wtorek, 25 listopada 2014

Smaczki z ARROW #5

Dość mocno zaniedbałem easter eggi z kolejnych epizodów trzeciego sezonu ARROW, dlatego dziś nie tylko nieco nadrabiam zaległości, ale przy okazji także obiecuję, że jutro popołudniu swoją premierę będzie miała następna odsłona tej właśnie rubryki. tymczasem przyjrzyjmy się co twórcy poukrywali w "The secret origin of Felicity Smoak".

Tytuł
Już sam tytuł odcinka nawiązuje do pewnej serii komiksowej, która ma długą tradycję w DC Comics. Chodzi oczywiście o SECRET ORIGINS, której kolejny wolumin ukazuje się aktualnie w ramach New 52. Warto zaznaczyć, że już w latach 90-tych mogliśmy czytać komiks o tym samym tytule, a jego pomysłodawcą i edytorem był wówczas sam Mark Waid.
Co ciekawe, kilka lat temu ukazał się również pełnometrażowy film dokumentalny poświęcony historii wydawnictwa DC, którego tytuł brzmiał właśnie SECRET ORIGIN. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że DC powinno zastrzec ten zwrot, by nie narobić kłopotów kolejnemu klubowi piłkarskiemu.

Zegarek o dwóch znaczeniach
W epizodzie pojawiła się nieźle ukryte lokowanie produktu. Otóż gdy Ray Palmer prezentuje matce Felicity jeden ze swoich najnowszych zegarków, używa zwrotu "It replaces your computer". I o to właśnie chodzi - zdanie to jest znakiem rozpoznawczym jednej z firm sprzedających w USA najnowszy sprzęt elektroniczny. To jedno ze znaczeń.

Drugie z kolei to dość znamienne zaznaczenie, że Ray Palmer jest zafascynowany miniaturyzacją. Nic dziwnego, w końcu to przyszły Atom.

Starro
W jednym z flashbacków widzimy Felicity rozmawiającą z Cooperem.. Chłopak nosi w niej taką oto koszulkę.
Widoczne na niej stworzenie to oczywiście STARRO - jeden z klasycznych przeciwników JUSTICE LEAGUE OF AMERICA. Sam obrazek pochodzi zresztą z okładki jednego z numerów wspomnianej serii.

Brother Eye - Pięć lat wcześniej
Każde z Was zauważyło zapewne, że piąty epizod trzeciej serii ARROW przedstawia serialową interpretację postaci Brother Eye'a. To co jednak rzuca się w oczy, to fakt iż intryga intryga przedstawiona w tym epizodzie planowana była przez Coopera pięć lat. Dokładnie tyle samo stanowi przeskok w czasie w serii DC NEW 52: FUTURE'S END, gdzie Brother Eye także odgrywa bardzo ważną rolę.

Design Felicity
Tak swoją drogą, czy wygląd Felicity z flashbacków kogoś Wam nie przypominał? Otóż twórcy serialu ucharakteryzowali aktorkę na... Śmierć z SANDMANA Neila Gaimana.
Santa Prisca
Lyla - narzeczona Diggle'a, w tym odcinku jest na misji w Santa Prisca. Jest to oczywiście miejsce znane fanom komiksów - tam bowiem narodził się Bane - jeden z najbardziej znanych przeciwników Batmana. 

Myron Forest
Współlokator Coopera to także postać znana z kart komiksów. Myron Forest stworzony został przez samego Jacka Kirby'ego i był jednym z naukowców który stworzył Brother Eye'a
Cooper Sheldon
To chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, prawda?
Nawiązanie do filmu BATMAN
Gdy Oliver przychodzi w odwiedziny do Thei, na widok jej mieszkania używa zdania "Nice place you got here. Lots of space". Dokładnie taka sama kwestia pojawia się w filmie BATMAN Tima Burtona w scenie, w której Bruce Wayne jest pierwszy raz w mieszkaniu Vicki Vale.

Na dziś to tyle, "Smaczki z ARROW" powrócą już jutro.

2 komentarze:

  1. Nie chcę się męczyć z tym żałosnym odcinkiem raz jeszcze; może mi ktoś przypomnieć w którym miejscu wspomniano o Cooperze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Chłopak Felicity z przeszłości nazywał się Cooper Sheldon

    OdpowiedzUsuń