niedziela, 4 grudnia 2016

Crossoverowe smaczki - Invasion!


Wielki crossover superbohaterskich seriali stacji CW za nami. Pora podsumować wszystkie komiksowe nawiązania. Na początek, kilka słów o SUPERGIRL. Pozostałe 3 seriale mają jeszcze po jednym odcinku przed kilkutygodniową przerwą w emisji. Jednak  najnowszy - 8 odcinek 2 sezonu SUPERGIRL - był już finałem półsezonu. W związku z tym, epizod nie ma (jak reszta) tytułu Invasion!. Część crossovera w tym odcinku (Medusa) ogranicza się właściwie do finałowej sceny, w której pojawią się Barry i Cisco. Ta sama scena powtarza się potem w THE FLASH. Także, jeśli nie śledzicie SUPERGIRL na bieżąco, to pominięcie tego odcinka w żaden sposób nie wpłynie na Wasz całościowy odbiór crossovera.

Niniejszy tekst pełni funkcję crossovera 3 naszych kolumn. W tym wypadku są to: Flashowe fakty 3 #8, Smaczki z ARROW 5x08 i Legendarne Smaczki 2x07.

THE FLASH:
1.
Invasion! - pod koniec lat 90. ukazał się event INVASION!
W komiksie, w tytułowej inwazji na Ziemię brało udział 9 kosmicznych ras, pod wodzą jednej z nich - Dominatorów. Cel był podobny do tego z seriali - wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia, jakim są metaludzie.

2.
Dominatorzy - prócz szat (których nie użyto z powodu zbyt dużej ilości zachodu z CGI), są podobni do swej komiksowej wersji.
W komiksach nie posiadali oni mocy kontroli umysłów.

3.
Vigilante - zadebiutował niedawno w ARROW. Nie zgadza się z polityką Green Arrowa w kwestii nie zabijania przestępców. W komiksach było kilka postaci o tym przydomku. Ta najbardziej znana miała niemal identyczny kostium z tą serialową.

4.
Ziemia-38 - z niej pochodzi serialowa Supergirl. 1938 to rok komiksowego debiutu jej kuzyna Supermana. Kadr z przewodnika po komiksowym multiwersum:
Supergirl mówi, że w jej uniwersum Dominatorzy również istnieją. Twórcy serialu poinformowali, że zobaczymy tę rasę w obecnym sezonie SUPERGIRL.

5.
Potężniejsza niż lokomotywa - to jeden z kultowych zwrotów związanych nie z Supergirl, a z Supermanem.

6. 
Dawna siedziba Star Labs - wygląda jak słynna baza Ligi Sprawiedliwości.

7.
Julie Greer - teraz to jej nazwisko pojawia się jako autorki artykułu na pierwszej stronie z gazety z przyszłości. W komiksach była ona dziennikarką telewizyjną.


ARROW:

1.
Był to 100 odcinek serialu z dużą ilością cameo. Pojawiły się w nim postacie niewidziane od jakiegoś czasu: Malcom Merlyn i Deathstroke; jak i nieżyjące: Damien Darhk, Robert Queen, Moira Queen i Laurel Lance. 

Pokojówka Raisa pojawiła się wcześniej tylko raz - w 1 odcinku 1 serii ARROW.

2.
Medalion, który ma Laurel, to symbol (jedna z wersji) komiksowej Black Canary.

3.
Tommy Merlyn nie pojawił się w tym odcinku, ale mowa jest, że dostał pracę w szpitalu w Chicago. Aktor Colin Donnelli gra obecnie w serialu CHICAGO MED.

4.
Odcinek pęka w szwach od nawiązań do poprzednich sezonów: bieg Olivera, nazywam się Oliver Queen, hozen, szkic zakapturzonego, Palmer Technologies, Smoak Technologies. 

Tekst oświadczyn to powtórzenie słów Olivera do Felicity.
Uważni fani na pewno wyłapią więcej cytatów :)

Nie zabrakło też kilku popkulturowych nawiązań, choć tych zdecydowanie więcej było w THE FLASH I LEGENDS (UFO, Disney, GWIEZDNE WOJNY, KAPITAN AMERYKA: WOJNA BOHATERÓW, FACECI W CZERNI).

5.
Diggle w kapturze - John nie po raz pierwszy założył ten kostium. Dwukrotnie przywdział kostium Olivera w 1 sezonie.

6.
Rezydencja Queenów - zdjęcia z zewnątrz pokazują budynek, który posłużył jako rezydencja Luthorów w TAJEMNICACH SMALLVILLE. Wcześniej użyto jej w pilotażowym odcinku ARROW.

7.
Van Horn Industries - komiksowy Andrew Van Horn był superbohaterem o pseudonimie Gunfire.

8.
Świat marzeń - Supergirl miała już własny w 1 sezonie swego serialu, a dla Flasha była nim rzeczywistość Flashpointu. 


LEGENDS:

1.
Nate debituje w kostiumie, który aż tak bardzo nie odbiega od komiksowego.

2.
Bomba mutagenowa w komiksowym INVASION! poczyniła pewne szkody. Zginął jeden metaczłowiek, setki zachorowały, a u niektórych bomba uaktywniła uśpiony do tej pory metagen.

3.
To wygląda na robotę... dla Supergirl! - a w komiksach dla jej kuzyna:
Kolejny zwrot wystosowany wobec Supergirl, a związany z Supermanem to: dziwny przybysz z innego świata.

4.
Department of Extranormal Operations - wygląda na to, że na Ziemi-1 również powstanie DEO.

5.
Kuzynka - jak doskonale wiecie, Supergirl jest kuzynką Supermana. Ray Palmer zauważa, że Kara w cywilu jest bardzo podobna do jego kuzynki. Brandon Routh, odtwórca roli Atoma, zagrał Supermana w niesławnym filmie SUPERMAN: POWRÓT.


Damian "Damex" Maksymowicz

2 komentarze:

  1. Arrow punkt 3. - nieprawda to. Pojawił się i dostał nawet mówioną kwestię. Był jedną z postaci żegnających Arrowa przy "wyjściu" z hipnozy.

    OdpowiedzUsuń