środa, 30 listopada 2016

WKKDC #8 - BATMAN: DŁUGIE HALLOWEEN cz. 2


Najnowszy tom WKKDC jest kontynuacją długiej, trwającej od jednego święta halloween do drugiego historii autorstwa scenarzysty Jepha Loeba oraz rysownika Tima Sale'a. Jeśli zdążyliście przeczytać pierwszą część sprzed dwóch tygodni, to praktycznie nie ma takiej możliwości, abyście nie wciągnęli się w tą intrygującą mieszankę kryminału, mrocznego i bezwzględnego świata mafijnych porachunków oraz pełnego zwrotów akcji detektywistycznego śledztwa prowadzonego przez policję oraz Batmana. Jak nie trudno się domyślić i tym razem jest co wychwalać, za to właściwie nie ma się do czego przyczepić, jeśli chodzi o wykonanie.

Śledztwo w sprawie tajemniczego i nieuchwytnego Holidaya, który morduje w dni świąteczne i zostawia przy ofiarach przedmioty symbolizujące konkretny dzień, zamyka się dopiero po okresie dwunastu miesięcy. Tym razem zabójca uderza w takie okolicznościowe dni, jak Prima Aprilis, Dzień Matki, Dzień Ojca, czy Dzień Niepodległości.  Widać tym samym, że o ile Batman nie jest tutaj kompletnym nowicjuszem, to jednak jest dosyć krótko po swoim debiucie w stroju Mrocznego Rycerza i nie ma takiej wprawy w składaniu w jedno elementów łamigłówki dostarczanej mu przez przeciwnika. Można podejrzewać, że "dzisiejszy", bogaty w doświadczenie Batman zapewne zdecydowanie szybciej odgadłby tożsamość świątecznego mordercy i tym samym zapobiegłby aż tylu ofiarom. Należy oddać twórcom, że zagadka została przygotowana bardzo dokładnie, przez co Batman i jego towarzysze zanim dopięli swego musieli potężnie się namęczyć, przedrzeć się przez gęstwinę zawiłych wskazówek, fałszywych tropów, osobistych dramatów, czy narastającej frustracji i poczucia bezradności. Każdy podejrzewa każdego, a w miarę rozwoju sytuacji wychodzą na jaw zaskakujące powiązania i egzotyczne połączenia sił. Częste zwroty akcji i zaskakujący finał sprawiają, że czytając ten komiks wcale nie jest łatwo odgadnąć, kto odpowiada za dokonane zbrodnie. Pomimo, że Loeb tu i ówdzie pozostawiał pewne wskazówki odnośnie tożsamości Holidaya.

W tle prowadzonego śledztwa dokonuje się druga ważna część całej opowieści, czyli fizyczna oraz wewnętrzna przemiana młodego prokuratora i kochanego męża - Harveya Denta w złoczyńcę znanego jako Two-Face. Widać tutaj wiele wspólnych elementów z filmem MROCZNY RYCERZ Christophera Nolana, który jak wiadomo nie ukrywa, że właśnie DŁUGIE HALLOWEEN było dla niego inspiracją przy tworzeniu filmowej wersji Dwóch Twarzy. Każdy z trójki wspólnie prowadzących śledztwo, czyli Batman, Gordon oraz Dent przeżywają własne problemy, prowadzą podwójne życia i walczą za wszelką cenę o lepsze jutro dla Gotham City, ale nie każda obrana przez nich droga okazuje się słusznym wyborem. Pragnący za wszelką cenę powstrzymać "Rzymianina" prokurator po przeobrażeniu w Two-Face zaczyna w zupełnie inny sposób postrzegać pojęcie sprawiedliwości, przez co od tej pory nie będzie mu już po drodze ze wspomnianą wcześniej dwójką detektywów.

Warstwę wizualną tej historii zachwalałem już przy okazji recenzji poprzedniego tomu, także dodam tylko, iż również druga odsłona zachwyca przez cały czas artystyczną wizją zaproponowaną przez Tima Sale'a. Ten nieszablonowy, trochę kreskówkowy styl, gdzie pojawiają się momentami rażąco niesymetryczne postacie (zwłaszcza ich twarze), i gdzie rozkładówki na dwie strony mają w sobie coś magicznego, na długo pozostaje w pamięci. Sale w unikalny, niepowtarzalny sposób przedstawia każdego z pojawiających się na kartach tej opowieści złoczyńców - w drugiej odsłonie są to Riddler, Scarecrow, czy Mad Hatter - podkreślając ich szaleństwo, czy też charakterystyczne cechy, atrybuty. Duże wrażenie na odbiorcy robi też te kilka plansz pod koniec wykonanych samym ołówkiem bez nałożonego koloru, a także rewelacyjna moim zdaniem okładka wybrana dla tego ozdoby drugiego tomu. 

W dodatkowym zeszycie dostajemy okazję zapoznać się z genezą jednego z najpopularniejszych złoczyńców działającego w Gotham, czyli Two-Face'a. Postać ta powstała w oparciu o bohatera książki NIEZWYKŁY PRZYPADEK DOKTORA JEKYLLA I PANA HYDE'A Stevensona i zadebiutowała w roku 1942 jako Harvey Kent, który po incydencie na sali sądowej stał się przestępcą dzielącym się niczym Robin Hood łupem z biednymi. Aby nie mylić nazwiska z alter ego Supermana, w późniejszym czasie zmieniono Kenta na Denta. Two-Face po swoim komiksowym debiucie zaliczył jedynie kilka występów, aby dopiero na początku lat 70-tych za sprawą Denny'ego O'Neila dołączyć do najgroźniejszych i stałych bywalców na drodze Mrocznego Rycerza. Warto porównać sobie pierwotną wersję Dwóch Twarzy z późniejszymi originami, w tym także z tą zaproponowaną przez Jepha Loeba i Tima Sale'a.

W ramach bonusu dostajemy pod koniec także cztery strony z grafikami powstałymi przy okazji publikacji głównej historii, a także jedną stronę ze szczegółową rozpiską imperium "Rzymianina".

DŁUGIE HALLOWEEN nie bez powodu znajduje się na większości list, które polecają najlepsze historie z udziałem Batmana, jakie powstały na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Jest też ma się rozumieć na liście Damiana opublikowanej jakiś czas temu na DCManiaku - klik. Jeśli nie zdążyliście nabyć wcześniejszego zbioru wydanego przez Muchę, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po obie części opublikowane przez Eaglemoss. Pewnie się powtarzam, ale jest to jedna z najlepszych historii superbohaterskich w ogóle, jaka ukazała się na rynku amerykańskim i jej znajomość dla każdego miłośnika gatunku jest wręcz obowiązkowa. To właśnie tutaj następuje symboliczne odebranie Gotham z rąk mafii i przejęcie władzy nad miastem przez superzłoczyńców pokroju Joker, Poison ivy, scarecrow, czy Riddler. Warto dodać, że bezpośrednią kontynuacją tej głośnej opowieści jest BATMAN: MROCZNE ZWYCIĘSTWO tych samych autorów, gdzie korzystają oni z podobnych elementów co w DŁUGIM HALLOWEEN, i gdzie poznajemy origin Dicka Graysona/Robina. Stworzyli także spin off w postaci CATWOMAN: RZYMSKIE WAKACJE. Niestety w ramach WKKDC raczej tych historii nie zobaczymy, ale wszyscy zainteresowani znajdą je w ofercie Muchy Comics. Jak najbardziej polecam.

Ocena: 6/6

Opisywane wydanie zawiera materiał z komiksów BATMAN: THE LONG HALLOWEEN #7 - 13 oraz DETECTIVE COMICS vol. 1  #66.

Dawid Scheibe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz