czwartek, 30 marca 2017

Top 10 powodów czyniących Aquamana zajebistym

Arthur Curry/Aquaman – wyśmiewany i niedoceniany. Sam śmiałem się w głos ze scen w ROBOT CHICKEN DC COMICS SPECIAL, gdzie szydzono z niego na całego. Niesłusznie, bo to naprawdę fajna postać. Nie wierzycie? Zapoznajcie się z przygotowanym przeze mnie zestawieniem, a potem sprawdźcie run Geoffa Johna z New 52 w serii AQUAMAN (4 tomy, warto).

Dlaczego Aquaman jest zajebisty (przypadkowa kolejność)?

10. KIEDYŚ RZUCIŁ NIEDŹWIEDZIEM POLARNYM W ZŁYCH LUDZI
W latach 40-tych, Aquaman chciał powstrzymać kłusowników polujących na foki. Wtedy drogę zastąpił mu niedźwiedź polarny. Wielozadaniowość to dla naszego bohatera żadne wyzwanie - załatwił dwie sprawy jednocześnie rzucając w kłusowników rzeczonym niedźwiedziem.

9. W WERSJI AKTORSKIEJ WCIELA SIĘ  W NIEGO JASON MOMOA
Filmowa wersja Aquamana ma w sobie coś z Thora z MCU (a przynajmniej tak zakładam po tym, co do tej pory pokazano) i zapowiada się bardzo edgy. Wizualnie od razu odsyła do lat 90-tych (patrz punkt 8). Czy to dobrze? Zobaczymy po premierze JUSTICE LEAGUE. Osobiście, nie mam dużych oczekiwań wobec tego filmu po tym jak DCEU już trzykrotnie mnie zawiodło. Jednak to właśnie Aquaman najbardziej zainteresował mnie w pierwszym trailerze. Momoa w roli króla Atlantydy ma szansę ostatecznie uciąć wszelkie żarty na temat postaci.

8. MIAŁ HARPUN ZAMIAST RĘKI
Był taki czas, gdy pomarańczową koszulę zastąpiła gladiatorska zbroja. Zmiany nie ograniczyły się wyłącznie do garderoby. Aquaman zapuścił długie włosy i brodę, co automatycznie dodało mu punktów fajności. Miejsce utraconej w owym czasie dłoni (zjadły ją piranie) zajął hak. 120% badassa. Nikt nie śmiał powiedzieć mu wtedy, że ssie pod wodą i pije rybie siuśki.

7. HUMOR VS TRAGEDIA
 
"Ulubiony bohater nikogo" to jeden z wielu dowcipów na jego temat. Mocno przyczynił się do tego leciwy już serial animowany SUPER FRIENDS. Odkładając żarty na bok łatwiej dostrzec, że Aquman to postać tragiczna. Dziecko dwóch światów - rozdarty pomiędzy podwodnym królestwem, a  powierzchnią. Najmroczniejszym momentem w jego życiu była śmierć syna (Arthura Curry'ego Juniora/Aquababy), zamordowanego przez jego nemezis Black Mantę.

6. MA WYJĄTKOWĄ ŻONĘ
Mera nie jest typem kobiety w opałach. To wyrazista postać, dysponująca naprawdę potężnymi, wodnymi mocami. Do tego jest piękną i mądrą królową, która nie ustępuje niczym swemu mężowi. Przez pewien czas korzystała z mocy pierścienia Red Lanterns. To, jak posługiwała się wtedy mocą gniewu zaimponowało nawet liderowi Czerwonego Korpusu. Pamiętaj, nie nazywaj jej "Aquawoman".

5. JEST KRÓLEM
Woda zajmuje 70% powierzchni Ziemi. I to właśnie ten gość - Aquaman jest władcą mórz i oceanów. Czymże jest takie Gotham City, czy Metropolis w porównaniu z obszarem jakim włada Arthur. Jest też dowódcą militarnym wielkiej armii Atlantydy. Zasiadający na tronie podwodnego królestwa bohater nie musi zginać kolan przed nikim.

4. NIE DA SOBIE W KASZĘ DMUCHAĆ
Nie pozwala sobie narzucać niczyjej woli, nawet swym kompanom z Justice League – której jest jednym z założycieli. Aquaman posiada ponad przeciętną siłę, szybkość, wytrzymałość, rozwinięte zmysły i - co oczywiste - oddycha pod wodą. O jeszcze jednej umiejętności piszę w dalszej części.

3. BIJE SIĘ Z POTWORAMI I BOGAMI
Aquaman ścierał się z różnej maści podwodnymi monstrami i kosmicznymi najeźdźcami. Regularnie staje do pojedynku z cthulhopodobnym potworem i wygrywa. To jednak nic. Heros walczył z samym Neptunem i natarł prosto na Darkseida. Wbił swój potężny trójząb (który sam w sobie jest świetną bronią) w oczy najpotężniejszego złoczyńcy w uniwersum DC!

2. ROZMAWIA Z RYBAMI
Właściwie to nie rozmawia, a komunikuje się z nimi telepatycznie i kontroluje morskie stworzenia. Tym samym może przyzwać krakena, czy zaatakować kogoś za pomocą rekinów! Pewnie na pustyni byłby bezsilny (choć przewyższa wszystkich Atlantydów), ale nie mówcie, że nie chcielibyście zobaczyć na dużym ekrany sceny jak z poniższego obrazka.

1. BYŁ CZARNĄ LATARNIĄ
W trakcie BLACKEST NIGHT, także Aquaman powrócił do życia jako jeden z Black Lanterns. Miał naprawdę mocne wejście w tej roli, gdy zabił swojego dawnego pomocnika. Jego moce działały tak samo, choć nie do końca. Mógł kontrolować jedynie martwe stworzenia morskie.

I właśnie to wszystko powoduje, że Aquaman to naprawdę odlotowa postać :)


Damian "Damex" Maksymowicz

2 komentarze:

  1. Zawsze sie dziwilem czemu DC zamiast zrobic z Aquamana badassa ala Momoa lub lata 90. uparcie siega po pizdowatego blond supermana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie przeczytałbym artykuł o najlepszych momentach, czy historiach o Aquamanie, co warto przeczytać z tej bogatej w wątki, ale mało znanej serii.

    OdpowiedzUsuń