sobota, 17 czerwca 2017

CBN: Comic Book News #150


Zapraszamy na jubileuszowy, bo już 150 (!) przegląd komiksowych nowinek i ciekawostek związanych z DC Comics. Ta odsłona została zdominowana przez Batmana, co ma związek z premierą długo wyczekiwanego początku nowej przygody napisanej przez Scotta Snydera, a do której wprowadzenie znajduje się w DARK DAYS: THE FORGE #1. Oprócz tego również między innymi:  zapowiedź nowych tie-inów do METAL; jedna z dużych tajemnic Rebirth ujrzy światło dzienne we wrześniu; relaunch serii z udziałem superbohaterek operujących podczas WW II; ciężka próba przed Tytanami; piękny hołd oddany Adamowi Westowi.

To i sporo innych informacji z minionego tygodnia znajdziecie poniżej. Zapraszamy i jak zwykle przestrzegamy przed spoilerami.

*We wrześniu na łamach komiksów ACTION COMICS oraz DETECTIVE COMICS ujawniona zostanie prawda na temat tajemniczego Mr. Oza, a także dotycząca losów Tima Drake'a.

W historii "The Oz Effect" z ACTION COMICS, wysłannicy Mr. Oza zaatakują nie tylko Metropolis, ale i inne miejsca na ziemi. Gdy ujawniona zostanie wreszcie tożsamość Oza oraz jego origin, rewelacja ta wstrząśnie poważnie życiem Człowieka ze Stali. Jedno z ważnych pytań postawionych w DCU: REBIRTH #1 dostanie wreszcie odpowiedź. Oba wrześniowe zeszyty serii ukażą się dodatkowo w wersji ze specjalną okładką, jak to miało miejsce w przypadku crossovera "The Button".W DETECTIVE COMICS rozpocznie się w tym samym czasie "The Lonely Place of Living", która odpowie na pytanie odnośnie aktualnego pobytu Tima Drake'a. Red Robin spróbuje uciec z najbardziej wymyślnego więzienia/pułapki, w jakim dane mu było przebywać. Przy okazji odkryje, kto oprócz niego przebywa w pozostałych celach, a wiedza ta wywróci do góry nogami cały jego dotychczasowy świat. To początek dużej, epickiej historii, jaka rozegra się w ramach DETECTIVE COMICS.

Okładka oraz tytuł nawiązują do BATMAN #441.

*DARK DAYS: THE FORGE #1 to pierwszy z dwóch one-shotów, stanowiących prolog do startującego w sierpniu DARK NIGHTS: METAL. W lipcu ukaże się jeszcze DARK DAYS: THE CASTING #1.Snyder potwierdził, że Plastic Man odegra rolę w METAL. Są duże plany zarówno wobec Plasa, Mister Terrifica i wszystkich postaci, które pojawią się w obu one-shotach. Czy na kartach METAL, czy też w innych seriach, po zakończeniu eventu.

Mroczne Multiwersum nie jest krzywym odbiciem "naszej" Ziemi z DCU. To ocena możliwości bazująca na koncepcjach mrocznej materii i mrocznej energii.

Znane uniwersum, czy multiwersum, pozytywna i negatywna energia, materia i anty-materia - to wszystko jest małe w porównaniu z otaczającymi wszystko mroczną materią i energią.

Przypadkowe otworzenie drzwi do Mrocznego Multiwersum wprawi w ruch cały event.

METAL to historia o odkryciach i przerażających odpowiedziach na wielkie zagadki. Będzie mowa zarówno o genezie multiwersum, Monitorów, Anty-Monitora... o genezie wszystkiego.Mimo istotnej roli Jokera w nadchodzącym evencie, Snyder nie rozwiąże zagadki "trzech Jokerów". Ten wątek należy do Geoffa Johnsa. Joker wie więcej niż inni - z odpowiedzi i wie co nadejdzie w METAL. Jest związany ze wszystkim przez dionisium (BATMAN: OSTATECZNA ROZGRYWKA). Nie należy jednak zapominać, że Pan J lubi kłamać i zwodzić.

W lipcowym DARK DAYS: THE CASTING poznamy przydomek i nową rolę Duke'a Thomasa. W planach jest solowa seria z tą postacią.

Plany odnośnie Outsiders istnieją już od około roku. Powrócą oni do bat-mitologii po METAL. Zobaczymy ich także w DETECTIVE COMICS.


Dwuczęściowa, pełna spoilerów analiza zeszytu: część 1, część 2.

*W okresie od września do listopada DC wyda siedem one-shotów, które będą tie-inami do DARK NIGHTS: METAL.Na łamach każdego z tych zeszytów zaprezentowana zostanie odmienna, zniekształcona i wrogo nastawiona wersja Batmana pochodząca z innego zakątka Mrocznego Multiwersum. Ich obecność wpłynie na część superzłoczyńców, którzy wreszcie będą mogli zrealizować swoje marzenie o podbiciu/zniszczeniu miasta Gotham. Oto tytułu, data premiery i ewentualne nazwiska twórców wspomnianych tie-inów:

BATMAN: THE RED DEATH #1 - scen. Joshua Williamson, rys. Carmine Di Giandomenico, 20 września
BATMAN: THE MURDER MACHINE #1 - scen. Frank Tieri, rys. Ricardo Federici, 27 września
BATMAN: THE DAWNBRAKER #1 - scen. Sam Humphries, scen. Ethan Van Sciver, 4 październik
BATMAN: THE DROWNED #1 - scen. Dan Abnett, rys, Philip Tan, 18 październik
BATMAN: THE MERCILESS #1 - scen. Peter Tomasi, rys. Francis Manapul, 25 październik
BATMAN: THE DEVASTATOR #1 - twórcy nie podani, 1 listopad
THE BATMAN WHO LAUGHS #1 - twórcy nie podani, 15 listopad

Każdy z wymienionych zeszytów ukaże się w cenie 3,99$ i posiadać będzie specjalną okładkę (patrz DARK DAYS: THE FORGE) autorstwa Jasona Faboka.

Dodatkowo również część serii z Rebirth będzie stanowić tie-iny do METAL w ramach crossovera "Gotham Resistance". Na początek będą to wydane we wrześniu: TEEN TITANS #12, NIGHTWING #29 oraz SUICIDE SQUAD #26.

Więcej.

*Jeszcze nie pojawił się drugi nakład zeszytu BATMAN #24, a DC już oznajmiło, że ze względu na duże zainteresowanie komiks ten trafi  do druku po raz trzeci (3rd print 5 lipca). Tym razem ozdobiony on będzie oryginalną okładką w czerni oraz bieli i oczywiście ze słowami oświadczyn kierowanymi przez Bruce'a do Seliny.

Dodruku doczeka się również DARK DAYS: THE FORGE #1 (12 lipca) ze standardową okładką i zmodyfikowanymi na niej kolorami.*Okładka Grega Capullo do DARK NIGHTS: METAL #1:*ALL-STAR BATMAN zakończy się wraz z numerem 14, stanowiącym finał historii "The First Allay".

Okładka i opis ALL-STAR BATMAN #14 - klik.


Historie, które były zaplanowane na kolejne zeszyty zostaną przesunięte do projektu w innym, prestiżowym formacie. Datę premiery poznamy wkrótce. Na tę chwilę wiadomo jeszcze, że ów projekt nie będzie miesięcznikiem (co pozwoli rysownikom na swobodniejszą pracę) i że wiąże się z dużą inicjatywą DC.

Wśród rysowników w nowym bat-komiksie znajdą się Sean Murphy, Afua Richardson, Lee Bermejo i Paul Pope.


*Nowe grafiki prosto z DARK DAYS: THE CASTING #1 - klik.

*DC COMICS: BOMBSHELLS powróci w sierpniu w nowej odsłonie jako BOMBSHELLS: UNITED. Scenarzystka Marguerite Bennett oznajmiła, iż w serii pojawią się dwie nowe postacie - Cassie Sandsmark oraz Donna Troy. Obie są Amerykankami japońskiego pochodzenia, których rodziny podczas Drugiej Wojny Światowej trafiły do obozu dla internowanych stworzonych przez rząd USA. Bennett pragnie poruszyć ten ważny i mroczny fragment historii Stanów Zjednoczonych w pierwszym arcu nowej serii, a superbohaterki jej w tym pomogą.


Rysunki do pierwszej historii wykona Marguerite Sauvage. W kolejnych historiach ujrzymy Black Canary, Katanę oraz Bumblebee.

#1 w wersji cyfrowej ukaże się 25 sierpnia, natomiast #1 w wersji papierowej - 9 września.

*Świeża porcja okładek do lipcowych zeszytów DC.

*Fundamentem Tytanów jest przyjaźń, dlatego fakt, że jeden z członków drużyny okaże się zdrajcą będzie miał poważne reperkusje. Owa przyjaźń zostanie wystawiona na ciężkie próby. Podobnie będzie z Wallym Westem/Flashem, którego życie zmieniło się po "The Lazarus Contract". Dan Abnett robi to z miłości do tych bohaterów - stawia ich przed trudnymi sytuacjami by zobaczyć, co się stanie. Wally ma rozrusznik, Dick Grayson zawarł kiedyś układ z Deathstroke'iem, Donna nie wie kim jest, Roy skrycie kocha Donnę...Scenarzysta stara się, by każdy zeszyt był przystępny dla nowego czytelnika. Jednocześnie, w tle dzieje się coś więcej, co zaowocuje dużym zaskoczeniem u stałych czytelników. Chodzi tu o elementy pojawiające się od #1, a nawet jeszcze wcześniej (w mini serii TITANS HUNT).


*Scott Snyder o tym, jak pisanie przygód Batmana pomaga mu w walce z depresją - klik.

*W serii BATGIRL AND THE BIRDS OF PREY rozpoczął się nowy story arc, w którym dowiemy się wiele interesujących rzeczy na temat Gusa Yale'a - nowego Oracle i jednocześnie wielkiego fana Ptaszyn. Historia ta nawiązywać będzie do pierwszego arcu w ramach serii. Zobaczymy konsekwencje wszystkich dotychczas podjętych przez Gusa decyzji.


W komiksie pojawią się gościnnie dwulicowa Catwoman oraz dyżurny ekolog DC - Poison Ivy, a drużyna będzie musiała podjąć decyzję: pomóc Gusowi, czy też pozostawić go samego w obliczu zagrożenia? Finał tej historii postawi również pytanie, kto tak naprawdę jest członkiem zespołu, a kto nie i zapoczątkuje pewne zmiany w serii.


Julie i Shawna Benson opowiadające o aktualnych wydarzeniach w swojej serii znajdziecie również poniżej:*HARLEY QUINN 25TH ANNIVERSARY SPECIAL #1 to komiks, który ukaże się na początku września z okazji obchodów 25 lat od debiutu postaci Harley w BATMAN: THE ANIMATED SERIES. Nazwiska twórców, okładkę wykonaną przez Jima Lee oraz krótki opis znajdziecie w tym miejscu.

*Dave Gibbons przedstawia okoliczności powstania żółtej przypinki, która dla kontrastu została dołączona do stroju Komedianta i nieodłącznie kojarzy się ze STRAŻNIKAMI - klik.

*W czwartek w Los Angeles, na ścianie ratusza wyświetlono bat-sygnał. Symbol Mrocznego Rycerza pojawił się decyzją burmistrza dla upamiętnienia zmarłego kilka dni temu Adama Westa:


*Joe Hughes, który w latach 2009-2012 pełnił funkcję asystenta edytora w imprincie Vertigo, został zatrudniony przez IDW Publishing na stanowisko edytora.

*Spoilery z THE FLASH #24:

Reverse-Flash pojawia się przed zaskoczoną Iris oraz Wallym. Jest to albo wersja złoczyńcy, który jeszcze nie stawił czoła Dr. Manhattanowi, bądź też jakimś cudem udało mu się oszukać śmierć, która nastąpiła na łamach "The Button".Thawne pamięta świat sprzed Flashpoint i pragnie, aby pozostali tez pamiętali wcześniejsze wydarzenia. Zadając ciosy Kid Flashowi Zoom nazywa go "młodszym Wallym" oraz  "nieprawdziwym Wallym". Zostawia go ciężko rannego i zabiera Iris do przyszłości. Wszystko dlatego, iż właśnie dowiedział się, iż Iris nie pamięta, że to właśnie Reverse-Flash odpowiada za jej śmierć. Zamierza jej jak najszybciej te wspomnienia przywrócić.

Więcej szczegółów odnośnie najnowszego numeru oraz teorii na temat wydarzeń z udziałem Reverse-Flasha znajdziecie tutaj.

*W najnowszej odsłonie DC All-Access m.in. kilka słów na temat DARK DAYS: THE FORGE #1, a także premierowo zapowiedź nowych komiksów z linii HANNA-BARBERA (DASTARDLY & MUTTLEY, RUFF & READY, back-up z udziałem SECRET SQUIRREL):*Przykładowe plansze z komiksów, które ukazały się w minioną środę.

*14 czerwca w USA ukazały się:

Action Comics #981,
Batgirl And The Birds Of Prey #11,
Batman Detective Comics Volume 9 Gordon At War TP, 
Batwoman By Greg Rucka And J.H. Williams III TP,
Bug The Adventures Of Forager #2 (z 6),
Dark Days The Forge #1,
Detective Comics #958,
The Flash #24,
Gotham Academy Second Semester #10,
Hal Jordan And The Green Lantern Corps #22,
Hawkman By Geoff Johns Volume 1 TP,
Justice League Of America #8,
Legion Of Super-Heroes Bugs Bunny Special #1,
Martian Manhunter Marvin The Martian Special #1,
Mother Panic Volume 1 A Work In Progress TP, 
New Super-Man #12,
Nightwing Volume 2 Back To Bludhaven TP,
Red Hood And The Outlaws #11,
Scooby Apocalypse #14,
Suicide Squad #19,
Supergirl #10,
Superwoman #11,
Teen Titans The Bronze Age Omnibus HC,
Teen Titans Volume 1 Damian Knows Best TP,
Titans #12,
Wonder Woman #24.


Dawid Scheibe i Damian "Damex" Maksymowicz
2 komentarze:

  1. Hm? Zawsze chciałem zobaczyć jakby wyglądało starcie Batmana z Doomsdayem. Chyba w końcu je dostane :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niewiem ale Jakieś sceptyczne podejscie mam do tego całego Dark Days :-/

    OdpowiedzUsuń