AR
Justice League 3001 #2,
Justice League Gods And Monsters Batman #1 (One Shot),
Justice League Volume 1 Origin Book And DVD/Blu-Ray Set,
Justice Society Of America A Celebration Of 75 Years HC,
Legends Of The Dark Knight Norm Breyfogle HC,
Prez #2,
Sensation Comics Featuring Wonder Woman #12,
Sinestro #13,
Teen Titans #10,
Trinity Of Sin Volume 1 The Wages Of Sin TP,
Vertigo CMYK TP,
We Are Robin #2,
Wonder Woman #42,
Wonder Woman Gods And Mortals Book And DVD/Blu-Ray Set.

Dawid, Damian & Olaf

2 komentarze:

  1. Ralph Dibny a nie Dibney. No chyba, że mu zmienili nazwisko w new52.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie Dibney jest teraz
      http://www.comicbookresources.com/article/sdcc-simone-shares-secret-sixs-secrets-talks-creator-owned-projects

      Usuń