czwartek, 4 grudnia 2014

DC: Fakty i Mity #4Zamieszanie wokół broni trzymanej przez Batmana; dlaczego zginął Barry Allen; nieoczekiwany występ Supermana; Brzuchomówca jednak w Gotham oraz kto pierwszy wypowiedział "With Great Power..." To wszystko w kolejnych Faktach i Mitach. Zapraszam po szczegóły poniżej.

Alan Davis odszedł z DC z powodu rozmiaru broni Batmana.

Davis zajął się wspólnie ze scenarzystą Mike’iem W. Barrem serią DETECTIVE COMICS zaraz po zakończeniu Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Stworzyli oni wspólnie krótki, ale spektakularny run w serii o Człowieku-Nietoperzu. Dlaczego krótki? Otóż jedną z przyczyn było to, iż Davis był... zbyt szybkim rysownikiem! Gdy tworzono historię Year Two Barr poprosił Davisa, aby ten narysował Joe Chilla z naprawdę dużą bronią, a konkretnie z mauzerem. Alan zrobił, jak chciał scenarzysta i przedstawił z takim atrybutem mordercę w DETECTIVE COMICS #575, w tym Batmana trzymającego mauzera na okładce.
Pech chciał, że na gotowych już stronach do drugiego Bat-tytułu, a konkretnie do BATMAN #404 (który to komiks miał ukazać się znacznie wcześniej od DC #575) David Mazzucchielli zaprezentował Joe Chilla z zupełnie innym modelem broni. Davis zasugerował, aby to Mazzucchielli zmienił w swoich szkicach rodzaj broni, gdyż występował on na mniejszej ilości paneli, niż w przypadku zeszytu stworzonego przez Alana. DC wybrało jednak inaczej i to Davisowi kazano dokonać poprawek. Artysta odmówił, natychmiast przeniósł się do Marvela, a niezbędne poprawki wprowadził za niego Dick Giordano.

Elliot S! Maggin zwolniony z DC z powodu występu Supermana w innej serii.

Powyżej była mowa o rezygnacji artysty z pracy dla DC, tym razem chodzi o wyrzucenie przez wydawnictwo swojego pracownika. W jednym z odcinków serii CHALLENGERS OF THE UNKNOWN tworzonej swego czasu przez początkujących jako duet Jepha Loeba oraz Tima Sale’a pojawił się nieoczekiwanie na sądowej sali rozpraw Superman. Główni bohaterowie serii będący aktualnie na emeryturze nieumyślnie sprowadzili zagrożenie i masę zniszczenia na mieszkańców okolicznego miasteczka i zostali pozwani przez miejscowych do sądu. Dlaczego Człowiek ze Stali zawitał do tej serii, skoro jak wiadomo jest bardzo zajętym superbohaterem i jakby nie patrzeć nie jest jakoś blisko związany z postaciami z tego komiksu?
Edytor serii o Supermanie Mike Carlin był przeciwny takiemu rozwiązaniu i zasugerował Magginowi, aby ten poprawił scenariusz. Na prośbę edytora Loeb i Sale zastąpili prawdziwego eSa robotem, którego dla wygrania własnej sprawy stworzyli Challengers of the Unknown. Dick Giordano – Executive Editor – nakazał jednak Magginowi utrzymać pierwotną koncepcję odrzucając tym samym sprzeciw Carlina. Prawdziwy Superman zatem zawitał jako gość do serii CHALLENGERS OF THE UNKNOWN, a krótko po tym Elliot S! Maggin mający od pewnego czasu kłopoty z ekipą DC Comics postanowił odejść dobrowolnie na emeryturę. Nikt go do tego nie zmusił, ale wielce prawdopodobne jest, że prędzej czy później i tak zostałby za sumę różnych drobnych pomyłek i nieporozumień wyrzucony.

Flash zginął podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach z powodu ciągnącej się sprawy sądowej z jego udziałem.

W połowie lat 80-tych w serii FLASH ciągnął się długi arc, w którym to Barry zamordował Professora Zooma po tym, jak ten próbował zabić jego narzeczoną. Główny bohater serii bardzo przeżywał pozbawienie Reverse-Flasha życia, a wątek ten ciągnął się już zbyt długo nawet dla samych czytelników. Krótko po jego zakończeniu Flash zginął z rąk Anty-Monitora. Przypadek? Złośliwi twierdzą, że to właśnie nudnawy i ciągnący się niczym opera mydlana temat morderstwa był przyczyną takiej a nie innej decyzji władz DC. Prawda jest jednak taka, że Barry został uznany po prostu za nudnego i jednowymiarowego bohatera, przez co trudno mu było od dłuższego czasu przykuć zainteresowanie czytelników. Marv Wolfman przyznał, że nie podobała mu się decyzja o uśmierceniu Barry’ego Allena, ale taki dostał nakaz i starał się zrobić to tak, aby wyszło jak najmniej boleśnie dla samej postaci.

Brzuchomówca miał być przeciwnikiem Sędziego Dredda.

To oczywiście nieprawda, ale nie aż tak odległa od prawdy. Alan Grant oraz John Wagner, którzy wymyślili postać Brzuchomówcy ostatecznie ustanowili go przeciwnikiem Mrocznego Rycerza z Gotham, lecz pierwotny koncept był inny.
Obaj panowie chcieli, aby gadająca kukła wystąpiła w serii MEAN TEAM wydawanej przez 2000 A.D., ale uznano, że wymyślona postać ma zbyt duży potencjał, który wykorzystano, gdy poszukiwano nowego złoczyńcy dla Batmana.

With Great Power Comes Great Responsibility” kojarzone z... Supermanem.

Zapisane powyżej słowa do tej pory kojarzyły się tylko i wyłącznie z postacią Spider-Mana. Któż jednak mógł przypuszczać, że 15 lat przed tym, jak pojawiły się one na łamach AMAZING FANTASY #15 wypowiedziano je w serialu TV z udziałem Człowieka ze Stali. W odcinku z roku 1948 roku adoptowany ojciec Clarka Kenta tłumaczy synowi, iż ogromna moc oznacza również ogromną odpowiedzialność. W tym samym epizodzie padają też słynne słowa o używaniu mocy w oparciu o prawdę, tolerancję oraz sprawiedliwość.

Wykorzystano materiały z Comic Book Legends Revealed #479, 480 oraz 498

Dawid Scheibe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz