piątek, 5 grudnia 2014

Najlepsze komiksy z udziałem Batmana

Często pytacie o to, co przeczytać z Mrocznym Rycerzem w pierwszej kolejności, a zatem: tadam! Oto tekst, który napisałem w maju tego roku na 75 urodziny Batmana.


W tym roku Mroczny Rycerz kończy 75 lat, a 23 lipca został przez DC oficjalnie ogłoszony Dniem Batmana. Z tej okazji prezentujemy listę 7.5 komiksów z udziałem szacownego jubilata, które powinniście poznać lub w ramach celebracji sobie odświeżyć.

TOP 7:

*YEAR ONE (ROK PIERWSZY) - prawdopodobnie najlepszy bat-komiks, Miller prezentuje genezę Batmana, a mimo to prym w historii wiedzie Jim Gordon; ta ponadczasowa klasyka to jedyny komiks, który pokochał reżyser Tim Burton.

*THE LONG HALLOWEEN i DARK VICTORY (DŁUGIE HALLOWEEN i MROCZNE ZWYCIĘSTWO) - dwa kryminały autorstwa duetu Jep Loeb/Tim Sale dziejące się na początku kariery Batmana; w TLH seryjny morderca zabija mafiosów w dni świąteczne + geneza Two-Face'a; w DV ofiarami dusiciela padają członkowie gothamskiej mafii + geneza Robina (Dicka Graysona).

*THE LAST ARKHAM (OSTATNI ARKHAM) - najlepsza z historii duetu Alan Grant/Norm Breyfogle, w której zadebiutował Mr Zsasz; modus operandi mordercy grasującemu w Gotham odpowiada Zsaszowi, ale morderca przebywa w murach przebudowanego Azylu Arkham... Batman trafia do Arkham jako pacjent by rozwiązać zagadkę od wewnątrz.

*KNIGHTFALL część 1 - człowiek znany jedynie jako Bane postanawia złamać Batmana, najpierw psychicznie i fizycznie wycieńczają go uciekinierzy z Arkham, a potem wieńczy dzieło. Historia została wydana w 2013 w 3 poszerzonych tomach New Edition, koniecznie sprawdźcie vol 1.

*Run Paula Diniego w DETECTIVE COMICS (#821-#834, #840#850)-w  zebranych w 4 tomach historiach z charakterystycznymi ilustracjami Dustina Nguyena czuć ducha animowanego serialu BATMAN z lat 90.

*KILLING JOKE (ZABÓJCZY ŻART) - autorzy: Alan Moore i Brian Bolland; w najlepszym komiksie ze swoim udziałem Joker postanawia udowodnić, że jeden zły dzień z każdego zrobi szaleńca, jego celem pada Jim Gordon. Chcecie więcej Jokera? Sięgnijcie po jego pierwsze odświeżone starcie z Batsem w THE MAN WHO LAUGHS (CZŁOWIEK, KTÓRY SIĘ ŚMIEJE).

*HUSH - "odmużdżacz" w sam raz na lato, Jim Lee ilustruje scenariusz Loeba, w którym to Batman musi stawić czoła wielu spośród swojej galerii łotrów, a za wszystkim stoi nowy przeciwnik, tajemnczy Hush.

I jeszcze 5-tka na deser:
*Run Scotta Snydera i Grega Capullo w BATMANIE (wydawany po polsku w ramach linii "Nowe DC COmics") -  Mroczny Rycerz w wersji New 52 mierzy się z rządzącym w sekrecie miastem Trybunałem Sów, groźniejszym niż kiedykolwiek Jokerem oraz genialnym Riddlerem (w nowej wersji bat-genezy).
*BLACK MIRROR - w tej historii Snydera Dick Grayson zastępuje Bruce'a Wayne'a w roli obrońcy Gotham - miasta, które wystawi go na ciężkie próby; plus gęste śledztwo Jima Gordona z udziałem jego psychopatycznego syna James Juniora.
*THE DARK KNIGHT RETURNS (POWRÓT MROCZNEGO RYCERZA)- odczuwalny wydźwięk polityczny w ponadczasowej klasyce Franka Millera, gdzie Batman wraca z emerytury by pownownie ratować swe miasto.
*GOTHAM CENTRAL - kryminał Brubakera i Rucki z Batmanem w tle, na pierwszym planie policjanci z Gotham City.
*"Bat-epopeja" Granta Morrisona - kilkuletnie mieszanie "Szalonego Szkota" w mitologii nietoperza.

Damex

2 komentarze:

  1. *KNIGHTFALL część 1 - człowiek znany jedynie jako Batman postanawia złamać Batmana, :P

    OdpowiedzUsuń
  2. "W DV ofiarami dusiciela padają członkowie gothamskiej mafii." Chyba policji nie mafii ;-)

    OdpowiedzUsuń