czwartek, 27 października 2016

INJUSTICE: GODS AMONG US - opis

Kilka miesięcy temu  ukazał się zwiastun INJUSTICE 2, a następnie do sieci trafiły pierwsze gameplaye z tego tytułu. Samą premierę gry zaplanowano zaś na 2017 rok. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć to, co według mnie stanowiło sukces pierwszej części oraz co mi się w niej podobało. Jednak najważniejsze jest to, żeby  przypomnieć o tym wspaniałym tytule oraz zachęcić osoby, które dotąd nie dotknęły tej produkcji. Mam nadzieję że takich ludzi jest mało :)

Historia
Ciekawa i fascynująca fabuła przedstawiona w grze doczekała się komiksowego prequela, który szczegółowo opisuje wydarzenia z pięciu lat poprzedzających fabułę gry. Ona sama zaś zawiera historię alternatywnej przyszłości, w której to Superman został opętany żądzą władzy i przejął kontrolę nad Ziemią. Tymczasem grupa bohaterów z innej rzeczywistości przypadkiem przenosi się do tego równoległego świata. Herosi odnajdują ruch oporu. 

Resztę historii zostawiam wam, ponieważ warto się z nią zapoznać, a zapewne zaciekawi ona każdego. Jeśli ktoś już grał to warto ją sobie również przypomnieć i najlepiej przed graniem przeczytać komiksowy prequel.

Postacie
W grze występują najbardziej znani bohaterowie: Batman, Superman, Wonder Woman oraz złoczyńcy pokroju Doomsdaya, Lex Luthora, Jokera oraz Harley. Razem jest ich dwadziestu czterech. Grałem w edycję ze wszystkimi dodatkami, w której wystąpili także: Marsjański Łowca, Zatanna, Batgirl, Lobo, Zod oraz Scorpion (nie wiem dlaczego. Możliwe, że jest to kaprys twórców).

Łącznie w mojej wersji wystąpiło trzydziestu bohaterów. Myślę, że jak na bijatykę to niezły wynik. Na szczęście wersje na komputery osobiste z systemem Windows oraz PlayStation 4 są wyłącznie ze wszystkimi dodatkami. Posiadacze PS3 i Xboxa360 mają do wyboru edycje podstawową, bądź tzw. Ultimate Edition, która zawiera wszystkie dodatki. 
Walka
Czyli to co najważniejsze w grach tego typu. Mechanika podobna jest do Mortal Kombat -  sekwencje ciosów, ataki specjalne, itd. Nowością było to, że po naciśnięciu pewnego przycisku postać zmieniała broń, przywoływała małe roboty, zwalniała czas (przy niektórych postaciach trzeba było odczekać, aby umiejętność została naładowana). Dzięki konkretnej kombinacji  zastosowanej w INJUSTICE, możemy wyrzucić wroga i zmienić miejsce areny. Przykładowo: jesteśmy w domu Wayne'ów. Następnie po wykonaniu kombinacji jesteśmy przed nim. Minusem tego ruchu jest fakt, iż animacja jest zbyt długa i możemy nie wiedzieć co się dzieje. 

U dołu ekranu są trzy paski, które w czasie walki ładują się. Możemy je wykorzystać do trzech rzeczy. Po pierwsze do wzmocnienia ataku specjalnego. Po drugie do zakładów, wtedy gdy bohater który dał więcej naładowanych pasków dostaje życie, a drugi traci. Po trzecie, aby wykonać super ruch, który ma specjalną animację (np. Batman rzuca dymny batarang przez który wrogi bohater nic nie widzi, a w tym czasie bohater wzywa Batmobil, który przejeżdża wroga). W grze występują jeszcze interakcje z arenami, w których każda postać inaczej używa danej rzeczy. Dobrym przykładem może być samochód. Silne postacie rzucają nim w wroga, zwinne przeskakują nad nim, a jeszcze inne go wysadzają. W INJUSTICE nie ma rund, jednak każda postać ma dwa paski życia. Jeśli przeciwna  postać oberwie i straci ostatnią kreskę na pierwszym pasku, wtedy włącza się animacja przez, którą traci ona ochronę, co oznacza kolejną rundę w domyśle.

Dużo dodatkowej do odblokowywania
Gra posiada wiele elementów, które można odblokowywać. Są to soundtracki, dodatkowe skórki postaci oraz grafiki koncepcyjne. Odblokowanie wszystkich efektów wymaga sporego poświęcenia czasu czyli co najmniej kilkanaście godzin. Na start mamy jeszcze parę skórek postaci z dodatków. Są one najczęściej inspirowane ikonicznymi komiksami, np. Superman w wersji Czerwony Syn.

Wiele czasu dobrej zabawy
Gra oprócz interesującej historii ma wiele trybów rozgrywki. Najwięcej czasu zajmują misje S.T.A.R Labs. Znajdują się tam specjalne zadania, jak i mini-gierki dla postaci. Przejście wszystkich misji z trzema gwiazdkami (tych z najlepszymi wynikami) pożera ogrom czasu poświęconego tak wciągającej grze. Również w tym tytule występują różnego rodzaju drabinki do przejścia. Różnią się one wieloma czynnikami. W jednej walczymy ze wszystkimi postaciami z gry zaś w drugiej tylko ze złoczyńcami. Jeśli mamy przyjaciół, którzy często nas odwiedzają, można wtedy zagrać przeciwko sobie. Gdy znajomi nie mogą nas odwiedzić, idealnym wyjściem z sytuacji jest tryb multiplayer. Ma on do zaoferowania zwykłe potyczki, rankingowe i tryb "Król wzgórza".

Uważam, że tej produkcji warto poświęcić uwagę? Chociażby ze względu na bardzo ciekawą fabułę. A jak wy oceniacie tę grę? Spodobała się wam czy też przeciwnie?  Powrócicie do niej chociaż na chwilę po tym artykule? Czy może nie graliście w nią jeszcze? Mam nadzieję, że niedługo do niej wrócicie, a także, że sam nie zapomniałem o niczym ważnym.

Autor: Maciej

Źródło obrazków: Gry-Online

Platformy:
Android
iOS
Microsoft Windows
PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Vita
Wii U
Xbox 360

1 komentarz:

  1. Mnie gra się nie podobała. Dla mnie wzorcową bijatyką jest "Guilty Gear X2" i w porównaniu z nim "Injustice" była po pierwsze za wolna, po drugie zbyt nieintuicyjna (np. żeby wykonać kombinację PK, trzeba od razu wcisnąć PK, a nie wcisnąć K po animacji P). Ale fabuła miażdży, więc obejrzenie wszystkich przerywników Na YT jest obowiązkowe (i przeczytanie 2,5 "lat" komiksowego prequela).

    "Gdy znajomi nie mogą nas odwiedzić, idealnym wyjściem z sytuacji jest tryb multiplayer." Wat?

    OdpowiedzUsuń