wtorek, 2 sierpnia 2016

ABeCadło filmowe #11

Kinowa premiera LEGIONU SAMOBÓJCÓW coraz bliżej, zatem najwyższa pora przyjrzeć się nieco bliżej kolejnej, kluczowej postaci. Dziś na tapetę weźmiemy postać niezwykłą, ponieważ chociaż wdarła się ona przebojem do komiksowego panteonu postaci DC, to jednak zadebiutowała w pewnym legendarnym serialu animowanym. Panie i panowie - oto ekranowa kariera Harley Quinn.
HARLEY QUINN
Jak już zostało wspomniane wcześniej, obecnie Harley bardzo mocno stoi w komiksach, lecz debiutowała na łamach serialu animowanego BATMAN TAS z 1991, gdzie wypracowała sobie taką popularność, że już niecały rok później pojawiła się także na kartach komiksów. Początkowo kreowana na wierną sojuszniczkę Jokera, którego pieszczotliwie nazywała "Mr. J", zaś obecnie, zarówno w komiksach, jak i (wydaje się) w filmach, przedstawiana jest jako silna, niezależna osobowość.

Filmy fabularne:
LEGION SAMOBÓJCÓW (2016) - Jak wszyscy wiemy, Harley Quinn będzie jedną z kluczowych postaci w zbliżającym się wielkimi krokami filmie. Jej rolę odegra Margot Robbie, która jest aktorką o dopiero rodzącym się dorobku, lecz i tak udało się już zagrać w "Wilku z Wall Street" Martina Scorsese czy też całkiem niedawno w "Legendzie Tarzana", gdzie wcieliła się w rolę Jane Porter. Nieoficjalnie mówi się, że Harley Quinn w wykonaniu Robbie doczeka się swojego solowego filmu. Pożyjemy, zobaczymy.
Seriale fabularne:
BIRDS OF PREY (2002) - Harley Quinn była jedną z wiodących postaci w tym nieudanym i liczącym tylko jeden sezon serialu. W niewyemitowanym pilocie w jej rolę wcieliła się znana z "Miasteczka Twin Peaks" Sherylin Fenn, potem na stałe zastąpiona Mią Sara. Bohaterka w jej wykonaniu jest samodzielną, inteligentną i tylko trochę zakręconą postacią. Pojawiają się co prawda sporadyczne odniesienia do jej wspólnej przeszłości z Jokerem, lecz wątek ten nigdy nie doczekał się rozwinięcia.

ARROW (2012-trwa) - W drugim sezonie, w odcinku o nazwie "Suicide Squad" postać Harley Quinn pojawia się jako mały easter egg. Widzimy bowiem jedynie tył jej głowy, zaś sama postać wypowiada jedną kwestię. Co ciekawe, "zagrała" ją Cassidy Alexa, lecz głosu udzieliła Tara Strong. Ponoć były plany na dalsze wykorzystanie postaci Quinn, lecz te zostały ucięte ze względu na udział postaci w LEGIONIE SAMOBÓJCÓW.
Filmy animowane:
Tutaj już oddaję głos Andrzejowi Radziejewskiemu, który ogarnia rzeczy związane z animacjami od DC znacznie lepiej ode mnie :)

BATMAN I SUPERMAN (1997) - W tej mniej znanej animacji, Harley pojawia się oczywiście u boku Jokera i przede wszystkim rywalizuje z sekretarką Lexa Luthora - Mercy Graves.

BATMAN: POWRÓT JOKERA (2000) - Harley pojawia się głównie w retrospekcjach. Dodatkowo, pod koniec filmu widzimy ją jako staruszkę, gdy odbiera z więzienia swoje wnuczki, będące członkiniami gangu Jokersów (chyba mają to rodzinne).

LIGA SPRAWIEDLIWYCH: KRYZYS NA DWÓCH ZIEMIACH (2010) - Harley w filmie nie ma, ale warto zauważyć, że Jokester (wersja Jokera z alternatywnej Ziemi) ma małpkę o tym imieniu :)

LEGO BATMAN: THE MOVIE - DC SUPER HEROES UNITE (2013) - W animacji opartej na grze o tym samym tytule, Harley Quinn pojawia się w mniej znaczącej roli jako jedna z przestępców, którzy wydostają się z Arkham razem z Jokerem. Szybko zostaje schwytana przez Batmana.

BATMAN: ATAK NA ARKHAM (2014) - Jedyny to tej pory większy występ Harley w filmie animowanym, w którym w zasadzie jest postacią wiodącą.

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI: BOGOWIE I POTWORY (2015) - Harley (pod pseudonimem Harlequin) występuje jako przeciwnik Batmana w internetowym filmiku będącym częścią kampanii reklamowej obrazu.
Seriale animowane:
BATMAN TAS (1992-1995) - Legendarna produkcja, na łamach której Harley Quinn faktycznie debiutowała. Paul Dini i spółka przedstawili ją jako wierną towarzyszkę Jokera, chociaż relacja tej dwójki była na tyle nietypowa, że charakterystyczna Harley z miejsca zdobyła serca widzów, dzięki czemu momentalnie przeskoczyła do komiksów i dziś cieszy się ogromną popularnością.

THE NEW BATMAN ADVENTURES (1997-1999) - W kontynuacji TAS-u nie mogło zabraknąć miejsca dla Harley. Tylko ona i Joker pojawili się jako złoczyńcy w większej ilości epizodów. To na łamach tej produkcji doszło do zekranizowania kapitalnego komiksu BATMAN: MAD LOVE.

GOTHAM GIRLS (2000-2002) - Cykl krótkich animacji zaliczył trzy sezony. Wiodącą postacią jest Harley, która występuje u boku między innymi Batgirl, Catwoman, Poison Ivy czy Renee Montoyi.

STATIC SHOCK (2000-2004) - Nasza dzisiejsza bohaterka, tym razem w towarzystwie Poison Ivy, pojawia się w odcinku zatytułowanym "Hard as Nails".

LIGA SPRAWIEDLIWYCH (2001-2006) - Harley, oczywiście u boku Jokera, pojawia się w jednym odcinku serialu. Konkretnie w "Wild Cards".

BATMAN: ODWAŻNI I BEZWZGLĘDNI (2008-2011) - Naszej uroczej bohaterki nie mogło oczywiście zabraknąć w tej produkcji, gdzie pojawia się jako jedna z przeciwniczek tytułowego bohatera. Głos Harley udzieliła Meghan Strange.
Gry komputerowe:
THE ADVENTURES OF BATMAN & ROBIN (1994) - W wersji na SNES Harley zalicza małe cameo, zaś w edycji na Segę jest jednym z bossów w grze.

BATMAN: CHAOS IN GOTHAM (2001, Game Boy Color) - W tej opartej na THE NEW BATMAN ADVENTURES platformówce, Harley jest jednym z bossów. Co ciekawe, pojawia się po Jokerze i jest od niego trudniejsza do pokonania.

BATMAN: VENGEANCE (2001, Playstation 2) - Harley jest jedną z głównych przeciwniczek Mrocznego Rycerza.

LEGO BATMAN (2008) - Jako postać grywalna po odblokowaniu określonych osiągnięć.

BATMAN: ARKHAM ASYLUM (2009) - Jedna z kluczowych postaci w wątku głównym, w pewnym momencie gry stanowi kolejnego bossa na drodze Batmana.

BATMAN: ARKHAM CITY (2011) - Ponownie w roli jednego z bossów. Ponadto pojawia się także jako bohaterka wypuszczonej na smartfony gry BATMAN: ARKHAM CITY LOCKDOWN.

DC UNIVERSE ONLINE (2011) - Bohaterka pojawia się z istotną rolą w trakcie wykonywania dwóch misji, a także jest jedną z postaci dostępnych w trybie Legends PVP.

LEGO BATMAN 2: DC SUPER HEROES (2012) - Jeden z bossów w grze.

BATMAN: ARKHAM ORIGINS (2013) - Tym razem w mniej istotnej roli. Harley pojawia się jako lekarka przeprowadzająca sesje terapeutyczne z Jokerem.

INJUSTICE: GODS AMONG US (2013) - Jako postać grywalna.

SCRIBBLENAUTS UNMASKED: A DC COMIC ADVENTURE (2013) - Harley pojawia się epizodycznie jako jedna ze złoczyńców przywołanych przez Brainiaca.

LEGO BATMAN 3: BEYOND GOTHAM (2014) - Cameo

BATMAN: ARKHAM KNIGHT (2015) - Ponownie powracamy do groźniejszej wersji Quinn, która w tej produkcji pojawia się jako nieźle radząca sobie boss mocnego gangu.

INFINITE CRISIS (2015, PC) - Jedna z postaci dostępnych do wyboru w grze.

LEGO DIMENSIONS (2015) - Jedna z postaci dostępnych do wyboru w grze.
---------------------------------------------------------------
Na dziś to tyle. Pełen spis dotychczas opisanych haseł możecie znaleźć TUTAJ

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz