Nadszedł czas na kolejną odsłonę "ABeCadła filmowego", które niestety wciąż nie może doczekać się własnego logo. Najwyższa pora jeszcze raz się przypomnieć w jego sprawie ;) Tymczasem dziś weźmiemy na tapetę trzy hasła rozpoczynające się na litery B, N oraz S. Czy coś już świta Wam w głowach? Sprawdźcie zatem w rozwinięciu posta, czy mieliście rację. :)
Burton, Tim
Urodzony 25 sierpnia 1958 roku w Burbank (USA) scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Znany przede wszystkim ze swoich wizjonerskich i niekonwencjonalnych podejść do poszczególnych produkcji. Stworzył takie filmy jak "Sok z żuka" (1988), "Edward Nożycoręki" (1990), "Charlie i fabryka czekolady" (2005) czy "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" (2007). Doskonale odnalazł się także w świecie animacji, ponieważ jest też autorem tak docenianych produkcji jak "Gnijąca panna młoda" (2005) czy Frankenweenie (2012). W swojej karierze nie doczekał się jeszcze uznawanego za najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego - Oscara.
Fanom DC Comics utkwił w sercu dzięki dwóm filmom: BATMAN (1989) oraz POWRÓT BATMANA (1992). W obu w tytułową rolę wcielił się Michael Keaton.
Nolan, Christopher
Brytyjski twórca filmowy, który na świat przyszedł w 1970 roku w Londynie. Z reguły w swoich filmach jest zarówno scenarzystą, jak i reżyserem - dotąd tylko dwa razy zdarzyło się, by przeniósł na ekran coś, czego sam nie napisał. Zasłynął dzięki takim produkcjom jak "Memento" (2000) czy "Bezsenność" (2002), a potem poszło już z górki. Dziś do jego bogatego dorobku zaliczają się także takie filmy jak "Prestiż" (2006), "Incepcja" (2010) czy szczerze nienawidzony przez autora tych słów "Interstellar" (2015). Także i Nolan nie może pochwalić się Oscarem na swoim koncie, lecz kilkukrotnie był nominowany i wygrywał nagrody Saturna.
Fanom DC Comics utkwił w sercu przede wszystkim za sprawą trzech filmów o Batmanie z Christianem Balem w roli głównej. Były to oczywiście BATMAN: POCZĄTEK (2005), MROCZNY RYCERZ (2008) oraz MROCZNY RYCERZ POWSTAJE (2012).
Schumacher, Joel
Urodzony w 1939 roku w USA. Jego matka była Szwedką. Początkowo szkolił się na projektanta ubrań, lecz z czasem uznał, że znacznie bardziej chce tworzyć filmy. I chociaż dziś fani DC o tym w większości nie pamiętają, szło mu całkiem nieźle. Z czasem zapracował sobie na miano jednego z najlepszych twórców filmów akcji, a zasłynął dzięki takim produkcjom jak "Upadek" (1993), "Czas zabijania" (1996) czy "8mm" (1999). Mało kto wie także, że Schumacher jest jednym z reżyserów znakomitego (ponoć) serialu "House of Cards", który emitowany jest przez platformę Netflix.
Niestety fanom DC utkwił głównie na wątrobie, a to za sprawą filmów BATMAN FOREVER (1995) oraz BATMAN & ROBIN (1997), które były tak złe, że na osiem długi lat Mroczny Rycerz zniknął z dużego ekranu. Ale to już materiał na zupełnie inna okazję.
Na dziś to wszystko. Pełna lista poruszonych dotąd haseł do znalezienia TUTAJ. "ABeCadło filmowe" wróci już wkrótce.
Notatki biograficzne oparto na wpisach z Wikipedii oraz Filmwebu.
<>
OdpowiedzUsuńWysoka piątka, Krzysiu, też szczerze nie znoszę tego filmidła, które uważam za najgorszy film wszechczasów.