środa, 25 stycznia 2017

Smaczki ze Stali 2x9

SUPERGIRL wraca po przerwie, a wraz z nią wracają Smaczki ze Stali, których w 2x9 jest nadspodziewanie dużo, nawet jeśli nie wszystkie dotyczą bezpośrednio uniwersum DC Comics. Zapraszam.

Następne Smaczki ze Stali zaliczą małą obsuwę, jako że ponownie będę niedostępny, aczkolwiek oczywiście dostarczę je tak szybko, jak tylko będę mógł.

"Supergirl Lives"

Tytuł odcinka nawiązuje do "Superman Lives", czyli ostatecznie niezrealizowanego filmu z Supemanem w roli głównej. Opowiadać miał on o śmierci i powrocie tytułowego bohatera, na pewnym etapie scenarzystą był Kevin Smith (który reżyserował "Supergirl Lives", reżyserem został Tim Burton, a jako Clark Kent/Kal-El wystąpiłby... Nicolas Cage! Zawsze będę żałować odwołania tak obiecującego obrazu - na pocieszenie można zobaczyć dokument autorstwa John Schnepp pt. "The Death of "Superman Lives": What Happened?"

Czerwone Słońce

Jak wszyscy wiemy, Kryptończycy (i Daxamici) zasilają swoje moce promieniowaniem żółtego słońca, tak więc tracą je pod słońcem czerwonym, co pokazano w tym odcinku.

Thanagarianie

W odcinku po raz kolejny wspomniano Thanagarian czyli rasę kosmitów, do której należeli Hawkman i Hawkgirl/Hawkwoman.

Martian Manhunter

Komiksowy przydomek J'onna został użyty w serialu zdaje się po raz pierwszy.

"Atmosfera tam jest szkodliwa dla Marsjan"

To chyba ulubione uzasadnienie scenarzystów dla słabości Marsjan tu i tam. Takiego samego użyto w animowanej "Justice League", w odcinku "War World", gdzie J'onn J'onzz nie mógł pomóc Kal-Elowi, "bo coś w tej atmosferze go osłabioło.

Dominatorzy

W odcinku pojawili się Dominatorzy, czyli główni złoczyńcy tegorocznego, CW-owego crossovera - Kara nienawidzi ich, bo miała z nimi do czynienia podczas inwazji na Ziemię.

Myślenie portalami

Wynn zawsze był przedstawiany jako geek, a oto kolejny jego przejaw: tekst "thinking in portals" pochodzi z gry komputerowej "Portal", w której rozwiązujemy zagadki logiczne za pomocą urządzeń do tworzenia portali.

"I'm not the red shirt!"

I jeszcze jeden przykład geekowsstwa Winna. Czerwone koszule nosili technicy ze "Star Treka", znani w fandomie z łatwego umierania podczas bitwy. Scott w ten sposób chce sobie dodać odwagi, że z nim-technikiem tak nie będzie.

Yellow suns grenades

Nie kojarzę takich granatów z uniwersum DC, ale znane są w uniwersum Marvela - używał ich Blade, łowca wampirów, a przynajmniej robił to w swoim drugim filmie.

6 komentarzy:

 1. Ciekawe, że ktoś jeszcze ogląda ten serial... ;-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja oglądam cały czas, na bieżąco będąc ;)

   Usuń
 2. "dokument autorstwa Kevina Smitha (który na pewnym etapie miał być scenarzystą "Superman Lives" i który wyreżyserował także "Supergirl Lives" i kilka odcinków "The Flash") pt. "The Death of "Superman Lives": What Happened?"" - John Schnepp (znany np. z Collidera) jest twórcą tego dokumentu, nie Smith (który tam się, oczywiście, pojawia.

  OdpowiedzUsuń
 3. A to nie był przypadkiem 9 odcinek a nie 10?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotnie był, dzięki za zauważenie chochlika drukarskiego.

   Usuń