niedziela, 11 grudnia 2016

Smaczki ze Stali 2x05, 2x06, 2x07

Witojcie! Nie było mnie przez długi czas, ale nadrobiłem już wszystkie odcinki SUPERGIRL i w związku z tym mogę zaprezentować Wam tę specjalną, znacznie powiększoną odsłonę Smaczków ze Stali, obejmującą odcinki 5., 6. i 7. (8. nie, bo żadnych smaczków w nim nie było). Zapraszam.

Odcinek 5.

Okulary

Najpopularniejsze sposób na ukrycie kryptońskiej supertożsamości. Po Clarku i Karze zaczyna je nosić także Mon-El (i bardzo szybko z nimi kończy).

Eve Teschmacher

Jak wspomniał wcześniej jeden z kolegów-redaktorów w którejś Serialowni, asystentka Jimmy’ego nosi imię i nazwisko po pomocnicy Lexa Luthora z SUPERMANA Richarda Donnera.

Jimmy rusza w miasto

W odcinku widzieliśmy pierwszy krok Jimmy’ego na drodze do zostania Guardianem.

Lilian Luthor

Komiksowa matka Luthora nigdy nie odgrywała ona większej roli ani w komiksach, ani w innych mediach. Imię Lilian (które oczywiście zaczyna się na literę ‘L’) nosiła ona także w TAJEMNICACH SMALLVILLE, chociaż wg DC Wiki w komiksie nazywała się Letitia.

Odcinek 6.

"tHE tHING"

Główny wątek odcinka 5. bardzo przypomina film COŚ (a nawet dwa – oryginał i remake). Podobieństwa obejmują polarną bazę badawczą, obcego pasożyta i psowatego będącego jego pierwszym nosicielem.

Parasite

Głównym przeciwnikiem w odcinku jest Rudy Jones/Parasite, który debiutował w komiksach w 1987 r. jako wróg Firestorma (aczkolwiek wcześniej istniał także Raymon Jensen/Parasite, który jednak nie przeżył Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach). Jego uzyskane w wyniku promieniowania zdolności pozwalały mu na wysysanie energii z żywych organizmów, dzięki czemu mógł również uzyskiwać na pewien czas ich moce, jeśli jakieś posiadali; skutkiem ubocznym były jednak potworny wygląd i wieczny głód.

Donahue

Poza szkolną przyjaciółką Alex nazwisko takie nosi także postać z lat 90-tych, Carole Donahue/Vapor, która miała moc zamieniania się w dym i która należała do drużyny the Conglomerate, kierowanej przez Boostera Golda. Ani postać, ani grupa nie zrobiły większej furory i znikły po paru, parunastu numerach.

Guardian

W odcinku Jimmy zalicza pełny debiut jako Guardian. W komiksach mieliśmy trzech głównych Guardianów: Jamesa Harpera (wuka Roya, Speedy’ego/Red Arrowa/Arsenala), jego klona i Mala Duncana. Żaden z nich nie miał supermocy, za to każdy używał tarczy i był nieźle wyszkolony w obijaniu mord. Postać została stworzona w 1942 r. przez Kirby’ego i Simonsa, którzy wzorowali się przy tym na swoim wcześniejszym tworze: Kapitanie Ameryce.

Star-Spangled Kid

Winn wspomaga Jimmy’ego/Guardiana z vana oznaczonego jako Star-Spangled Delivery. Star-Spangled Kid/Sylvester Pemberton był bohaterem ze Złotej Ery wyjątkowym w ten sposób, że był nastolatkiem z dorosłym sidekickiem (Pate’m „S.T.R.I.P.E.’m” Duganem). Później miano to przyjęła Courtney Whitmore, która jest jednak bardziej znana pod swoim drugim pseudonimem: Stargirl.

Skądś znam tę kurtkę...

Kiedy Mon-El walczy z Parasitem, ma na sobie czerwoną koszulkę i niebieską kurtkę. Podobnie ubierał się Clark Kent w TAJEMNICACH SMALLVILLE, tyle że w tym przypadku kolory te były odwrócone.

...i ten samochód

Kiedy Mon-El łapie samochód, by uniemożliwić mu zmiażdżenie małej dziewczynki, przyjmuje sławną pozę Supermana z okładki pierwszego ACTION COMICS.

Super Friends

Nowy crime-figthing team nosi tę samą nazwę, co stara kreskówka opowiadająca o przygodach Justice League.

Odcinek 7

Znajomy Supermana

Podczas rozmowy o Guardianie Kara stwierdza, że jej kuzyn pracował kiedyś z zamaskowanym mścicielem z „toną gadżetów i wieloma demonami”. Czyż to aż nie krzyczy „Batman!”?

Barrage

Czyli Phillip Karnowsky, czyli serialowy „naśladowca” vigilante. Tak, też początkowo myślałem, że będzie to nawiązanie do KGBeasta, jednak to zupełnie inna, znacznie mniej znana komiksowa postać, która, co ciekawe, straciła rękę z ręki Maggie Sawyer. Barrage był członkiem założonej przez Morgana Edge’a grupy Superman Revenge Squad, ale poza tym nie odegrał żadnej większej roli.

Hank Henshaw / Cyborg-Superman

Ha, a więc jednak Hank Henshaw i w serialu stał się Cyborgiem-Supermanem, chociaż po prawdzie ze swoim komiksowym oryginałem ma jak na razie wyłącznie wspólną nazwę (w zasadzie jak na razie wygląda bardziej jak Victor Stone). W oryginale swoje moce zdobył on poprzez kosmiczną eksplozję, a obejmowały one nie tylko supersiłę, latanie i niezniszczalność, ale także symbiozę z maszynami i kontrolę nad nimi. Postać zadebiutowała w 1990 r. jako Hank Henshaw i w 1993 r. jako Cyborg Superman (w łamach sławnego REIGNS OF THE SUPERMEN) – w tej drugiej postaci utrudniła życie nie tylko Supermanowi, ale przede wszystkim Zielonym Latarniom.

Nth metal of Thanagar

W komiksach nth metal istotnie pochodził z Thanagaru i istotnie był niezniszczalny. Używali go przede wszystkim Hawkman i Hawkgirl – były z niego zbudowane ich bronie i pozwalające na lot uprzęże, dawał im też moc regeneracji.

Solar Flare

Solar Flare to w komiksach najnowsza moc Supermana, pozwalająca mu zużyć całą zgromadzoną energię słoneczną w pojedynczym, potężnym wybuchu (tak więc używanie tej nazwy dla długiego heat-vision jest trochę nie na miejscu). Jak dotąd tylko on jej używał i choć można domniemywać, że są do tego zdolni wszyscy Kryptończycy, nie mamy potwierdzenia, czy Supergirl też to potrafi.

Alergia na ołów

W odcinku potwierdziło się to, o czym wspominałem jakiś czas temu: Mon-El jako Daxamita jest wrażliwy na ołów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz