piątek, 30 września 2016

DC Event #7: BLACKEST NIGHT cz. 1

Po dłuższej przerwie pojawia się nowa odsłona tej rubryki, która tym razem skupi się na potężnym evencie, jaki wstrząsnął Uniwersum DC kilka lat temu. Blackest Night (Najczarniejsza Noc), bo ten właśnie temat będzie przeze mnie poruszony, zainicjowana została w maju 2009 roku na łamach zeszytu BLACKEST NIGHT #0, który ukazał się w ramach Free Comic Book Day. Pierwsze zapowiedzi tego wydarzenia pojawiły się natomiast znacznie wcześniej, na łamach pisanego przez Geoffa Johnsa (architekta i pomysłodawcy BN) GREEN LANTERN vol. 4 #25. Ostatni zeszyt spod szyldu BN ukazał się niecały rok później. 

Oprócz głównej mini serii, składającej się z ośmiu zeszytów (plus „zerówka”), event doczekał się mnóstwa tie-inów, w tym siedmiu trzyczęściowych mini serii, a także ośmiu specjalnych one-shotów. Te ostatnie to przywrócone na jeden miesiąc do życia serie, które zostały dawno, lub bardzo dawno zakończone. 

Ze względu na mnogość komiksów, które w mniejszy lub większy sposób brały udział w tym evencie, zdecydowałem się podzielić całość na dwie części, gdyż post i tak wyszedł już trochę przydługi. Za jakiś czas na blogu wyląduje druga porcja Najczarniejszej Nocy, która skupi się na poszczególnych tie-inach, a także zawierać będzie podsumowanie całego eventu.

Przysięga Korpusu Śmierci, którą po raz pierwszy wypowiada William Hand nad trzymaną w ręce czaszką Bruce’a Wayne’a:

The Blackest Night falls from the skies,
The darkness grows as all light dies.
We crave your hearts and your demise,
By my black hand, the dead shall rise!

Pomimo, że Strażnicy Wszechświata robili wszystko, aby temu zapobiec, zapisane w księdze Oa proroctwa zostały urzeczywistnione. Nastała Najczarniejsza Noc, o której prawdę poznał kiedyś ignorowany Abin Sur (poprzednik Hala Jordana), i która oznacza koniec życia we Wszechświecie. Za sprawą Black Handa stanowiącego awatar Śmierci i jednocześnie wrota, przez które przedostaje się Nekron, a także przy udziale opanowanej przez mrok Strażniczki imieniem Scar, martwi powstają zza grobu. Nekron ma na celu przywrócenie Uniwersum do jego pierwotnego stanu pozbawionej pustki życia. Do stanu, gdy jeszcze nie narodziło się białe światło, rozdzielone później na różne kolory. Tylko połączone siły pozostałych Korpusów mogą pokrzyżować jego plany i ochronić białe światło życia. Hal Jordan przyjmuje na siebie trudne zadanie zjednoczenia liderów poszczególnych Korpusów we wspólnej sprawie. W głównych rolach występują oprócz Hala Jordana (Korpus Woli) także Carol Ferris (Korpus Miłości), Atrocitus (Korpus Gniewu), Larfleeze (Korpus Chciwości), Saint Walker (Korpus Nadziei), Sinestro (Korpus Strachu) oraz Indygo-1 (Korpus Współczucia).

Nekron, czyli główny antagonista i jednocześnie ucieleśnienie śmierci jest zdolny do tworzenia czarnych pierścieni, które mają moc przywracania zmarłych zza grobu w postaci przypominającej zombie. Zamieniają one w Czarnych Latarników nie tylko martwych, ale również tych superbohaterów, którym wcześniej udało się powrócić do życia. Wśród nich są Superman, Green Arrow, Wonder Woman, czy Superboy. Barry’emu Allenowi oraz Halowi Jordanowi udaje się dzięki sprytowi uniknąć takiego losu.

Siedzibą Korpusu Śmierci jest planeta Ryut w sektorze kosmicznym 666. W skład Czarnego Korpusu może wejść każdy, kto wcześniej umarł w Uniwersum DC stąd też liczebnie był i (za sprawą Black Handa) może to być ponownie w każdej chwili najliczniejszy ze wszystkich Korpusów. Centralna Bateria Mocy Black Lanterns powstała z korpusu Anty-Monitora. Czarni Latarnicy dysponują tą samą mocą, co ich wcześniejsze wcielenia i nie można ich tak łatwo zabić/zniszczyć. Jedynym sposobem, aby na trwałe unicestwić Czarnego Latarnika, jest potraktowanie przeciwnika połączonym strumieniem energii Zielonego oraz dowolnego innego Latarnika. Black Lanterns atakują i wyrywają serca jedynie tym, w których wyczuwają jakieś emocje, jak przykładowo strach, gniew, miłość, czy współczucie. Aby zwiększyć szanse w walce z wrogiem, Ganthet aktywuje proces replikacji kilku pierścieni z różnych spektrum emocji, które znajdują dla siebie odpowiednich kandydatów. Tym samym Ray Palmer, Diana, Mera, Lex Luthor, Jonathan Crane oraz Barry Allen na pewien czas stają się Latarnikami.

Plan opanowania wszechświata i przemienienia go w jeden wielki Korpus Śmierci zostaje pokrzyżowany, gdy grupa ziemskich bohaterów z Jordanem na czele zostaje na chwilę obdarowana mocą białego światła. Przywracają oni do życia Black Handa oraz Anty-Monitora. Czarna Bateria Mocy zostaje zniszczona, a Black Hand tworzy białe pierścienie, które oznaczają koniec Najczarniejszej Nocy i Nekrona, który wraca do miejsca, z którego przybył. Przy okazji do życia przywróconych zostaje 12 dotychczas martwych postaci, zarówno z grona bohaterów, jak i złoczyńców.

Najważniejsze wydarzenia rozegrały się na łamach głównej mini serii, a także na kartach miesięcznika GREEN LANTERN, które to komiksy są obowiązkowe do ogólnej znajomości przebiegu Blackest Night. Akcja GREEN LANTERN CORPS rozgrywa się wprawdzie głównie na Oa, ale według mnie warto czytać kolejne odsłony tej serii naprzemiennie z mini BN i GL, aby mieć praktycznie kompletny obraz tego eventu. Przygotowana poniżej chronologiczna kolejność wydarzeń pokazuje, w jaki sposób najlepiej czytać Blackest Night. Składa się ona z trzech tytułów: BLACKEST NIGHT, GREEN LANTERN oraz GREEN LANTERN CORPS. Pierwsze pięć pozycji, w tym umieszczone tutaj wyjątkowo również BN: TALES OF THE CORPS #1 – 3 traktowane są jako jeden duży prolog.

Proponowana kolejność czytania Najczarniejszej Nocy:

1. PROLOG: GREEN LANTERN #43 – Rodzina Williama Handa prowadzi dom pogrzebowy. Chłopak od dziecka cierpi na pogłębiającą się nekrofilię. Gdy spotyka na swojej drodze Atrocitusa, w jego ręce wpada broń absorbująca energię. Od tego momentu Hand owładnięty zostaje manią zgaszenia wszelkiego światła. Przywdziewa kostium i zaczyna uprzykrzać życie Halowi Jordanowi oraz jego towarzyszom. Podczas jednej z walk ze Spectre traci dłoń, która zostaje mu odbudowana przez przedstawicieli kosmicznej rasy, i swoim dotykiem może wysysać życie z organizmów. Potrafi także wyczuwać, słyszeć oraz widzieć wokół siebie zmarłych, którzy powrócili zza grobu. Idąc za głosem w swojej głowie zabija własną rodzinę, a następnie popełnia samobójstwo. Scar zjawia się nad zwłokami Handa i wyrzuca ze swoich ust czarny pierścień, który przywraca Williama do życia. Od tej pory staje się on pierwszych Czarnym Latarnikiem, a zarazem awatarem całego Korpusu Śmierci.

2. BLACKEST NIGHT: TALES OF THE CORPS #1 – Bro’Dee Walker widząc, że jego rodzinna planeta umiera wyrusza w niebezpieczną misję. Zabiera ze sobą rodzinę, aby dotrzeć na szczyt świętej góry i prosić mesjasza, aby uratował mieszkańców Astonii. Dociera na szczyt sam, a jego bliscy giną po drodze. Na miejscu odkrywa, że to on sam jest tym, który został uznany za wybrańca. Po powrocie pociesza rodaków, a chwilę później czerwone słońce przybiera odcień błękitu. Nadlatuje niebieski pierścień, który wybiera Walkera na członka Korpusu Nadziei.

Młody Mongul podziwia swojego ojca, i gdy dorośnie pragnie pójść w jego ślady. Pierwszym krokiem jest podporządkowanie sobie załogi obcego statku, która rozbija się na planecie. Po powrocie ojciec szybko wskazuje synowi miejsce w szeregu. Jego czas jeszcze nie nadszedł.

Członkowie Plemienia Indygo natrafiają na konającego Zielonego Latarnika, który toczył walkę z członkiem Sinestro Corps. Indygo-1 przyspiesza zgon Latarnika, a następnie wchłania moc strachu i potęgując ją wykorzystuje przeciwko atakującemu Żółtemu Latarnikowi.

3. BLACKEST NIGHT: TALES OF THE CORPS #2 – Piękna Bleez z planety Havania zostaje porwana i torturowana przez członka Sinestro Corps, który chce siłą zmusić ją do miłości. Gdy czerwony pierścień wybiera Bleez do Korpusu Gniewu, kobieta z radością zabija „ukochanego”. Od teraz jej panem i władcą jest Atrocitus.

Fioletowy pierścień przemawia do pilotującej samolot Carol. Dziewczyna nie chce znowu dostać się pod kontrolę Star Sapphire. Dopiero słysząc o nadchodzącym końcu świata i problemach Hala, wstępuje do odnowionego przez Zamaronki Korpusu Miłości.

Potężny Blume przemierza kolejne galaktyki i pożera wszystko to, co dla danych mieszkańców jest najcenniejsze. Gdy trafia na Okaarę, sam staje się ofiarą i wpada w ręce Larfleeze’a, który zabija go, a jego replikę dołącza do swojej pomarańczowej armii.

4. BLACKEST NIGHT: TALES OF THE CORPS #3 – Rekrut Kilowog bierze udział w wyczerpującym szkoleniu, które przeprowadza trener Ermey. Gdy rekruci i ich nauczyciel zostają wysłani na prawdziwe pole walki, trener zostaje ciężko ranny. Kilowog ukazuje swoje dowódcze umiejętności i z pomocą kolegów powstrzymuje zagrożenie. Umierający Ermey jest dumny ze swojego ucznia i własną krwią rysuje symbol latarni na piersi Kilowoga.

Ojciec Arisii oprowadza córkę po Oa i uczy na temat historii rodziny, której członkowie z dumą od pokoleń służą Korpusowi. Po śmierci ojca oraz wujka, to Arisia, dumna i odpowiednio przygotowana, dostępuje zaszczytu wstąpienia w szeregi GLC.

5. BLACKEST NIGHT #0 – Hal Jordan oraz Barry Allen stoją nad grobem swojego przyjaciela – Bruce’a Wayne’a. Obaj bohaterowie wspominają nie tylko Batmana, ale i pozostałych zmarłych towarzyszy. Zastanawiają się przy okazji, czy jest jeszcze dla nich szansa powrotu do świata żywych, skoro tak wiele osób, prędzej czy później powróciło zza grobu. Po odejściu Flasha oraz Green Lanterna, obserwujący ich przez cały czas Black Hand rozkopuje grób Wayne. Trzymając w rękach czaszkę Bruce’a wypowiada przysięgę Czarnego Korpusu.

6. BLACKEST NIGHT #1 – W rocznicę śmierci Supermana, cały świat wspomina poległych bohaterów. Alfred odkrywa, że ktoś zniszczył grób Bruce’a i alarmuje Ligę Sprawiedliwości. Po ceremonii w Central City, Hal na prośbę Barry’ego opowiada mu o śmierci różnych herosów od czasu Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Zrezygnowani Strażnicy Wszechświata obserwują, że proroctwa się spełniły i czerń powoli ogarnia kosmos. Zbuntowana Scar nagle zabija jednego z braci i wyrywa mu serce. Czarne pierścienie wylatują z baterii mocy z sektora 666 i przywracają do życia wszystkich zmarłych, w tym ziemskich superbohaterów oraz ulokowanych w krypcie na Oa Latarników. Czarny Latarnik J’onn J’onzz pojawia się przed Halem oraz Barrym. W muzeum Stonechat, Hawkgirl oraz Hawkman zostają zaatakowani i zabici przez dwoje Czarnych Latarników – Sue oraz Ralpha Dibny. Kendra i Carter zasilają tym samym szeregi Korpusu Śmierci. Obserwujący ten moment Black Hand trzyma w ręku czaszkę Wayne’a i mówi, że od tej pory nikt nie ucieknie śmierci.

7. GREEN LANTERN CORPS #39 – Kyle i Guy rozmawiają na temat miłości swojego życia, gdy dołączają do nich Iolande oraz Soranik Natu. Nagle cała czwórka zostaje zaatakowana przez czarne pierścienie, które zmierzają prosto w stronę Oa. Pomimo starań członków Korpusu, pierścienie dolatują na Oa, a następnie kierują się do krypty, gdzie trzymane są ciała poległych Latarników. Mimo prób strażnika świątyni – Latarnika Morro, pierścienie przywracają do życia wszystkich zmarłych Zielonych Latarników. Chwilę później Kilowog i pozostali stają oko w oko ze swoimi byłymi przyjaciółmi, którzy teraz należą do Korpusu Śmierci. Rayner zostaje zaatakowany przez przywróconą do życia Jade.

8. GREEN LANTERN #44 – Czarny pierścień dostaje się do grobu na Marsie i przywraca do życia J’onna J’onzza. Marsjanin zjawia się na Ziemi i atakuje Hala oraz Barry’ego, stojących nad zniszczonym grobem Bruce’a. J’onn pragnie wyrwać im obu serca i zadbać o to, aby tym razem nie udało im się ponownie oszukać śmierci. Dzięki swoim mocom zmusza nieświadomego swojego celu Flasha do ataku na Green Lanterna. Scar wyjaśnia uwięzionym w czarnej mazi Strażnikom, że Czarni Latarnicy wyeliminują wszelkie żywe istoty, a tym samym kierujące nimi emocje, gdyż stanowią one przyczynę chaosu we wszechświecie. John Stewart jest świadkiem, jak cała planeta Xanshi zostaje przywrócona do życia.

9. BLACKEST NIGHT #2 – Hawkman zastawia pułapkę na Atoma. Mera oraz Garth stawiają czoła przywróconym do życia Arthurowi oraz Tuli. Podczas starcia Tula wyrywa serce Garthowi, a ten dołącza do grona Czarnych Latarników. Phantom Stranger, Blue Devil, Zatanna oraz Spectre stoją zaciekawieni nad grobem przywróconego do życia Bostona Branda. Na miejscu zjawia się Black Hand i za jego sprawą Spectre również przemienia się w Black Lanterna. Hal oraz Barry myślą, że wreszcie udało im się unicestwić Martiana Manhuntera. Ten jednak nadal funkcjonuje i ma teraz pomoc w postaci innych Czarnych Latarników – Kendry, Cartera, Sue, Ralpha oraz Ronniego.

10. GREEN LANTERN #45 – Członkowie Sinestro Corps uwalniają się z kryształowych pułapek na Zamaronie. Sinestro staje do walki z Carol Ferris. Gdy szala zwycięstwa przechyla się na stronę Korpusu Strachu, na planecie pojawiają dawni towarzysze Sinestro, teraz już jako Czarni Latarnicy. Podczas walki pomiędzy GLC a Korpusem Gniewu, a także w trakcie ataku armii Larfleeze’a na Odym, nadlatują czarne pierścienie i przywracają do życia zmarłych. Na Okaarze Larfleeze obserwuje, jak pokonane przez niego stwory zamieniają się w Black Lanternów. Scar jest zadowolona z dotychczasowych działań i czeka, aż na scenie pojawią się wreszcie członkowie Plemienia Indygo.

11. GREEN LANTERN CORPS #40 – Arisia wraca na Oa, gdzie wpada w sam środek krwawego starcia, i gdzie spotyka przywróconych do życia członków własnej rodziny. Kyle nie daje się omamić Jade i atakuje dawną ukochaną, co tylko pogarsza jego sytuację. Salaak wraz z kilkoma Latarnikami odkrywa w cytadeli zniknięcie Strażników. Alpha Lanterns ogłaszają się nową władzą na planecie, ale Salaak szybko zaprowadza porządek i przejmuje dowództwo. Jego pierwszym rozkazem jest wstrzymanie rekrutacji i skierowanie zielonych pierścieni, które poszukują nowego wybrańca, na Mogo. Czarne pierścienie przywracają do życia ofiary egzekucji, które wykonane były na Oa. Kolejnym etapem jest przemiana w Czarnych Latarników pacjentów szpitala, ale Soranik Natu oraz Iolande nie zamierzają do tego dopuścić.

12. BLACKEST NIGHT #3 – Barry, Hal, a także Ray Palmer wspólnie próbują znaleźć sposób na pokonanie byłych towarzyszy z Ligi Sprawiedliwości. Na miejscu zjawiają się członkowie plemienia Indygo i łącząc swą moc z mocą Zielonego Latarnika niszczą dwóch Czarnych Latarników. Następnie Indygo-1 teleportuje cała trójkę do siedziby JL, gdzie już wcześniej zjawili się Mera oraz Firestorm. Indygo-1 tłumaczy, w jaki sposób białe światło wszechświata zostało podzielone na poszczególne kolory, i że tylko zjednoczone Korpusy mogą pokonać źródło mocy Czarnych Latarników. Okazuje się, że tylko połączenie mocy Zielonego i dowolnego innego Latarnika jest w stanie trwale zniszczyć Black Lanterna. Gdy w siedzibie zjawiają się Martian Manhunter i jego towarzysze, członkowie indygo-1 wraz z Halem znikają. Deathstorm podczas walki łączy się w jedno z Jasonem, a następnie zabija na jego oczach Gen. Chwilę później czarne pierścienie przywracają do życia dawnych przeciwników Ligi.

13. GREEN LANTERN #46 – Indygo-1 przenosi Hala na Zamaron, gdzie trwa walka Żółtego i Fioletowego Korpusu z Czarnymi Latarnikami. Hal pokazuje Carol, w jaki sposób eliminować trwale przeciwników. Gdy „serce” centralnej baterii mocy zostaje wyrwane, a awatar miłości uwolniony, los Zamaronu i Korpusu Miłości jest już przesądzony. Indygo-1 teleportuje Hala, Carol oraz Sinestro na Korugar. Tam dochodzi do walki pomiędzy Sinestro a Mongulem o przywództwo nad Korpusem Strachu. Zwycięski Sinestro jest gotów przyłączyć się do koalicji przeciwko Black Lanterns, ale jako lider zespołu. W tym momencie na Korugarze rozbija się statek z przywróconymi do życia Abinem Surem oraz jego siostrą.

14. GREEN LANTERN CORPS #41 – Iolande wraz z Soranik Natu nie są w stanie zapobiec śmierci pacjentów szpitala na Oa. Postanawiają zatem przenieść pozostałych przy życiu w jedyne bezpieczne miejsce – na Mogo. Po drodze zauważają Kyle’a walczącego z Jade. Soranik natychmiast dołącza do ukochanego. Arisia toczy walkę ze swoją zmartwychwstała familią, z kolei Kilowog stawia czoła swojemu byłemu nauczycielowi. Gdy walka na Oa przybiera niekorzystny obraz dla jej obrońców, na miejscy zjawia się z pomocą członek Plemienia Indygo.

15. GREEN LANTERN #47 – Na Ysmault Atrocitus mierzy się ze swoimi dawnymi sojusznikami, czterema członkami tzw. Five Inversions, którzy umieszczeni zostali w centralnej baterii mocy. Wyrwanie serca Atrocitusowi nic nie daje, gdyż pierścień trzyma go przy życiu. Na Korugar Hal, Sinestro, Carol oraz Indygo-1 wspólnymi siłami pokonują Abina Sur oraz jego siostrę, Arin. Sinestro zgadza się, aby to Jordan objął dowodzenie. Korugarczyk zostawia planetę pod opieką Żółtych Latarników ogłaszając tymczasowy rozejm z GLC. Czwórka sojuszników udaje się teraz na Odym, gdzie trwa walka pomiędzy Korpusem Nadziei, a tworami Larfleeze’a. John Stewart ląduje na Xanshi. Na Okaarę przybywa Atrocitus, aby odebrać Agentowi Orange jego baterię mocy.

16. BLACKEST NIGHT #4 – Ray, Barry oraz Mera muszą bez pomocy Hala poradzić sobie z cała armią Czarnych Latarników. Flash bierze na siebie obowiązek poinformowania pozostałych herosów, z kim przyjdzie im się zmierzyć. Grupa przenosi się na Manhattan, gdzie JSA walczy ze swoimi dawnymi kolegami z zespołu i nie tylko. Gdy Jean Loring wyrywa serce Grantowi, Flash wyczuwa poważne zagrożenie i każe wszystkim przenieść się jak najszybciej do Central City. Kiedy poziom czarnej mocy osiąga 100%, centralna bateria wraz ze Scar oraz uwięzionymi wokół Strażnikami Wszechświata, zostaje przeniesiona z sektora 666 na Ziemię, gdzie czeka już Black Hand. Złoczyńca na oczach przybyłego na miejsce Flasha wskrzesza z martwych Nekrona

17. GREEN LANTERN CORPS #42 – Munk wykorzystuje swoją moc i pomaga Zielonym Latarnikom pokonać przeciwników, w tym przywrócone do życia dziecięce ofiary Kryb z Korpusu Strachu. Gdy poziom czarnej mocy osiąga 100%, wszyscy Czarni Latarnicy wedle rozkazu udają się do centralnej baterii na Oa, aby ją zniszczyć. Salaak na polecenie Raynera wypuszcza jednego z więźniów, który pomaga w zniszczeniu wrogiej siły. Gdy Alpha-Lantern Chaselon zostaje zamordowany, Kyle bierze umieszczoną w ciele zmarłego baterię mocy i wylatuje wysoko ponad walczących, gdzie dokonuje jej detonacji. Zielona energia rozprzestrzenia się wokół centralnej baterii mocy niszcząc Czarnych Latarników. Bohaterski czyn Rayner przypłaca własnym życiem.

18. GREEN LANTERN #48 – W tle ataku Czarnych Latarników, na Okaarze trwa pojedynek pomiędzy Atrocitusem, a Larfleezem. Na miejscu zjawiają się Hal, Saunt Walker, Carol, Sinestro, Indygo-1, Sayd oraz Ganthet. Po trudnych i burzliwych negocjacjach udaje się ustalić kompromis i zjednoczyć siły w walce ze wspólnym wrogiem. Po krótkim przystanku na Ryut, Indygo-1 zabiera grupę na Ziemię. Larfleeze w zamian za swój udział żąda po wszystkim osobistego Niebieskiego Latarnika. Sayd jest gotowa się poświęcić.


19. BLACKEST NIGHT #5 – Ziemscy superbohaterowie oraz liderzy wszystkich Korpusów zjawiają się w Central City, gdzie rządzi teraz Nekron i jego Czarni Latarnicy. Jean loring zabiera Raya oraz Merę w głąb czarnego pierścienia. Barry i Wally próbują uwolnić Strażników Wszechświata, ale przeszkadza im Scar. Ta ostatnia zostaje jednak unicestwiona przez połączone wiązki świetlne różnych kolorów. Gdy Hal i jego sojusznicy próbują zniszczyć centralną baterię mocy, wydostaje się z niej pierścień, który przywraca do życia Bruce’a Wayne’a. Z ust Batmana wylatują czarne pierścienie, które z polecenia Nekrona lądują na palcach tych herosów, którym wcześniej udało się oszukać śmierć. Diana, Kal-El, Conner, Bart, Buddy Baker, Tora oraz Oliver przemieniają się w Czarnych Latarników. Dwa pozostałe pierścienie leca w stronę Hala oraz Barry’ego.

20. GREEN LANTERN CORPS #43 – Na widok zmarłego przyjaciela, Guy wpada we wściekłość i na jego palcu ląduje czerwony pierścień. Wyposażony w moc wolnej woli i moc gniewu zaczyna wściekle wyładowywać swoją wściekłość na Czarnych Latarnikach. Tymczasem Soranik i pozostali robią wszystko, aby nie dopuścić do połączenia Raynera z czarnym pierścieniem. Miri przybywa na miejsce i wykorzystując miłość łączącą Soranik i Kyle’a, dzieli jedno serce między nich dwoje. Rayner powraca do świata żywych i dowiaduje się, że jego przyjaciel jest teraz Czerwonym Latarnikiem. Do Oa dociera z pomocą Mogo.

21. GREEN LANTERN #49 – John Stewart dociera na Xanshi, gdzie były żołnierz musi zmierzyć się z nieumyślnie zabitymi przez siebie mieszkańcami planety. Na jego drodze staje również zamordowana przez Star Sapphire Katma Tui. John widzi, że nie ma szans i opuszcza planetę w poszukiwaniu pomocy. Tymczasem nie tylko Xanshi, ale i inni Czarni Latarnicy z całego kosmosu podążają za nim w stronę Ziemi. Jean wraz z Rayem oraz Merą znajduje się wewnątrz czarnego pierścienia.

22. BLACKEST NIGHT #6 – Podczas, gdy pozostali walczą z nowymi Czarnymi Latarnikami, Jordan oraz Allen znajdują sposób, aby uciec pierścieniom i tym samym uniknąć losu, jaki spotkał ich kolegów. Deadman wnika na chwilę w ciało Jean Loring i dowiaduje się, że wszyscy Czarni Latarnicy zmierzają w stronę Ziemi. Ganthet sprawia, że pierścień Jordana tworzy replikę. Następnie były Strażnik zakłada nowy pierścień i na czas walki z Korpusem Śmierci zasila szeregi GLC. Za sprawą Gantheta również pierścienie należące do Sinestro, Atrocitusa, Larfleeze’a, Carol, Indygo-1 oraz Saint Walkera replikują się i wybierają kandydatów na nowych Latarników. Wybrani przez pierścienie mocy Lex Luthor, Scarecrow, Atom, Wonder Woman, Mera oraz Flash dołączają do walki jako przedstawiciele różnych spektrum emocji.

23. GREEN LANTERN CORPS #44 – Wszyscy oczekują na jakiś ruch ze strony Mogo, a tymczasem Czarni Latarnicy skutecznie, krok po kroku niszczą centralną baterię mocy. Kyle chce pomóc przywrócić Gardnera do dawnego stanu, ale przyjaciel owładnięty gniewem zwraca się przeciwko nie mu myśląc, że to podstęp Black Lanternów. Mogo oznajmia Salaakowi, że zgodnie z wytycznymi Strażników ma za zadanie chronić Oa oraz centralną baterię mocy. Wysysa z powierzchni planety wszystkich walczących i umieszcza na swojej powierzchni. Tam Czarni Latarnicy zostają wciągnięci w głąb Mogo, aż do rdzenia i na zawsze unicestwieni. Teraz Zielonym Latarnikom została do rozwiązania jedna kwestia, związana z Guyem Gardnerem.

24. GREEN LANTERN #50 – Nowi Latarnicy oraz ich bardziej doświadczeni towarzysze niszczą kolejnych przeciwników, gdy na scenę wkracza Spectre. Hal Jordan przez chwilę zostaje pojmany przez Spectre i przemieniony w Czarnego Latarnika. Z pomocą przychodzą mu Sayd oraz Ganthet. Nie widząc innego sposobu, aby powstrzymać Spectre, Hal zamierza uwolnić Parallaxa. Carol boi się o ukochanego, zaś Sinestro chce mocy Parallaxa dla siebie. Ostatecznie Jordan podejmuje ryzyko i po raz drugi w życiu łączy się w jedno z potężnym awatarem Korpusu Strachu.

25. GREEN LANTERN #51 – Larfleeze toczy z Luthorem pojedynek o władzę nad Korpusem Chciwości. Latarnicy próbują zapanować nad chaosem w Central City, podczas gdy Hal/Parallax walczy ze Spectre. Udaje mu się dostać do wnętrza przeciwnika i zniszczyć czarny pierścień, dzięki czemu Spectre ponownie jest sobą. Bóg zemsty zamierza teraz osądzić i ukarać Parallaxa, za jego grzechy z przeszłości. Za sprawą Atrocitusa Spectre na chwilę staje się Czerwonym Latarnikiem. Carol udaje się oddzielić Jordana od Parallaxa, który ku niezadowoleniu Sinestro zostaje porwany przez nieznaną siłę. Spectre staje oko w oko z Nekronem, lecz ten drugi nie ma duszy i znajduje się poza władaniem boga zemsty.

26. GREEN LANTERN CORPS #45 – Kyle, Soranik, Kilowog, Miri, Munk oraz Mogo robią wszystko, aby uwolnić Guya Gardnera od czerwonego pierścienia. Rayner gotowy jest przez chwilę nawet pozbawić życia przyjaciela, jeśli nie będzie innego wyboru. Munk wyjaśnia, że jedynie Niebieski Latarnik może uratować Guya, ale Munk nie jest w stanie go teleportować. Mogo poddaje Gardnera drastycznej kuracji, która uwalnia go od gniewu i na powrót czyni Zielonym Latarnikeim. Mogo dodaje, że Guy i tak potrzebuje całkowitego wyleczenia z udziałem Blue Lanterna. Wszyscy Latarnicy wracają na Oa, skąd członkowie Plemienia Indygo teleportują ich na Ziemię.

27. BLACKEST NIGHT #7 – Zmasowane ataki na Nekrona nie dają żadnego efektu. Black Hand atakuje Hala Jordana. Lex Luthor opętany mocą chciwości pragnie zdobyć pozostałe kolorowe pierścienie. W przestrzeni okołoziemskiej połączone siły kilku Korpusów pomagają Johnowi Stewartowi zlikwidować nadciągające w stronę planety hordy Czarnych Latarników. Nekron zabija jednego ze strażników, a następnie przy pomocy jego serca wydobywa spod ziemi awatar białego światła. Każdy cios zadany białej istocie sprawia ból wszystkim żywym organizmom. Hal chce wykorzystać awatara, tak jak to uczynił wcześniej z Parallaxem. Ubiega go Sinestro stając się Białym Latarnikiem.

28. GREEN LANTERN CORPS #46 – W przestrzeni kosmicznej blisko Ziemi przedstawiciele różnych Korpusów wspólnymi siłami niszczą stawiają czoła napływającej armii Czarnych Latarników. Już na powierzchni planety Guy spotyka zamienione w Black Lanterna Torę, zaś Kyle zmuszony jest walczyć ze swoją dawną miłością – Alex. Gardner zauważa, że źródłem mocy Korpusu Śmierci jest Anty-Monitor umieszczony wbrew swojej woli we wnętrzu centralnej baterii w Coast City. Latarnicy z pomocą Dove pokonują Anty-Monitora, ale jego ciało zostaje ponownie wessane do środka centralnej baterii mocy.

29. GREEN LANTERN #52 – Sinestro poznaje moment narodzin uosobienia białego światła, a także w jaki sposób powstały awatary różnych Korpusów. Przerywa mu Nekron, który jednym uderzeniem rozpoławia jego ciało. W tym samym momencie Xanshi zbliża się na tyle blisko, że wody oceanu zaczynają zalewać Coast City. John wspólnie z pomocnikami niszczy Xanshi i jej mieszkańców, co boleśnie na własnej skórze odczuwa Nekron. Tymczasem Sinestro ponownie ożywa i regeneruje swoje ciało gotowy do walki.

30. BLACKEST NIGHT #8 – W Coast City trwa ogromnych rozmiarów bitwa pomiędzy Czarnymi Latarnikami, a pozostałymi kolorowymi Korpusami i ziemskimi superbohaterami. Sinestro wyrywa serce Nekronowi, ale ten jako uosobienie śmierci szybko znajduje dla siebie nowe ciało, po czym oddziela skrzydlatą białą istotę od Korugarczyka. Deadman radzi, aby zamiast na Nekronie skupić się na Black Handzie, od którego wszystko się zaczęło. Jordan na moment łączy się z awatarem białego światła, w wyniku czego on i kilku jego towarzyszy zmienia się na kilka chwil w Białych Latarników. Korpus Światła skupia swoją moc na Black Handzie, który zostaje przywrócony do życia. Następnie wypluwa pierwszy biały pierścień, który przywraca do życia również Anty-Monitora. Kolejne białe pierścienie unicestwiają Nekrona, a następnie przywracają do świata żywych dwunastu wybranych herosów oraz złoczyńców. Zgodnie ze wcześniejszą obietnicą, Sayd przyłącza się do Agenta Orange. Black Hand zostaje zabrany przez Indygo-1 i dołącza do Plemienia Indygo. Gdzieś w USA pojawia się nagle ogromna dziura w ziemi, a w jej centrum biała bateria mocy.

31. EPILOG: GREEN LANTERN CORPS #47 – Zieloni Latarnicy gromadzą się na Mogo, aby uczcić pamięć poległych towarzyszy. W miejscu ich wspólnego pochówku znajduje się teraz wiecznie zielone drzewo oraz płomień podobnego koloru. Salaak oznajmia, że od tej chwili pierścienie będą z powrotem wytwarzane w podziemiach Oa, a przy okazji nakazuje Mogo uwolnić przetrzymywane na czas ataku armii Nekrona pierścienie, aby te poszukały nowych rekrutów. Kilowog rezygnuje z funkcji trenera rekrutów i przekazuje tę rolę Stelowi. Vath dostaje nowe nogi od przyjaciela, Isamota. Strażnicy dzięki argumentom Kyle usuwają z księgi zakaz odnośnie związku dwóch Latarników.

Blackest Night jest bardzo łatwe do zdobycia w formie wydań zbiorczych. Nigdzie jednak nie znajdziecie w jednym miejscu wszystkich 31 pozycji z proponowanej wyżej listy czytania. Najlepszym wyborem pod względem zawartości, a także kolejności ułożenia poszczególnych części jest drugi omnibus zbierający cała latarnianą sagę Geoffa Johnsa.


- BLACKEST NIGHT: zawiera materiał z komiksów BLACKEST NIGHT #0 - 8

- BLACKEST NIGHT: GREEN LANTERN zawiera materiał z komiksów GREEN LANTERN vol. 4 #43 - 52

- BLACKEST NIGHT: GREEN LANTERN CORPS. Zawiera materiał z zeszytów GREEN LANTERN CORPS vol. 2 #39 - 47

- BLACKEST NIGHT: TALES OF THE CORPS. Zawiera m.in. materiał z komiksów TALES OF THE CORPS #1 – 3

- GREEN LANTERN BY GEOFF JOHNS OMNIBUS VOL. 2. Zawiera m.in. materiał z komiksów GREEN LANTERN vol. 4 #43 – 52, BLACKEST NIGHT #0 – 8, TALES OF THE CORPS #1 – 3.

- ABSOLUTE BLACKEST NIGHT. Zawiera materiał z komiksów BLACKEST NIGHT #0 – 8, GREEN LANTERN #44 – 48 i #50 - 52

Grafiki użyte w powyższym tekście pochodzą ze strony www.comicvine.com


Dawid Scheibe

2 komentarze:

  1. Don Hall, pierwszy Dove nie powstał jako czarny latarnik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Była to chyba jedyna postać, do której grobu czarne pierścienie próbowały się dostać, ale bezskutecznie. Wszystko przez niezwykłe moce Dona i jego powiązanie z białym światłem.

      Usuń