czwartek, 12 stycznia 2017

PUNK ROCK JESUS DELUXE EDITION

Z myślą o zakończonych niedawno Świętach Bożego Narodzenia pomyślałem, że najlepiej byłoby napisać kilka zdań o historii klona Jezusa Chrystusa, który na dodatek założył rockowy zespół. Czy to nie brzmi naprawdę super? Zapraszam.

PUNK ROCK JESUS DELUXE EDITION to historia dziejąca się w niedalekiej przyszłości i opowiada o chłopcu imieniem Chris, który został sklonowany z DNA Jezusa Chrystusa. Te znajdowało się na Całunie Turyńskim, które dzięki najnowszej technologii oraz rozwojowi medycyny zostało wszczepione nastoletniej dziewicy imieniem Gwen, która została wybrana i niedługo po porodzie wpada w depresję i alkoholizm. A wszystko to za sprawą Pana Slate'a, który z narodzin nowego Jezusa Chrystusa zrobił reality show, dziejący się od narodzin aż po dorastanie małego Chrisa. Jest pomysłodawcą projektu J2 i najbardziej zajmuje się stroną medialną projektu, wynajął dr. Sarah Epstein która  przeprowadziła zabieg zapłodnienia i która miała zajmować się chłopcem pod względem leczenia i ogólnego rozwoju. Pan Slate przewidział ze mogą być problemy i ze mogą być organizacje, które stwierdzą, e jest to więzienie i będą chcieli odbić chłopca wraz z matką dlatego wynajął też ochroniarza Thomasa McKaela - byłego wojskowego i członka organizacji IRA, został wychowany przez wujka po śmierci rodziców w strzelaninie. 

Z czasem okazuje się ze Slate manipuluje mediami i to co ludzie widzą w telewizji to jedno wielkie kłamstwo, gdy wszyscy dochodzą do wniosku ze działania Slate są złe, zaczynają współpracować z organizacją której pomagają odbić Gwen i Chrisa, ale niestety w rezultacie Gwen umiera a Thomas opuszcza wyspę na której dzieje się cała akcja. To wydarzenie stało się punktem wyjścia dla Chrisa, który obwinia Slate’a za śmierć swojej matki i z pomocą kolegi zaczyna uczyć się nowych rzeczy o otaczającym go świecie. Później przyłącza się do zespołu punk rockowego i mając Thomasa u boku jako osobistego ochroniarza postanawia walczyć ze Slate’em.  

Seana Murphy’ego nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ ten artysta sam ugruntował sobie sławę swoimi rysunkami, stylem który jest mocno europejski. Ale tym razem Sean bierze sprawy w swoje ręce i zajmuje się wszystkim: zarówno rysunkami jak i scenariuszem, tworząc przy tym historie koło której nie można przejść obojętnie. Oczywiście zdarzają się inni rysownicy którzy również próbują napisać scenariusz do komiksu który też rysują, ale większości przypadków to nie wychodzi. Lecz nie tutaj. W swojej historii Murphy doskonale według mnie rozpisał postacie oraz relacje pomiędzy mini. Wszystko jest bardzo konsekwentne, wiarygodne i naturalne.

W wydaniu deluxe, które dzisiaj recenzuję, znalazły się liczne dodatki takie jak: notatki, okładki, szkice, kilka słów o bohaterach a nawet linia czasowa. Sean Murphy w swoim pierwszym własnym komiksie porusza bardzo ważne tematy. Mamy tu więc mocne wątki dotyczące takich zagadnień jak religii, wiary, polityki, mediów i ich manipulacji. Sean Murphy udowodnił, że nie tylko jest świetnym rysownikiem, ale też zaskakująco dobrym scenarzystą. 

Dlatego oprócz tego komiksu proponuje zapoznać się z wieloma innymi komiksami może nie pisane przez Murphy’ego ale rysowane dość dobrze. Dokładnie tak, jak sam oceniany dziś PUNK ROCK JESUS DELUXE EDITION. W najbliższym czasie Murphy będzie rysował historie dla Scotta Snydera do ALL-STAR BATMAN oraz zapowiedział swój komiks o Mrocznym Rycerzu, który artysta ten w pełni napisze i narysuje.

A komiks PUNK ROCK JESUS DELUXE EDITION (który pierwotnie ukazał się w 6 numerach) oceniam na mocne 5/6

Robert Chodur

PUNK ROCK JESUS DELUXE EDITION do kupienia w ATOM Comics

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz