poniedziałek, 24 października 2016

DC Event #8: BLACKEST NIGHT cz. 2

Blackest Night to ogromne pod względem zasięgu wydarzenie, które w drugiej połowie roku 2009 i pierwszej połowie roku 2010 przewinęło się przez cały komiksowy świat DC. Blackest Night jest przy okazji ostatnią częścią trylogii, jaką Johns zaplanował w ramach swojego runu w serii GREEN LANTERN. Poprzednie dwie części to GREEN LANTERN: REBIRTH oraz SINESTRO CORPS WAR. Jak wspomniałem w poprzedniej odsłonie DC Event, oprócz głównej mini serii, która składała się z ośmiu zeszytów, wydano całą masę tie-inów i powiązanych z tematem mini serii. Dzisiaj postaram się krótko przybliżyć wydarzenia z poszczególnych tie-inów, a także podkreślić najważniejsze momenty oraz konsekwencje Najczarniejszej Nocy.


Zgodnie z pierwotnym pomysłem Geoffa Johnsa, głównego architekta Najczarniejszej Nocy, wydarzenie to swoim zasięgiem miało obejmować jedynie świat Zielonych Latarni i całego z tym związanego kosmicznego zakątka DCU. Zdecydowano jednak inaczej i ostatecznie postanowiono wykorzystać potencjał, jaki tkwił w przywracaniu zmarłych do życia i konfrontowanie ich ze swoimi dawnymi przyjaciółmi, czy wrogami rozlewając BN maksymalnie na całe uniwersum. Minusem takiego rozwiązania był fakt, że powielany za każdym razem schemat z przywracaniem do życia różnych bohaterów czy złoczyńców stał się z czasem z atrakcyjnego na nudnawy i dosyć przewidywalny.

W ramach tie-inów doczekaliśmy się m.in. siedmiu trzyczęściowych mini serii, a także ośmiu specjalnych one-shotów. Te ostatnie to przywrócone na jeden miesiąc do życia serie, które zostały dawno, lub bardzo dawno zakończone. Czarne pierścienie mają zdolność kontroli całego ciała, czy też jedynie pozostawionego fragmentu zwłok, a przy tym całkowity wgląd w zasoby pamięci swojego „gospodarza”. Dzięki temu czytelnicy dostali możliwość zobaczenia kilku ciekawych, utrzymanych w specyficznym klimacie konfrontacji, wśród których na uwagę zasługują chociażby takie pojedynki, jak:  Ted Kord versus Booster Gold, Superman versus Superman z Ziemi-2, Wonder Woman versus Max Lord, Catwoman versus Black Mask, czy też Superboy versus Wonder Girl.


Jedynym zmarłym pozostawionym w spokoju był pierwszy Dove – Don Hall. Podobnie jak nowa Dove, jego moce bazowały na głębokim połączeniu z białym światłem, przez co czarne pierścienie, mimo iż próbowały, nie były w stanie połączyć się ze zwłokami Dona.

Większość tie-inów była bardzo luźno powiązana z Najczarniejszą Nocą, a jedynie nieliczne pozycje, jak chociażby THE ATOM AND HAWKMAN stanowiły uzupełnienie wydarzeń z mini serii BLACKEST NIGHT.


Blackest Night obfitowało w sporo efektownych i spektakularnych wydarzeń. Poniżej kilka z nich:

- Wybór sześciu nowych Latarników, z których każdy otrzymuje inny kolorowy pierścień. Luthor – pomarańczowy, Scarecrow – żółty, Mera – czerwony, Flash – niebieski, Atom – indygo oraz Wonder Woman – fioletowy.

- Bohaterska śmierć Kyle’e Raynera ratującego centralną baterię na Oa.

- Guy Gardner zostaje Czerwonym Latarnikiem.


- Samobójstwo Williama Handa i przywrócenie go do życia jako Czarnego Latarnika.

- Ożywienie „Bruce’a Wayne’a”.

- Ukazanie originów i wyglądów poszczególnych awatarów.

- Hal Jordan zostaje w jednym momencie Czarnym Latarnikiem, zaś w drugim Białym Latarnikiem.

- Hal Jordan ponownie staje się jednością z Parallaxem.

- Hal Jordan/Parallax kontra Spectre

- Sinestro zostaje Białym Latarnikiem.

- Scar zabija jednego ze Strażników i więzi pozostałych.

- Przywrócenie do życia dwanaście wybranych postaci, w tym Deadmana.

- Mogo oczyszcza Oa i neutralizuje Black Lanternów.

- Superman, Kid Flash, Superboy, Wonder Woman i Green Arrow zamienieni przez Nekrona w Czarnych Latarników.

- Mongul kontra Sinestro w walce o przywództwo nad Korpusem Strachu.


Najważniejsze konsekwencje Najczarniejszej Nocy:

- Popularne i częste powroty zza grobu, przynajmniej teoretycznie, nie będą już możliwe.

- Ganthet zostaje Zielonym Latarnikiem w sektorze 0.

- Kilowog rezygnuje z funkcji trenera nowych rekrutów.

- Strażnicy wycofują zakaz fizycznych relacji i miłości pomiędzy członkami GLC.

- Po Najczarniejszej Nocy nastaje Najjaśniejszy Dzień, czyli koniec jednego eventu daje początek nowemu – Brightest Day.

- Białe pierścienie wskrzeszają 12 wybrańców, wśród których znajdują się zarówno polegli bohaterowie, jak i złoczyńcy. Są to: Maxwell Lord, Zoom, Jade, Hawk, Captain Boomerang, Firestorm, Martian Manhunter, Aquaman, Hawkgirl i Hawkman, Amon Tomaz oraz Boston Brand.- Black Hand zostaje częściowo pozbawiony świadomości i wcielony do Korpusu Indygo.

- Była Strażniczka Wszechświata, a w tym czasie członkini Korpusu Nadziei, zgodnie z wcześniej zawartą umową dołącza do Larfleeze’a i przenosi się na Okaarę.

- Ziemia okazuje się centrum wszechświata i miejscem, gdzie powstało życie.

- Ujawnienie się członków Plemienia Indygo i tajemnicze powiązanie historii Korpusu Współczucia z Abinem Surem.


Alfabetycznie wymienione i krótko streszczone tie-iny do Blackest Night, w tym osiem zeszytów z przywróconych na jeden miesiąc do życia serii:

ADVENTURE COMICS #45: Młody Clark z Ziemi-Prime czyta w swojej piwnicy komiksy, które pozwalają mu poznać wydarzenia z alternatywnych światów. Po przeczytaniu ADVENTURE COMICS #4 ze swoim udziałem zamierza natychmiast udać się do sklepu z komiksami po kolejny numer. Tam spotyka Alexandra Luthora, który powrócił do życia wraz z innymi przeciwnikami JLA. Luthor sprawia, że Superboy-Prime odzyskuje zbroje i moce. Czarny Latarnik celowo doprowadza przeciwnika do wściekłości, a chwilę później na miejscu zjawiają się inne postacie, zamordowane wcześniej przez Prime’a.

Walka pomiędzy Superboyem a Czarnymi Latarnikami przenosi się do siedziby DC Comics. Prime obwinia wydawnictwo za swój los i chce, aby pracownicy umarli razem z nim. Po chwili Luthor przenosi wszystkich do piwnicy chłopaka. Tam odarty ze swojej zbroi Clark widząc, że zaraz przegra, w akcie desperacji zakłada czarny pierścień. Następnie doświadcza kolejno na sobie każdego ze spektrum emocji. Na końcu pierścień znika, a wraz z nim słudzy Korpusu Śmierci. Aby pocieszyć chłopaka i zapewnić szczęśliwe zakończenie, zjawia się Lorie i przytula do niego. Clark nie widzi, że dziewczyna ma na palcu czarny pierścień.

ADVENTURE COMICS #7 – Black Lantern Superboy atakuje Wonder Girl podczas potężnej walki rozgrywającej się w Central City. Jednocześnie Conner toczy wewnetrzny bój próbując wyrwać się spod kontroli czarnego pierścienia. Pojedynek przenosi się do Fortecy Samotności. Tam Krypto dokopuje się do martwego ciała drugiego Connera, a pierścień wędruje powoli w stronę nowego gospodarza. Uwolnionemu spod kontroli Korpusu Śmierci Superboyowi udaje się mrożącym oddechem unieruchomić przedmiot, który następnie Cassie wyrzuca na orbitę. Cała trójka wraca do Coast City.

THE ATOM AND HAWKMAN #46 – Ray Palmer zostaje wybrany na członka Plemienia Indygo. W walce z Hawkmanem oraz Hawkgirl pomaga mu Indygo-1, przy okazji zdradzając mu tajniki „pożyczania” i wykorzystywania mocy innych Korpusów. Atom ma za zadanie chronić liderkę Plemienia, gdy ta wysyła sygnał teleportacji do Central City dla pozostałych członków Korpusu Współczucia. Jean Loring próbuje zakłócić przekaz. Wewnątrz pierścienia Indygo-1 rozgrywa się walka pomiędzy Jean a Rayem, którą wygrywa ten drugi. Sygnał zostaje wysłany, a Ray cieszy się, gdyż chyba znalazł sposób na przywrócenie życia Jastrzębiom.

BLACKEST NIGHT: BATMAN – Dick oraz Damian stoją nad rozkopanym grobem Wayne’ów. Deadman wnika na chwilę w swoje przywrócone do życia ciało, aby dowiedzieć się więcej na temat Najczarniejszej Nocy. Następnie wyrusza po pomoc. Na pokładzie specjalnego samolotu, dziesięciu złoczyńców z Gotham zostaje przywróconych dożycia. Deadman przejmuje najpierw ciało Batmana, a następnie na jakiś czas Robina. Dzięki temu Dick dowiaduje się szczegółów odnośnie Blackest Night i tego, co stało się z czaszką Bruce’a. Cała trójka widzi puste groby rodziców Dicka oraz Tima, którzy powstali z grobu jako Czarni Latarnicy.

Siedziba policji została opanowana przez Czarnych Latarników. Batman i Robin zdobywają miotacze ognia i próbują uratować pozostałych przy życiu policjantów. Deadman przenika do ciała Barbary Gordon, dzięki czemu pomaga uniknąć śmierci kobiecie i jej ojcu. Na miejscu zjawia się Red Robin i zabiera Gordonów oraz Batmana na pokład batplane’a. Podczas lotu zostają zaatakowani przez Graysonów oraz Darke’ów, a Dick decyduje się awaryjnie lądować na cmentarzu.

Tim oraz Dick zmuszeni są walczyć z własnymi rodzicami, zaś Damian ma zadbać o bezpieczeństwo Gordonów. Deadman na polecenie Batmana odnajduje Jasona Blooda. Gdy ten odmawia pomocy, Deadman przejmuje kontrolę nad jego ciałem i jako Etrigan pomaga w walce z Black Lanternami. Na cmentarzu zjawiają się także inni przywróceni do życia złoczyńcy. Dick nie widzi innego wyboru i zamraża siebie oraz Red Robina. Czarni Latarnicy wkrótce odlatują nie wyczuwając wokół żadnych emocji. Po ich odwrocie Deadman pomaga Dickowi oraz Timowi uwolnić się z lodowej pułapki.

BLACKEST NIGHT: SUPERMAN – Kal-L z Ziemi-2 powraca do życia i terroryzuje mieszkańców Smallville. Goszczący w miasteczku Superman oraz Superboy odnajdują go na cmentarzu, gdzie dochodzi do walki. Podczas starcia przeciwnik nagle znika. Po powrocie do domu obaj bohaterowie spostrzegają, że Martha Kent zniknęła. Okazuje się, że staruszka została porwana przez Kal-La oraz jego żonę Lois. Tymczasem przebywająca na Nowym Kryptonie Kara jest świadkiem, jak jej ojciec powstaje z martwych.


Kal-El oraz Conner walczą z Supermanem z Ziemi-2. Mace Clarka udaje się uwolnić i uciec w stronę pola kukurydzy, zaś Lois podąża za nią. Czarny Latarnik Psycho Pirate gra na emocjach mieszkańców Smallville. Jedną z jego ofiar jest Superboy, który będąc pod kontrolą złoczyńcy atakuje Supermana. Na Nowym Kryptonie Zor-El uporał się z przeciwnikami, a teraz pozostaje mu konfrontacja z własną córką.

Martha próbuje zabić Lois przy pomocy ognia, ale czarny pierścień jest odporny na płomienie. Z pomocą kobiecie przybywa Krypto, który zrzuca pokonaną Lois w przepaść. Z pomocą Alury Karze udaje się wyrzucić Zor-Ela na orbitę. Nagłe włączenie pola siłowego sprawia, że Czarny Latarnik nie ma dostępu do Nowego Kryptona. Po krótkiej walce i determinacji Clarka, Superboyowi udaje się wydostać spod kontroli Psycho Pirate’a. Zabiera on maskę meduzy złoczyńcy, którą następnie wykorzystuje przeciwko niemu. Maska w pewien sposób wyłącza oba czarne pierścienie, zaś Psycho Pirate oraz Kal-L padają martwi.

BLACKEST NIGHT: TITANS – Po zakończeniu dnia pamięci superbohaterów, Hawk oraz Dove natrafiają na martwe ptaki. Idąc ich śladem trafiają na przywróconego do życia Hanka Halla. Czarny pierścień próbuje również dotrzeć do grobu Dona Halla, ale ostatecznie zostawia zwłoki w spokoju. Beast Boy spotyka na cmentarzu Tarę i nie może uwierzyć, że ta znów żyje. Dopiero za Cyborg i Starfire ukazują Garfieldowi prawdziwe oblicze Terry. Pod koniec walki, dawny Hawk wyrywa serce Holly.

Donna Troy zostaje zaatakowana przez swojego ukochanego oraz syna, który gryzie ją w szyje i zostawia niezwykłą pamiątkę. Z pomocą przyjaciółce przychodzą Bart oraz Cassie.  Na cmentarzu trwa walka pomiędzy trzema Tytanami, a Czarnymi Latarnikami Terrą oraz Lilith. Po zabiciu siostry, Hawk rzuca się wściekle na Hanka. Chwilę później czarny pierścień ląduje na palcu Holly i teraz oba jastrzębie łączą siły. Nie mogą jednak wyrwać jej serca, gdyż emocje Dove są dla nich niedostępne. Donna doznaje dziwnego ataku i pada na ziemię. Terra odradza się i powoduje potężne trzęsienie ziemi. Teraz do niej i Lilith dołączyli również inni znani Tytanom Czarni Latarnicy.

Tytani toczą trudne i emocjonalne pojedynki z Black Lanternami, którzy kiedyś byli bliscy ich sercu. Sytuacja wydaje się beznadziejna, gdy nagle Holly próbuje wyrwać serce Dove i zostaje zabita przez białe światło. Chwilę później niezwykła moc bohaterki eliminuje pozostałych zombie. Tytani już wiedzą, że Dove jest tajną bronią w walce z Korpusem Śmierci. Tymczasem Donna czuje, że powoli przeobraża się w Czarnego Latarnika.

BLACKEST NIGHT: JSA – Wesley Dodds, Charles McNider oraz Terry Sloane powracają zza grobu jako Czarni Latarnicy i zjawiają się w Nowym Jork, gdzie członkowie JSA walczą siłami śmierci. Jesse obwinia siebie o śmierć Damage’a, który również zasilił armię Nekrona. W S.T.A.R. Labs Wildcat, Mr. Terrific oraz Power Girl badają zwłoki Psycho Pirate’a oraz Supermana z Ziemi-2. Holt potrzebuje na miejscu osoby, których połączone moce mogą zniszczyć czarny pierścień. Czasu może jednak nie wystarczyć, gdyż wrogowie już gromadzą się przed budynkiem. Tymczasem Lois z Ziemi-2 wraca po ciało męża.

Jesse Quick spotyka przywróconego do życia ojca. Mr. Terrific z pomocą przyjaciół konstruuje broń świetlną zdolną trwale zniszczyć Black Lanternów. Damage walczy z dawnymi przyjaciółmi, aż w pewnym momencie dokonuje samodestrukcji, która niszczy znaczną część placu bitwy i chwilowo eliminuje pozostałych Czarnych Latarników. Lois z Ziemi-2 podstępem dostaje się do ciała męża, a następnie czarny pierścień przechodzi na jego palec i przywraca go do życia. Już po raz drugi.

Część zespołu pracuje nad ukończeniem broni świetlnej, podczas gdy pozostali próbują odeprzeć wściekły atak Kal-La. Gdy Mr. Terrific wreszcie kończy swoją pracę, potężny strumień jasnego światła rozprzestrzenia się przez miasto i trwale eliminuje Czarnych Latarników. W tym również Johnny’ego Chambersa, który właśnie przymierzał się do wyrwania serca swojej córce.

BLACKEST NIGHT: WONDER WOMAN – W ślad za Maxem Lordem, Diana dociera na Cmentarz Narodowy w Arlington. Tam z pomocą dwójki żołnierzy z gwardii honorowej zmuszona jest stawić czoła nie tylko Lordowi, ale także przywróconym do życia postaciom z grobu nieznanego żołnierza. Wonder Woman niszczy wrogów przy pomocy swojego lassa.


Włączona do Korpusu Śmierci Diana walczy z Merą. Przez chwilę udaje jej się wyswobodzić spod kontroli pierścienia, dzięki czemu Mera ucieka. Chwilę po tym Wonder Woman zabija Cassie, a następnie z furią atakuje innego Czarnego Latarnika – Donnę Troy. Gdy zbiera się do zabicia własnej matki przeszkadza jej Batman. Chwilę później fioletowy pierścień niszczy czarny, a Diana niespodziewanie zostaje wybrana do Korpusu Miłości.

Diana przybywa w towarzystwie Carol Ferris do Central City, gdzie trwa walka z siłami Nekrona. Nowa Star Sapphire stawia na miejscu czoła ponownie Maxowi Lordowi, a także Merze, która została Czerwonym Latarnikiem. Wonder Woman skutecznie przywraca Merze świadomość swoich czynów. Teraz przed obiema kobietami ciężka walka u boku Hala i jego sprzymierzeńców.

BLACKEST NIGHT: FLASH – Barry powstrzymuje się od emanowania emocji, dzięki czemu na jakiś czas udaje mu się pokonać Reverse-Flasha. Allen udaje się po kilka odpowiedzi do Gorilla city, ale na miejscu okazuje się, że Solovar również jest teraz Black Lanternem. Po krótkiej walce Flash wraca do Central City, gdzie właśnie pojawiła sie centralna bateria mocy Czarnego Korpusu. Captain Cold podejmuje decyzję, aby jego grupa powstrzymała wskrzeszonych przez czarne pierścienie dawnych towarzyszy, którzy szaleją w Iron Hights.

W Iron Hights trwa potężna walka pomiędzy aktualnymi, a byłymi Rogues. W szeregach tych drugich jest między innymi Captain Boomerang oraz Golden Glider. Barry zostaje wybrany przez niebieski pierścień. Nowy członek Korpusu Nadziei pojedynkuje się najpierw z Deathstormem, a następnie z Bartem i Reverse-Flashem. Flash ma po swojej stronie Wally’ego Westa oraz Saint Walkera. Cała trójka jest jednak bez szans, gdy na miejscu pojawia się Czarny Latarnik Solovar.

Keystone City. Owen karmi swojego ojca kolejnymi ofiarami, które rzekomo mają mu pomóc stać się na powrót żywym. Cold dowiadując się, co uczynił Owen, wrzuca go do dziury, w której znajduje się jego ojciec. Digger zabija syna i teraz obaj są Czarnymi Latarnikami. Barry oraz Wally skutecznie unieruchamiają Reverse-Flasha (z pomocą Rogues, którzy w innym miejscu zniszczyli drugie ciało Thawne’a). Allenowi udaje się uwolnić Barta spod kontroli czarnego pierścienia, po czym trójka bohaterów dołącza do walki z Nekronem.

BOOSTER GOLD #2627: Booster Gold przenosi się w czasie do momentu pogrzebu swojego najlepszego przyjaciela. Michael obwinia siebie o to, że akurat w tamtym momencie był nieobecny i nie mógł zapobiec tragedii. Tymczasem Skeets z pomocą Jaime oraz Daniela próbuje odnaleźć Boostera. Gdy dom Daniela oraz Rose zostaje zniszczony przez atak przywróconego do życia Teda Korda, Blue Beetle oraz Supernova stają do walki z Czarnym Latarnikiem. Chwilę później na miejscu zjawia się powracający z podróży Gold i nie może uwierzyć, że jego przyjaciel powrócił.


Ted Kord próbuje grać na emocjach Michaela i wygenerować u niego emocje, które pozwolą wyrwać mu serce. Z pomocą przyjaciół udaje się przekonać Golda, że to pułapka. Gdy Daniel zostaje ranny, wszyscy bohaterowie opuszczają pole walki i teleportują się do laboratorium w Arizonie. Po wysłuchaniu komunikatu Barry’ego Allena dotyczącego ataku Czarnych Latarników, Booster już wie, jak pokonać Teda Korda. Wraz z Jaime używa sfery czasu i przenosi się do dawnego laboratorium przyjaciela. Następnie wspólnie przenoszą się do zniszczonego domu Carterów w Metropolis i ponownie stają do walki z Black Lanternem. Kord zostaje trafiony bronią świetlną swojego pomysłu. Aby chwilowo oderwany pierścień nie mógł na nowo wrócić na palec Teda, Booster i Blue Beetle zabierają jego zwłoki do Vanishing Point, gdzie dokonują stosownego pochówku.

CATWOMAN #83 – Roman Sionis powraca zza grobu i obiera za cel swoją morderczynię - Catwoman. Gdy Selina nie generuje podczas starcia oczekiwanych emocji, Black Mask ucieka. Udaje się do szpitala psychiatrycznego, aby dokończyć przerwaną dawniej przez Catwoman egzekucję na siostrze Seliny – Maggie. W szpitalu zjawia się również Kobieta-Kot wraz z Poison Ivy oraz Harley. Po krótkiej walce Ivy umieszcza Sionisa w paszczy zmutowanej rośliny, wewnątrz której Czarny Latarnik, gdy tylko się zregeneruje, na nowo i bez końca jest konsumowany. Trójka przyjaciółek opuszcza szpital, zaś Maggie po odzyskaniu świadomości podstępem ucieka z ośrodka.

DOOM PATROL #4 – 5: Na Oolong Island do życia przywróceni zostają członkowie dawnego Doom Patrolu, w tym Arani Desai, Tempest oraz Negative Woman. Niles Caulder zostaje w swoim laboratorium zaatakowany przez dawną ukochana, a Rita przez Tempesta. Larry pomaga naprawić Robot-Mana, a gdy obaj pozbywają się dawnej powłoki Cliffa, pojawia się Negative Woman gotowa wyrwać serce Larry’emu. Chwilę później do walki przyłącza się kolejny Czarny Latarnik – przywrócone do życia oryginalne zwłoki Clifforda Steela.

Negatywna esencja Larry’ego niszczy negatywną esencję przeciwnika. Teraz wspólnie z Cliffem muszą pokonać drugiego z Black Lanternów. Chodząca Czarna Dziura przychodzi z pomocą Caulderowi. Udaje mu się uwięzić Celsius i zabrać Chiefa na miejsce walki Rity z Tempestem. Ten ostatni tworzy potężną fale, która zalewa częściowo wyspę. Niles chce za wszelką cenę pozbyć się Czarnych Latarników. Na jego polecenie Cliff zabiera Ritę i Larry’ego w okolice portalu. Gdy członkowie Korpusu Śmierci są w zasięgu portalu, ten przenosi ich w nieznane miejsce poza Oolong Island.

GREEN ARROW AND BLACK CANARY #30 – W Coast City Oliver będąc pod kontrolą czarnego pierścienia (choć cały czas próbuje się uwolnić) walczy wbrew swojej woli z Halem Jordanem, którego w ostatniej chwili ratuje Barry Allen. Obaj bohaterowie próbują uciec ścigającym ich czarnym pierścieniom. Oliver kieruje swoją uwagę w stronę Black Canary, której na pomoc przybywają Mia oraz Connor. Zielonemu Łucznikowi udaje się na chwilę przeciwstawić kontroli Nekrona, dzięki czemu daje przyjaciołom wskazówkę, jak go powstrzymać. Connor kieruje na Czarnego Latarnika strumień ciekłego azotu, który trwale unieruchamia przeciwnika.

JUSTICE LEAGUE OF AMERICA #3940: Kilku członków JLA dociera do zniszczonej Hall of Justice. Tam spotykają Czarnego Latarnika Zatarę, który odbywa magiczny pojedynek na zaklęcia ze swoją córką. W pewnym momencie Zatanna przenosi oboje w inne miejsce. Pozostali natomiast spotykają na swojej drodze najpierw Vibe’a (który w trakcie walki nokautuje Red Tornado oraz Plastic Mana), a następnie Steela. Kimiyo odłącza się od grupy i po chwili natrafia na poprzedniego Dr. Lighta, który klęczy przy zwłokach Gen.

Vixen oraz Gypsy walczą o własne życie w starciu z Hankiem Haywoodem oraz Paco Ramonem. Ten drugi chwilę wcześniej wyeliminował z gry Plastic Mana oraz Red Tornado. Kimiyo znajduje w sobie moc, która pozwala jej nie tylko pokonać po długiej batalii przeciwnika, dawnego Dr. Lighta, ale również ocalić pozostałe koleżanki. Z innego wymiaru powraca Zatanna wykończona starciem z ojcem. Wszyscy są albo strasznie wycieńczeni, albo nieprzytomni po trudach walki z Czarnymi Latarnikami.

THE OUTSIDERS #2424: Terra powraca zza grobu i zjawia się w siedzibie Outsiders. Wyjaśnia bratu oraz pozostałym, że nie chce takiego losu i prosi, aby ją ponownie zabili. Tymczasem grupa transportująca Killer Croca zostaje zaatakowana przez trójkę Czarnych Latarników. Są to mąż oraz dzieci Katany. Creeper oraz Halo zostają łatwo pokonani. Po początkowym oszołomieniu Tatsu przekonuje się, że przybysze tylko udają jej rodzinę i staje do walki.


Gdy Tara osiąga pożądany efekt, przypuszcza atak na zaskoczonych członków Outsiders. Katana z pomocą Creepera oraz Killer Croca toczy walkę z przywróconymi do życia członkami rodziny, którzy cały czas się odradzają. Dopiero emitowane przez Halo białe światło trwale niszczy ciała napastników. Pojedynek pomiędzy Terrą a Geo-Force i trójką pozostałych Outsiders przybiera niekorzystny obrót dla tych ostatnich, gdy na miejscu zjawia się Halo. Jej białe światło niszczy Czarnego Latarnika. Chwilę później dziewczyna znika bez śladu.

PHANTOM STRANGER #42 – Phantom Stranger oraz Blue Devil walczą z Czarnym Latarnikiem Spectre, który nie dopuszcza, aby prawdziwy Bóg zemsty doszedł do głosu. Gdy Spectre odlatuje w poszukiwaniu Hala Jordana, Stranger stojący nad grobem Bostona Branda wykorzystuje artefakty do namierzenia Deadmana. Obaj z Blue Devilem przenoszą się do Nanda Parbat, gdzie pomagają Deadmanowi zapobiec przemianie w Black Lanterna. Po wszystkim ciało Bostona Branda zostaje powierzone strażnikom świątyni. Będąc przez moment w ciele Czarnego Latarnika Deadman dowiedział się istotnych rzeczy na temat białego światła, które teraz zamierza przekazać Halowi Jordanowi.

POWER OF SHAZAM #48 – Zdezorientowany i z mnóstwem pytań bez odpowiedzi, Amon Taz powraca do życia i zastanawia się, co doprowadziło do ruiny Kahndaq. Ozyrys odkrywa, że kieruje nim dziwna żądza, zaś mieszkańcy się go boją. Pojawienie się na miejscu również wskrzeszonego Sobeka uzmysławia Ozyrysowi, że sam zginął i powinien być martwy. Dochodzi do walki pomiędzy Ozyrysem a jego dawnym mordercą. Podczas starcia Amon Taz przekonuje przeciwnika, że jednak jest bohaterem i wypowiada słowa zaklęcia. W tym momencie błyskawica niszczy obu Czarnych Latarników, a na miejscu zostają jedynie szczątki Ozyrysa i leżący obok pierścień.

THE QUESTION #37 – Lady Shiva przybywa do latarni morskiej, aby przeprowadzić trening z Renee. Tymczasem Tot prowokuje powrót do życia Charliego, chcą uzyskać od niego informacje na temat życia i śmierci. Były Question ma jednak inne zamiary i atakuje całą trójkę. Lady Shiva odkrywa, że Czarny Latarnik widzi jedynie ich emocje, stąd wyzbywając się ich staje się dla niego niewidoczna. Gdy Tot i Renee idą za jej przykładem, Victor Sage odchodzi. Renee zakłada maskę i wyrusza w ślad za nim.

R.E.B.E.L.S. #1011: Zabita wcześniej przez roboty L.E.G.I.O.N.’u Stealth powraca do życia jako Czarny Latarnik. Lyrl wpada w ręce wroga i trafia na Maltus, gdzie na jego plecy przymocowana zostaje rozgwiazda. Vril Dox II uważa, że bez sensu ratować syna, który i tak pomoże Starro The Conqueror usunąć pole siłowe, co kilka godzin później ma miejsce. Dox postanawia przyłączyć się do trwającej na Ziemi walki z Czarnymi Latarnikami, o czym poinformował go Adam Strange, ale jego załoga trafia na Stealth. Zespół ucieka, ale przypadkowo trafia w sam środek walki kilu członków Sinestro Corps z Czarnym Latarnikiem Harbinger. Chwilę później na polu bitwy zjawia się również Stealth. Jeden z członków Korpusu strachu zostaje zabity, a jego pierścień wybiera na następcę Vrila Doxa II.

Walka pomiędzy Czarnymi Latarnikami, Korpusem Strachu i L.E.G.I.O.N.’em przenosi się na planetę Kandato. Lyrl tworzy portal, przez który przypadkowo przedostają się na Maltus dawni poddani Starro The Conqueror, a teraz Czarni Latarnicy. Chwilę później walczący trafiają również na Kandato. Dox podstępem odsyła nowoprzybyłych, wraz ze Stealth, Harbinger, Lyrlem oraz innymi członkami Korpusu Śmierci na Maltus. Krótko po tym żółty pierścień, za niesubordynację, opuszcza Brainiaca 2.


SECRET SIX #1718: Yosemin Soze powstaje z grobu żądna wyssania emocji oraz życia ze swojego mordercy – Deadshota. Waller i jej drużyna otaczają House of Secrets, ale Scandal Savage ma w zanadrzu pewną broń w postaci Gargoyle’a. W Belle Reve Bane z pomocą Black Alice pokonuje Vertigo oraz Nightshade. W innej części więzienia Bronze Tiger oraz Catman padają nieprzytomni po wykańczającym pojedynku. Virtuoso, Jeannette oraz Ragdoll zostają zaatakowani przez Czarnego Latarnika Fiddlera. W tym samym czasie Lawton oraz Flag uciekają przed zmartwychwstałą podczas Najczarniejszej Nocy Yosemin.

Scandal Savage samotnie stawia czoła Waller, podczas gdy w Belle Reve członkowie Suicide Squad oraz Secret Six wspólnie walczą z Czarnymi Latarnikami. Black Alice otwiera portal, przez który Bane i spółka dostają się w okolice zniszczonego House of Secrets. Niestety reszta walczących rusza w ślad za nimi. Waller i Bane zgadzają się na chwilowy rozejm, aby wyeliminować Black Lanternów. Amanda wprowadza do walki Manhuntera, który wybucha niczym olbrzymi granat świetlny i niszczy wszystkie czarne pierścienie. Po wszystkim Bane i Deadshot odrzucają zachęty Waller i wybierają Secret Six. Dodatkowo Lawton poważnie rani byłą szefową. Mało kto wie jednak, że to Amanda cały czas pociąga za sznurki w obu zespołach.

SUICIDE SQUAD #67 – Zespół Amandy Waller przez nieskuteczność Yasemin partaczy misję zlikwidowania szefa terrorystów w Meksyku. Secret Six udaje się na misję do Belle Reve, aby wyciągnąć stamtąd narkotykowego lorda. Wpadają jednak w pułapkę zastawioną przez Amandę Waller, która chce z powrotem Deadshota w swoim zespole. Lawtonowi udaje się zabić Yasemin, ale sam zostaje pokonany przez Flagga. Tymczasem do Belle Reve przybywa Czarny Latarnik Fiddler i obdarowuje pierścieniami poległych wcześniej przestępców.

SUPERMAN/BATMAN #66 – 67: Specjalnemu oddziałowi S.H.A.D.E. udaje się schwytać Man-Bata. Francine Langstrom ma przygotowaną specjalną miksturę, która pomoże ostatecznie uwolnić ukochanego spod działania nietoperzowego serum. Na miejscu zjawia się Bizarro i ratuje „przyjaciela” z opresji. Chwilę później zjawia się Czarny Latarnik Solomon Grundy. Bizarro początkowo cieszy się z powrotu przyjaciela, ale zmienia się to, gdy Grundy zaczyna go atakować z zamiarem wyrwania mu serca.

Frankenstein przybywa na pomoc Bizarro. Tymczasem Francine próbuje namówić Kirka, aby ten pozwolił się wyleczyć. Gdy mężczyzna jest gotowy przyjąć lekarstwo, Man-Bat ponownie przejmuje nad nim kontrolę i niszczy fiolkę. Francine zostaje przypadkowo postrzelona, a wściekły i przerażony zarazem Man-Bat odlatuje. Grundy wyrywa podczas walki serce Frankensteinowi, ale ten ostatni ma jeszcze jedno serce pozwalające mu przeżyć. Bizarro z wielką szybkością porywa Grundy’ego i wrzuca jego ciało prosto w słońce, gdzie ulega zniszczeniu.

TEEN TITANS #77 – 78: Zamordowany wcześniej przez Slade’a Wintergreen powraca do życia jako Czarny Latarnik. Wspominający przyjaciela Deathstroke zostaje zaatakowany przez Rose, która zamierza ukarać go za wszystkie decyzje, jakie podjął w przeszłości. Pojedynek ojca z córką przerywa Czarny Latarnik Grant. Po chwili wahania Rose przychodzi z pomocą ojcu. Kolejni Black Lanterni zjawiają się w posiadłości Slade’a, w tym Wintergreen, Wade Defarge oraz Adeline.


Zaatakowany wcześniej w szpitalu przez próbującego go zabić Ravagera, Jerycho odzyskał niespodziewanie wzrok, a teraz pomaga Rose i Slade’owi w starciu z wysłannikami Nekrona. Deathstroke zamyka swoje dzieci w bezpiecznym miejscu, zaś sam uzbrojony w ciężki sprzęt stawia czoła tym, którzy zaatakowali jego dom. Szybko jednak przegrywa. Dopiero Jerycho przejmując kontrolę nad ciałami Czarnych Latarników doprowadza do tego, że eliminują siebie nawzajem. Po wszystkim Slade chce, aby cała trójka znów stanowiła rodzinę. Joey chce pozostać u boku ojca, zaś Rose ma zupełnie inne zdanie i odchodzi. Jest przekonana, że jej matka nadal żyje, skoro nie została wskrzeszona przez Nekrona.

WEIRD WESTERN TALES #71 – W jednym z dawnych miasteczek Dzikiego Zachodu zbudowano specjalny kompleks, w którym naukowcy szukają alternatywnych źródeł energii. Na miejsce trafia The Ray, któremu udało się pochwycić czarny pierścień atakujący grób Dona Halla, pierwszego Dove. Gdy pierścień poddany zostaje testom, nagle do tajnego pomieszczenia zaczynają napływać kolejno dziesiątki przywróconych do życia żołnierzy oraz Indian, w tym Scalphunter, czy Bat-Lash. Potomek Quentina Turnbulla bierze pierścień i ucieka przed zombie, którzy pragną odzyskać pierścień. Na zewnątrz kompleksu Turnbull natrafia na Jonah Hexa oraz swojego pradziadka – Quentina, który bez skrupułów morduje Joshuę.

Poniżej kilka wydań zbiorczych, w których możecie znaleźć wymienione powyżej zeszyty. Zeszyty będące kolejnymi numerami konkretnej serii ongoing umieszczone zostały w odpowiednim tomie zbiorczym takiej serii (przykładowo R.E.B.E.L.S. #10 i 11 znalazły się w tomie R.E.B.E.L.S. vol. 3:  THE SON AND THE STARS, stąd nie będę ich tutaj wszystkich przytaczał):

- BLACKEST NIGHT: TALES OF THE CORPS. Zawiera m.in. materiał z komiksów ADVENTURE COMICS #4 – 5

- BLACKEST NIGHT: BLACK LANTREN CORPS VOL. 1. Zawiera materiał z komiksów BN: BATMAN #1 – 3, BN: SUPERMAN #1 – 3 oraz BN: TITANS #1 - 3

- BLACKEST NIGHT: BLACK LANTREN CORPS VOL. 2. Zawiera materiał z komiksów BN: WONDER WOMAN #1 – 3, BN: THE FLASH #1 – 3 oraz BN: JSA #1 - 3

- BLACKEST NIGHT: RISE OF THE BLACK LANTERNS. Zawiera materiał z komiksów THE ATOM AND HAWKMAN #46, THE QUESTION #37, PHANTOM STRANGER #42, STARMAN #81, THE POWER OF SHAZAM! #48, CATWOMAN #83, GREEN ARROW #30, WEIRD WESTERN TALES #71 oraz ADVENTURE COMICS #7


Grafiki użyte w powyższym tekście pochodzą ze strony www.comicvine.com


Dawid Scheibe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz