piątek, 14 listopada 2014

Gotham Gazette #6

Przyznaję się - nieco zaniedbałem każdą z trzech prowadzonych przez siebie rubryk z easter eggami. Brak wolnego czasu nie pozwala mi na śledzenie na bieżąco wszystkich seriali. Nie obiecuję że to się zmieni, ale będę robić co w mojej mocy. Dziś odrobinę nadrobię GOTHAM, prezentując Wam wszystkie wyłapane smaczki z szóstego epizodu serialu.

Jam jest RIDDLER!
Chyba mocniej niż w tym odcinku nie mogliśmy dostać w twarz informacją, że Edward Nygma w przyszłości stanie się złoczyńcą o pseudonimie RIDDLER. Na szczęście był z tym związany przyjemny easter egg, który zresztą pojawił się już przy okazji jednego z poprzednich epizodów. Chodzi naturalnie o charakterystyczny znak zapytania, który z czasem stanie się znakiem rozpoznawczym Nygmy. W szóstym odcinku widzieliśmy go w tej scenie.
Jam jest Harley Quinn?
Ciekawa teoria pojawiła się na jednej ze stron, której użytkownik zasugerował iż szalona pani psycholog, która jest blondynką i z dziwną przyjemnością oglądała walkę Bullocka ze starszym panem solidnie nafaszerowanym narkotykami, w przyszłości może jeszcze pojawić się w serialu. Dlaczego? Otóż  jest dziwnie podobna do Harley Quinn. Zresztą nie tylko ona...

...w epizodzie pojawia się bowiem jeszcze druga blondynka, której zdrowie psychiczne poddane jest wątpliwościom.To oczywiście siedząca w archiwum komisariatu policji panna Kristin Kringle, w której najwyraźniej skrycie podkochuje się Edward Nygma. Sak zresztą zauważył on, że jej imię i nazwisko brzmią jak żart.

Maski
Po tym jak Balonowy Morderca przywdziewał maskę kojarzącą się z Profesorem Pygiem, tym razem twórcy poszli o krok dalej. Tym razem maska zabójcy odcinka bardzo mocno kojarzy się bezpośrednio z Batmanem. Identyczna barwa, charakterystyczne "uszy" na głowie i fajne ujęcie - skojarzenie gotowe.
Pojawiam się i znikam
Maska to zresztą nie jedyne skojarzenie z postacią Batmana. Duch Kozła bowiem opanował do perfekcji sztukę bezszelestnego pojawiania się w miejscach swoich zbrodni, ale nie tylko. Starcie Bullocka i Gordona z mordercą także zaczyna się od dość nieoczekiwanego pojawienie się go przy jednym z detektywów.
Nawiązania do THE DARK KNIGHT RISES
W tym epizodzie pojawiły się takie dwa. Pierwszym z nich jest scena, w której młoda Catwoman wkrada się do posiadłości Wayne'ów by poszabrować. Bardzo podobne ujęcie widzieliśmy w wyżej wymienionym filmie.
Drugim jest końcowa scena, w której młody Bruce Wayne decyduje się wspomóc swoim majątkiem sieroty z Gotham. Tu znów możemy odnieść to do analogicznej sceny z THE DARK KNIGHT RISES. Jak to mawia pewien poseł - przypadek? Nie sądzę.

Blackgate
W ostatniej scenie epizodu Montoya i Allen obiecują aresztowanemu Gordonowi pobyt w więzieniu Blackgate. Dotychczas ta lokalizacja nie była wspominana w serialu GOTHAM, ale fani komiksów oraz gier komputerowych z pewnością wiedzą iż jest to więzienie numer 2 w mieście, gdzie również mozna spotkać wielu niebezpiecznych świrów.
Na dziś to tyle. Nie obiecuję, że kolejna odsłona pojawi się wkrótce, ale zrobię co w mojej mocy.

1 komentarz:

  1. Blackgate nie jest "więzieniem numer 2", tylko JEDYNYM więzieniem w Gotham. Arkham to szpital psychiatryczny.

    OdpowiedzUsuń