wtorek, 5 kwietnia 2016

ABeCadło filmowe #5

Szum wokół premiery filmu BATMAN V SUPERMAN: ŚWIT SPRAWIEDLIWOŚCI już nieco ucichł (czy aby na pewno?), więc i my odrobinę zmieniamy nasze zainteresowania w "ABeCadle filmowym". Tym razem nie jedno, a aż pięć haseł zostanie wyjaśnionych. Dziś na tapecie literki P, R oraz ponownie S. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszam do rozwinięcia posta.

PREQUEL
Termin odnoszący się do określonego dzieła, najczęściej filmu, serialu, gry lub książki, który przedstawia wydarzenia osadzone przed pierwowzorem, do którego się odnosi. Jest to niezwykle ważny warunek, ponieważ prequel musi zostać nakręcony/napisany/stworzony po premierze dzieła, wobec którego się odnosi. Najczęściej prequele służą wyjaśnieniu wątków oraz przedstawianiu zdarzeń zasygnalizowanych w głównym dziele. Naturalnie, dzieło takie nie musi nosić tej samej nazwy.

Ważne!!!
Ramy określenia "prequel" są dość sztywne i nie wszystko można zaliczyć do tej kategorii. Seriale takie jak GOTHAM czy TAJEMNICE SMALLVILLE prequelami nie są. Oba to rebooty.

REBOOT
To z kolei zwrot używany przede wszystkim w przemyśle filmowym, serialowym oraz wśród producentów gier komputerowych. Oznacza dzieło, w którym pojawiają się znane postacie, obecne już wcześniej na małym lub dużym ekranie, jednakże opowiadana historia nie jest kontynuacją wcześniejszych utworów, ani nawet nie jest z nimi w jakikolwiek sposób powiązana (dozwolone są jednak luźne odniesienia i easter eggi). Bardzo dobrym przykładem rebootu jest BATMAN POCZĄTEK lub też CZŁOWIEK ZE STALI, czyli kolejne filmy skupione na postaciach Batmana czy Supermana, lecz nie powiązane z żadnym z poprzednich.

REMAKE
Definicja tego zwrotu początkowo nie miała się tu znaleźć, lecz uznałem, że warto o nim wspomnieć, ponieważ remake bardzo często mylony jest z rebootem. Tymczasem remake to nakręcone lub stworzone na nowo dzieło, oparte tym samym lub lekko zmodyfikowanym scenariuszu, co pierwowzór. Przykładowo, film CZŁOWIEK ZE STALI można byłoby uznać za remake, gdyby przedstawiał identyczną lub delikatnie zmienioną historię, co chociażby SUPERMAN z 1978 roku.

SEQUEL
To z kolei kontynuacja danego dzieła, powiązana z nim w większym lub mniejszym stopniu fabularnie, najczęściej z tymi samymi postaciami i (chociaż nie zawsze) aktorami odtwarzającymi ich role. Sequele z reguły powstają w momentach, gdy pierwowzór odniósł duży sukces. Niekoniecznie wśród krytyków. Do stworzenia sequela wystarczą odpowiednie wyniki finansowe. Sequele czasem są także odgórnie planowane. Tego typu dzieła mogą (SUPERMAN -> SUPERMAN II), chociaż nie muszą (BATMAN: POCZĄTEK -> MROCZNY RYCERZ) mieć podobny tytuł do poprzednika.

SPIN-OFF
Jako ostatni termin poruszony zostanie dziś spin-off. Określenie to oznacza zupełnie nowe dzieło, które powstało na podstawie/bazie dzieła już znanego i jest z nim raczej delikatnie powiązane fabularnie. Co ciekawe, spin-off także może mieć swój spin-off, a także powstać na postawie więcej niż jednego dzieła. Proste, prawda? ;) Przykładem spin-offów są obecnie emitowane seriale THE FLASH oraz LEGENDS OF TOMORROW.

Na dziś to wszystko. Pełna lista poruszonych dotąd haseł do znalezienia TUTAJ. "ABeCadło filmowe" wróci już wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz