czwartek, 1 września 2016

Top 10 komiksów z WKKDC


Wybór 10 z 60 tytułów nie był łatwy. W związku z tym, postanowiłem trochę oszukać ;) Lista zawiera komiksy, które do tej pory, w żadnej formie nie ukazały się po polsku. Dlatego nie znajdziecie na niej zdublowanych pozycji z Egmontu, Muchy, czy TM-Semic. Zakładam, że fani DC mają już te komiksu na półce lub też - bez tej top listy - wiedzą, że powinni mieć. Są to np. BATMAN: DŁUGIE HALLOWEEN, NOWA GRANICA, ŚMIERĆ SUPERMANA, BATMAN: HUSH, FLASHPOINT - PUNKT KRYTYCZNY i inne.

Kolejność pozycji na liście nie jest wartościująca. W punkcie 10 pozwoliłem sobie "lekko" nagiąć zasady, ale o tym przekonacie się czytając dalej. Pełna lista tytułów - klik.


1. GREEN LANTERN/GREEN ARROW - WŁÓCZĘGA BOHATERÓW (tom 58)
 
Klasyka, która zwiastowała Mroczną Erę Komiksu i powinna stać na półce obok takich komiksów, jak POWRÓT MROCZNEGO RYCERZA. Team-up dwojga herosów, podróżujących przez Amerykę dotykał wielu ówczesnych problemów społecznych - rasizmu, gangów, zanieczyszczenia środowiska i narkotyków. Nie wypada nie znać.

2.  KONTRAKT JUDASZA (tom 53)
Gdy zapytać fana DC o najlepszy komiks z Tytanami, zawsze pada ten tytuł. Mamy tutaj zdradę i śmierć (gdy obie nie były jeszcze chlebem powszednim wśród Tytanów), dużą rolę Deathstroke'a oraz debiut Dicka Graysona w roli Nightwinga. O kultowym statusie komiksu, niech świadczy nadchodząca animacja oraz plany twórców z odrodzonego uniwersum DC (serie DEATHSTROKE i TITANS), którzy chcą do niej wrócić w przyszłym roku.

3. BATMAN - ŚMIERĆ W RODZINIE (tom 9)
Jason Todd nie był lubianym Robinem i to telefony czytelników zdecydowały, że nie przeżył spotkania z Jokerem. Nie zmienia to jednak faktu, że historia na trwale zapisała się w kanonie bat-komiksów i stanowi jeden z punktów zwrotnych w karierze Batmana. Do śmierci chłopca odnoszono się w innych komiksach wielokrotnie, m.in. w rozpoczynającym WKKDC HUSHU.

4. BATMAN - W CIENIU RED HOODA (tom 57)
Red Hood wymierza sprawiedliwość ołowiem i ma po części słuszny żal do Batmana, że ten nie uśmiercił Jokera. Tożsamość Red Hooda i wyjaśnienie jego pozwrotu zza grobu może wydać się... no dobra, po prostu jest debilne, ale niech nie zepsuje Wam to funu, jaki daje lektura całości. Animowana adaptacja komiksu - W CIENIU CZERWONEGO KAPTURA, jest - o dziwo - według mnie lepsza niż papierowy oryginał.

5. JLA - GWÓŹDŹ (tom 29)
Elseworld o tym, co by było gdyby Kentowie złapali gumę - z powodu tytułowego gwoździa - i nigdy nie znaleźli małego Kal-Ela. Przyjemna lektura w starym stylu. Sequela tej historii nie polecam.

6. JLA - WIEŻA BABEL (tom 14)
Szukacie najlepszej historii z Ligą? Oto ona. Batman, jak wiadomo ma plan na wszystko. W tym, także na to, jak pokonać swych super-przyjaciół - na wypadek, gdyby kiedyś stali się źli. Niezły przyjemniaczek z tego Batsa... Ra's Al Ghul wchodzi w posiadanie plików z bat-komputera i po kolei pozbywa się członków JLA. Komiks jest jednym z kilku definiujących lekko dupkowatego Mrocznego Rycerza z lat 90-tych.

7. FLASH - POWRÓT BARRY'EGO ALLENA (tom 47)
Magnum opus Marka Waida (którego dużo w WKKDC). Ddo tej pory uznawany jest za najlepszy komiks z Flashem. Ulubiona historia Geoffa Johnsa, którego sława zaczęła się właśnie od pisania przygód Szkarłatnego Sprintera. Nie wiem, jak jeszcze bardziej mogę zarekomendować ten tytuł.

8. BATMAN - ZJAWY Z PRZESZŁOŚCI (tom 38)
Zbiór historii z końca lat 70-tych, zdecydowanie za mało znany. Przeciwnikami Mrocznego Rycerza są tu: Dr. Phosphorus, Hugo Strange, Deadshot i Joker. Historia z tym ostatnim jest jednocześnie jedną z najlepszych z jego udziałem.

9. PLASTIC MAN: ŚCIGANY (tom 43)
Komediowy komiks Kyle'a Bakera, który wygląda jak klasyczna kreskówka LOONEY TUNES. Pełno tu gagów, a w roli głównej bohater, który może nie jest zbyt dobrze znany, ale zapewnia solidną dawkę śmiechu.

10. Genezy bohaterów

Fani komiksów lubią poznawać początki swoich ulubionych postaci. W kolekcji WKKDC znalazło się sporo tego typu tytułów i wybrano te, które są naprawdę dobre.

JLA - ROK PIERWSZY, (tomy 16 i 17)
Batman, Superman i Wonder Woman nie grają tu pierwszych skrzypiec, a mimo to jest to najlepsza z historii o początkacj Ligi. Pozycja dla czytelników, którzy mają już dłuższy czytelniczy staż - przeżyją oni chwilę nostalgii i będą się dobrze bawić.

GREEN LANTERN - TAJNA GENEZA (tom 24)
Komiks, od którego należy rozpocząć swą przygodę z Latarnikami z tzw. "ery Geoffa Johnsa". Historia powiązana jest z takimi spektakularnymi historiami, jak GREEN LANTERN: REBIRTH, SINESTRO CORPS WAR i BLACKEST NIGHT.

FLASH - URODZONY SPRINTER (tom 26)
Rok pierwszy Wally Westa - dawnego Kid Flasha, późniejszego Flasha. Fani komiksów wiedzą, że najlepszym sprinterem nie był wcale Barry Allen, a Wally. W tym komiksie Mark Waid przedstawia nam jego genezę i dziedzictwo Sprintera.

ROBIN - ROK PIERWSZY(TOM 27) i BATGIRL - ROK PIERWSZY (tom 32)
Oba komiksy autorstwa tych samych autorów to lżejsza, ale niezwykle satysfakcjonująca lektura. Must read dla fanów bat-uniwersum i tęskniących za klimatem z BATMAN: TAS. Z tych dwóch komiksów, geneza Batgirl jest lepsza.

GREEN ARROW - ROK PIERWSZY (tom 44)
W WKKDC zabrakło niestety LONGBOW HUNTERS, ale znalazły się inne komiksy z udziałem Szmaragdowego Łucznika. Za KOŁCZANEM Kevina Smitha nigdy nie przepadałem, ale GA - RP uważam za definitywną historię z Oliverem Queenem. Do tego jeszcze fenomenalne rysunki Jocka. Diggle z serialu ARROW zawdzięcza swe nazwisko autorowi scenariusza tego komiksu - Andy'emu Diggle'owi.


W kolekcji znalazły się aż 3 genezy Supermana:
 • Wznowienie CZŁOWIEKA ZE STALI, z drugiej połowy lat 80-tych.
 •  Udane DZIEDZICTWO (tomy 39 i 40) z początku XXI wieku.
 • Późniejszy o zaledwie 5 lat  SUPERMAN - TAJNA GENEZA (tom 33), gdzie Superman rysowany jest jak Christopher Reeve.Róbcie miejsce na półkach :)

Damex

3 komentarze:

 1. Dzięki :-) Pomogłeś podstarzałemu fanowi Batmana podjąć kilka decyzji odnośnie komiksów z bohaterami, których właściwie nie znam. Nie ująłeś tutaj żadnego komiksu z Wonder Woman. Dlatego, że nie warto? Czy z jakiegoś innego powodu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie przepadam, poza runem Azzarello. te z WKKDC nie są złe, ale są lepsze pozycje w kolekcji.

   Usuń
 2. Wielu moich kolegów lepiej rysuje niż te obrazki. Są sagi tych bohaterów które zostały pominięte, rysowane przez wybitnych mistrzów szkicu!!

  OdpowiedzUsuń