sobota, 15 listopada 2014

BATMAN LI'L GOTHAM VOL. 2

Decyzja o zakupie drugiego i zarazem ostatniego (niestety) zbioru zawierającego przygody zminiaturyzowanych i roześmianych od ucha do ucha mieszkańców Gotham City była niezwykle łatwa do podjęcia. Chyba każdy, kto miał przyjemność zapoznać się z tym, co panowie Nguyen oraz Fridolfs dokonali na łamach poprzedniego tomu pragnął jak najszybciej przyswoić sobie kolejną dawkę ponadczasowych i skierowanych do każdego typu odbiorcy historii z udziałem Batmana, Robina i reszty ferajny. Jeśli przeczytaliście pierwszy tom i jakimś cudem nie ciągnęło Was do sięgnięcia po więcej, to i tak Wam nie wierzę :P

Drugi tom jest utrzymany dokładnie w takim samym tonie i klimacie, co poprzedni, czyli znów mamy ukazane Gotham w jaskrawych barwach, a każda historyjka składająca się na ten zbiór tryska humorem, wszyscy są dla siebie niezwykle mili i ogólnie dominuje atmosfera przyjaźni, jedności oraz współpracy ponad podziałami. Można powiedzieć, że jest to taka utopijna, trochę elseworldowa wersja Gotham, gdzie wszystko zawsze dobrze się kończy, gdzie nie ma rozlewu krwi, i gdzie nawet najgorszy, najpodlejszy przestępca traktowany jest z przymrużeniem oka.

Formuła komiksu pozostała również bez zmian, czyli każda odsłona skupiona jest tematycznie wokół konkretnego, mniej lub bardziej istotnego święta. Święta, które respektowane są przez obie strony, czyli zarówno tych stojących po stronie prawa, jak również tych, których superbohaterowie muszą co rusz ścigać i umieszczać w Arkham. W tym zbiorze śledzimy zatem perypetie bohaterów podczas japońskiego święta Minazuki, 4 lipca, dnia Wszystkich Świętych, święta pracy, święta dziękczynienia czy też Bożego Narodzenia. Dodatkowo wspólnie z Batmanem i Robinem udajemy się na Comic Con w Gotham oraz obserwujemy, jak dla Bruce’a oraz Seliny kończą się wspólne wczasy na tropikalnej wyspie. Wszystko oczywiście przyprawione sporą dawką specyficznego humoru i utrzymane w klimacie zdecydowanie mniej poważnym, niż to ma miejsce w miesięcznikach wydawanych w ramach New 52.

Zdecydowanie najciekawszą, najzabawniejszą i wiodącą prym w całym zbiorze, podobnie jak to miało miejsce i w poprzedniej odsłonie, postacią jest Damian Wayne. Wymiany zdań Robina z Batmanem czy też Alfredem są największym atutem całej serii i widać, że twórcy doskonale czują tę postać, a jednocześnie podkreślają na każdym kroku, że Damian to najmłodszy, cały czas będący jeszcze rozkapryszonym dzieciakiem członek bat-rodziny.

Co najbardziej zapadło mi w pamięć i spowodowało najwięcej uśmiechu podczas czytania drugiego tomu? Z pewnością będą to takie momenty, jak przemiana bat-samolotu w transformera, starania Batmana i Robina o przepustki na Comic Con, Alfred podejrzany o zabawę w dr. Frankensteina, zarośnięta „klata” Batmana, czy też wizyta bohaterów w poszukiwaniu kumpla w fast foodzie i Batman zamawiający zestaw dziecinny dla Robina. Takich momentów jest oczywiście znacznie więcej i można powiedzieć, że właściwie w każdym odcinku jest coś fajnego i godnego zapamiętania. Główny plus jest taki, że widzimy naszych bohaterów w typowo ludzkich zachowaniach i tym samym łatwiej się z nimi przez to utożsamić.

BATMAN: LI’L GOTHAM okazał się niezwykle udanym eksperymentem i przykładem na to, że świat Mrocznego Rycerza wbrew pozorom nie musi zawsze być ukazany w ciemnych i ponurych barwach, aby był on ciekawy i interesujący dla spragnionego wrażeń czytelnika. Dustin Nguyen oraz Derek Fridolfs wykonali kawał dobrej roboty i przysporzyli dużej rzeszy odbiorców sporą dawkę rozrywki pokazując znane i lubiane postacie w zupełnie nowych sytuacjach. Z czystym sumieniem polecam ten komiks zarówno tym najmłodszym, jak i zaawansowanym wiekowo czytelnikom. Każdy znajdzie tutaj dla siebie coś interesującego i w inny sposób odczyta przesłanie, jakie niesie ze sobą dzieło (nie boję się użyć tego słowa) Nguyena i Fridolfsa. Jedyny minus całości jest taki, że to już koniec.

Uwaga: wiele tekstów z tego komiksu może doprowadzić do niepohamowanego ataku śmiechu oraz towarzyszącego jemu strumienia łez, przez co może stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia. Przed lekturą koniecznie zapoznaj się z opinią lekarza lub farmaceuty.

Opisywane wydanie zawiera materiał z komiksów BATMAN: LI’L GOTHAM #7 - 12

Ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz