czwartek, 27 października 2016

Kim jest Gerard Way?

DC’s Young Animal to nowy imprint powstały w ramach inicjatywy Rebirth - akcja poszczególnych serii osadzona jest w odrodzonym uniwersum, chociaż na jego uboczu - który ruszył pełną parą udowadniając tym samym, że w ofercie wydawnictwa DC Comics jest miejsce na nowe, świeże, oryginalne oraz ekscentryczne komiksy. Ale kim jest Gerard Way - twórca tego zadziwiająco dobrego i dość dziwnego tworu? W dalszej części artykułu chciałbym przedstawić państwu jego sylwetkę jak i twórczość. Zapraszam.

Gerard Arthur Way urodził się 9 kwietnia 1977 roku w Summit w stanie New Jersey w USA, ale wraz z bratem wychowali się w mieście Belleville. Jego babcia była dla niego wielką inspiracją, ponieważ nauczyła go śpiewać, malować i występować przed publicznością od najmłodszych lat. Wystąpił na przykład w roli Piotrusia Pana w szkolnym przedstawieniu. Po zakończeniu nauki w  Belleville High School w 1995 roku postanowił ze dalej będzie rozwijał swoje zdolności artystyczne i zaczął edukacje w  School of Visual Arts w Nowym Jorku, którą zakończył w 1999 roku, otrzymując tytuł licencjata sztuk pięknych (Balchelor of Fine Arts). W 2001 roku, pracując jako stażysta w Cartoon Network pracował nad własną kreskówką „The Breakfast Monkey”, którą próbował tam sprzedać ale stacja się nie zgodziła, ponieważ zbyt mocno przypominała już istniejącą produkcje.

W tym samym roku, na skutek zamachów z 11 września postanowił całkowicie zmienić swoje życie, ponieważ wydarzenia te mocno niego wpłynęły. Tak bardzo, że zaprzestał działalności związanych z animacjami, napisał tekst do piosenki „Skylines and Turnstiles” i wraz z bratem i dwoma kolegami z liceum założyli zespół My Chemical Romance. 22 Marca 2013 roku zespół ten rozpadł się, zostawiając swoich licznych fanów z czterema studyjnymi albumami: 
  • ”I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love”
  • „Three Cheers for Sweet Revenge”
  • „The Black Parade”
  • „Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys”
Na początku kariery muzycznej, Gerard miał ogromne problemy zarówno z alkoholem jak i z narkotykami. Było to spowodowane zdobyciem dużej sławy w bardzo krótkim czasie, co w zasadzie nie tylko w Hollywood jest na porządku dziennym. Do tego wszystkiego z czasem doszła jeszcze depresja, lecz dziś wszystkie te problemy są już za nim. Pomimo ze zakończył występy z zespołem, Way kontynuował działalność w branży muzycznej. W 2014 roku rozpoczął solową karierę wydając swój pierwszy solowy album pod tytułem „Hesitant Alien”.

Jeśli chodzi o komiksy, to Gerard Way swoje pierwsze dzieło zaczął pisać w wieku 16 lat. Była to historia pod nazwą "On Raven’s Wings", opublikowana później przez Bonyard Press. Tytuł ten niestety został skasowany po zaledwie dwóch numerach z powodu odejścia rysowników. W 2007 roku wraz z rysownikiem Gabrielem Ba stworzył dla wydawnictwa Dark Horse Comics swój pierwszy dłuższy komiks - miniserię o nazwie "The Umbrella Academy". Jej pierwszy tom nosi nazwę "Apocalypse Suite" i dała ona jemu i rysownikowi statuetkę Eisnera w 2008 roku za Najlepszą Limitowaną Serie. Jeszcze tego samego roku wydali drugą część pod nazwą "Dallas", zaś w planach ma zaplanowaną trzecią część o nazwie "Hotel Oblivion". Niestety na jej publikację czekamy już od kilku długich lat.

Gerard wraz z przyjaciółmi: Shaunem Simonem (jest scenarzystą serii ART OPS dla Vertigo) oraz Becky Cloonan (współscenarzystka GOTHAM ACADEMY, odpowiada za okładki do SHADE: THE CHANGING GIRL) w 2013 stworzyli miniserię "The True Lives of the Fabulous Killjoys", która jest swoistą kontynuacją historii zawartej na ostatniej płycie zespołu Waya. Gerard miał swój debiut również w Marvelu w ramach miniserii "Edge of Spider-Verse".

Jeszcze przed ogłoszeniem startu Young Animal, Gerard Way miał już styczność z DC Comics. Pracował dla nich jako stażysta, później po latach napisał krótką historię w ramach antologii VERTIGO YELLOW, a teraz jest twórcą całego nowego imprintu. Gerard za pośrednictwem swojego Twittera podzielił się niedawno rysunkami do niewykorzystanego projektu dla DC o Batmanie. Jest też dobrym przyjacielem scenarzysty Granta Morrisona, który to wystąpił w dwóch teledyskach artysty.

Aktualnie Way mieszka w Los Angeles wraz z żoną Lindsey, która jest basistką w jego zespole i córką o imieniu Bandit.
Dla mnie osobiście, jak pewnie dla wielu osób na całym świecie Gerard Way jest wielką inspiracją. Lubię go za jego twórczość, a także ogólnie za to jakim obecnie jest człowiekiem. Potrafi łączyć muzykę z pisaniem komiksów, dlatego jeśli lubicie jego muzykę i komiksy to polecam zapoznać się z piosenką która została wydana wraz z pierwszym numerem CAVE CARSON HAS A CYBERNETIC EYE (powyżej).

Jeśli chodzi o przyszłość Young Animal to Way ma pomysł na nową serię, do której chętnie zaprosiłby kogoś z zespołu MGMT i skonfrontować swoją wizje z ich wizją komiksu. Twórca chciałby również zaprosić artystę, który dobrze czuje się w klimatach science fiction oraz fantasy. Osobiście uważam, że rola Waya w prowadzeniu imprintu może się z czasem skurczyć. Gerard jest również muzykiem i w przyszłości może planować wydanie kolejnych płyt, a to z pewnością pochłonie nieco czasu. Może Young Animal nie jest imprintem na dekady, jak na przykład Vertigo, ale ja z chęcią będę dalej śledził to co dzieje i będzie się w nim działo.

Robert Chodur

Źródła obrazków: Instagram Gerarda Way'a, Wikipedia (okładka płyty)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz