niedziela, 23 listopada 2014

Komiksowy przewodnik po filmach DC

W zeszłym miesiącu DC Comics/Warner Bros ujawniło filmowe plany aż do 2020 roku. Kinowe przygody herosów DC zapewne częściowo przełożą się na wyniki sprzedaży komiksów. Czas oczekiwania na premiery poszczególnych filmów może Wam już teraz umilić lektura konkretnych komiksów.

Jak widać genialne umysły myślą podobnie, albowiem w dzień, gdy wpadłem na pomysł niniejszego przewodnika serwis IGN opublikował podobny artykuł. Zamierzam ich jednak przebić i polecić więcej niż po jednym komiksie.

Nie polecam w tym tekście solowych komiksów z Supermanem ani z Batmanem, gdyż tego typu teksty powstały swego czasu na DC Mutiverse. Niedługo zamierzam je przenieść na bloga, także cierpliwości.

A teraz zajrzymy w terminarz premier:25.03.2016 - BATMAN V SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE

Jeśli chodzi o wspólne historie z ikonami DC to dla młodszych czytelników strzałem w dziesiątkę byłby komiks BATMAN AND SUPERMAN ADVENTURES: WORLD'S FINEST: THE OFFICIAL COMICS ADAPTAION. Wciąż z sentymentem wspominam film animowany z lat 90', niestety szanse zdobycia obecnie wersji komiksowej są dość nikłe.

Więc może coś z klasyki? SUPERMAN: DARK KNIGHT OVER METROPOLIS z lat 80', nie tak dawno temu wznowiono to w wydaniu zbiorczym. Sam komiks w latach 90' wyszedł w Polsce w zeszytówkach z TM-Semic.
Jeśli mowa o klasyce, to SUPERMAN/BATMAN: THE GREATEST STORIES EVER TOLD zbiera kilka różnych spotkań obu herosów, część z nich liczy już sobie kilka ładnych dekad. Jaka przekrojówka wspólnych historii tomik daje radę.

Shazam, Wonder Woman, Flash, Green Lantern i JLA (Liga) również doczekali się swoich tomów TGSET, ale nie polecam żadnej z tych pozycji.
Ostatnia propozycja z Batsem i eSem to świeżynka. 1 tom BATMAN/SUPERMAN: CROSS WORLD opowiada o pierwszym spotkaniu Mrocznego Rycerza i Człowieka ze Stali w nowym uniwersum DC. Dodatkowo spotykają też oni swoje odpowiedniki z Ziemi-2.


05.08.2016 – SUICIDE SQUAD

W nowym DCU wydawana jest już druga z kolei seria ze Squadem. Ja polecam Wam wyłącznie tom 1 tej pierwszej, zatytułowany KICKED IN THE TEETH.
Stare, ale jare są za to przygody Squadu autorstwa Johna Ostrandera. Niestety DC zaniechało wznawiania wydań zbiorczych i do zdobycia jest wyłącznie tom 1 - TRIAL BY FIRE oraz nowsza historia od tego scenarzysty - FROM THE ASHES.


23.07.2017 – WONDER WOMAN

Zakończony właśnie trzyletni run Briana Azzarello i Cliffa Chianga to nie tylko najlepsza historia z WW, ale i jedna z najlepszych komiksowych epopei w dziejach medium. Mitologiczne podejście do amazońskiej książniczki i dysfunkcyjna rodzina greckich bogów okazały się przepisem na sukces. 
By mieć całość należy zaopatrzyć się w 6 tomów. 1 z nich - BLOOD wyszedł również po polsku, oczywiście pt. KREW. Kolejne w drodze.


23.11.2017 – JUSTICE LEAGUE (część pierwsza)

Gdy myślę o Lidze przychodzi mi na myśl kilka tytułów. Historia Panika na niebie! wydana u nas przez TM-Semic, komiks Matta Wagner BATMAN/SUPERMAN/WONDER WOMAN: TRINITY, znakomite batmano-centryczne JLA: TOWER OF BABEL Marka Waida, pięknie namalowane JUSTICE, czy JLA: YEAR ONE...
Ale na start poleciłbym JUSTICE LEAGUE: ORIGIN (wersja PL - LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI: POCZĄTEK). Bardzo filmowa historia uformowania się Ligi w realiach nowego DCU. Herosi łączą siły by stawić czoło zagrożeniu w postaci najazdu na Ziemię potężnego Darkseida. Scenariusz Geoff Johns, rysunki Jim Lee.
JLA autorstwa Granta Morrisona było bardzo dobrze przyjęte zarówno przez recenzentów, jak i fanów. Do dziś dnia jego run stawiany jest na podium historii z JL. Klimat lat 90, ale ze złożónym podejściem do postaci i dozą szaleństwa w 41 zeszytach. Seria autorstwa szkockiego scenarzysty była zebrana w sporej ilość wydań zbiorczych, ale można ją też dorwać w 4 grubszych tomach w formacie Deluxe Edition. 4 tom zawiera również historię z przeciweństwami herosów z alternatywnej Ziemi.


23.03.2018 – THE FLASH

Pisałem niedawno o najlepszych historiach z Flashem. Skrótowe przypomnienie: historie autorstwa Marka Waida oraz Geoofa Johnsa.
W obu przypadkach Flashem nie jest Barry Allen, lecz Wally West. Historie Johnsa zebrano w 3 pokaźne omnibusy.
Jeśli zaś chodzi o Barry'ego, to przepięknie narysowany run Briana Buccellato i Francisa Manapula z nowego uniwersum będzie trafnym wyborem. Pierwszy z 4 tomów nosi tytuł MOVE FORWARD.


27.07.2018 – AQUAMAN

Aquman przez lata był obiektem żartów. Jeśli jednak w postaci interesuje Was coś więcej ponad to, jak bohater sika pod wodą, to naprawdę dobry komiks, po który możecie sięgnąć to THE TRENCH. To 1 z 4 tomów runu Johnsa w serii AQUAMAN w nowym DCU.
Obecnie serię pisze Jeff Parker i naprawdę komiks wciąż trzyma poziom.
A może bad-assowa wersja władcy Atlantydy? Peter David pisał jego przygody, gdy Aquaman miał brodę, długie włosy i harpun zamiast ręki. Być może fakt, że zbliża się solowy film z gościem, który gada z rybami sprawi, że DC wznowi ten run.


05.04.2019 – SHAZAM

W 2015 ma wyjść tomiszcze z okazji 75 lat istnienia postaci. Jednak polecę coś innego z Shazamem (dawniej Captainem Marvelem).
SHAZAM!: MONSTER SOCIETY OF EVIL Jeffa Smitha jest lżejszą pozycją z dużą dawką humoru, która przypadnie do gustu także młodszemu odbiorcy.
W nowym DCU bohater miał swoje przygody na bonusowych stronach w JUSTICE LEAGUE. Zebrano je potem w tom zatytułowany po prostu SHAZAM! Komiks autorstwa Johnsa i Garry'ego Franka ma ukazać się po polsku w przyszłym roku. Znamienne, że w historii jest obecny Black Adam, złoczyńca, którego zobaczymy też na dużym ekranie.


14.06.2019 – JUSTICE LEAGUE (część druga)


03.04.2020 – CYBORG

Nie lubię tej postaci, nie mogę się nawet zmusić do cienia sympatii, ale coś polecić trzeba... Cyborg nie był drażniący w runie Johnsa w TEEN TITANS. Wiem, że istnieje TEEN TITANS SPOTLIGHT: CYBORG, ale nigdy tego nie czytałem.
Cyborg jest w obecnym składzie Ligii, więc najlepiej sięgnijcie po prostu po ww JUSTICE LEAGUE: ORIGIN.


19.06.2020 – GREEN LANTERN

Powiem krótko: saga Geoffa Johna w GREEN LANTERN. Podsumowując 9 lat (!) na DC Multiverse (tekst wkrótce trafi na bloga) pisaliśmy, dlaczego warto. W tej epopei sci-fi, która zrewitalizowała i zrewolucjonizowała świat Latarników na szczególną uwagę zasługują GREEN LANTERN: SECRET ORIGIN oraz jeden z najlepszych eventów DC - SINESTRO CORPS WAR.
Jeśli zaś chcecie w pełni doświadczyć epickości rozbudowanej mitologii Latarników w wersji Johnsa i nie chcecie rozdrabniać się na wiele tomów, to wszystkie historie doczekają się skolekcjonowania w omnibusy. 
W stycznie ukaże się 1 tom z 3 lub 4 tomów (nie wiadomo jeszcze dokładnie).


Damex

3 komentarze:

 1. Od czasu Smallville uważam, że Cyborg w JL jest pomyłką. Jest to postać ciekawa dla mnie tylko ze względu na serial animowany Teen Titans. Zawsze twierdziłem, że Cyborg najlepiej pasuje do Tytanów. Jego postać to kolejny liść w twarz do fanów od Nu52.
  Co do próśb fanów dotyczących spojenia universów Arrow/Flash i DCMU to mam nawet pewną koncepcję jak to wykonać... Po prostu ustawmy historię z seriali jako akcję osadzoną kilka lat przed MoS. W MoS Kal ma 33 lata, Batman ma mieć ok.40 lat. Ile lat może mieć Oliver w czasie trwania pierwszego sezonu Arrow ? Na moje przeliczenia ok. 27-28. Chronologia by się zgadzało. Zresztą serial wprowadza zbyt wielu członków JL : Black Canary, Huntress, Wildcat, Green Arrow, Atom. W serialu Flash ma pojawić się Firestorm. Głupio by to wyszło gdyby jednocześnie w serialach i filmach istniały dwie grupy JLA. Niestety marzenia fanów o wspólnym uniwersum seriali i filmów położył fakt wyboru jakiegoś tam Ezry Millera na Flasha. To tak jakby wybrać płaską laskę na Wonder Woman (oh....wait).
  Co do filmu Green Lantern. Potrzebny jest reboot. Chociaż Ryan Reynolds jako Hal Jordan nie był zły. On zostaje, reszta wypada. Umieścić origin Hala niczym intro w Watchmen i skupić się w pełni na Korpusowych sprawach. Wrogiem chyba oczywiste byłby Sinestro.
  Film Justice League umieściłbym jako unowocześnioną adaptację serii Justice League: New Frontier. Do składu dałbym klasyczną siódemkę (no i niech i będzie ten Cyborg). W drugiej części pojawiliby się GA, Black Canary, Raya Palmera jako cywila. Zamiast Centre głównym wrogiem byłby oczywiście Brainiac, nie Darkseid.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WW ma być wojowniczką, ma mieć ładnie zarysowane mięśnie, a nie zderzaki, które przeciążają ją do przodu :P

   Usuń
  2. To tylko napisałem dla żartu. Gal Gadot jako WW moim zdaniem będzie dobra...

   Usuń